Cuma, Kasım 26
Home>>Faydalı Bilgiler>>Göz Ardı Etmemeniz Gereken 8 Vücut Değişikliği
Faydalı Bilgiler

Göz Ardı Etmemeniz Gereken 8 Vücut Değişikliği

Göz Ardı Etmemeniz Gereken 8 Vücut Değişikliği

Asılsız şüpheler herkesin hayatını mahvedebilir. Bu yüzden çoğu zaman bazı belirtileri göz ardı edebiliyoruz ancak bunların arasında ya ciddi sorunların belirtileri varsa? Vücudumuzda meydana gelen bazı değişiklikler, bir şeylerin yanlış olduğunu ve bir doktora başvurmamız gerektiğini belirtiyor olabilir.

Kuru veya Çatlamış Dudaklar

Kuru cildin pul pul dökülmesi alerjinin açık bir göstergesi olabilir. Bu durumda, kullanılan kozmetiklere, ağız hijyeni ürünlerine, tüketilen yiyeceklere ve hatta ilaçlara daha fazla dikkat etmelisiniz. Ağız köşelerindeki çukurlar ve çatlaklar B, A ve E vitamini eksikliklerinden meydana gelebilir. Bununla birlikte kuru gözler, ağız ve sindirim problemleri gibi başka sorunları da gözlemlerseniz, bir doktora görünmeniz gerekir. Çünkü bu, otoimmün hastalıklardan biri olan Sjogren sendromunun belirtileri olabilir.

Kaşlarda Azalma Olması

Kalın kaşlar sadece modern bir trend değil, aynı zamanda sağlığınızın göstergelerinden biridir. Periyodik olarak dökülmeler normal olabilir. Fakat bol miktarda dökülmesi ve hatta kaş çizgisinin neredeyse tamamen kaybolduğunu fark ederseniz, derhal bir doktora danışın: Bu hem aşırı hem de yetersiz tiroid aktivitesine bağlı olabilir.

Tırnak Distrofisi

Hepimiz sağlıklı tırnakların nasıl göründüğünü biliyoruz. Onların renk ve dokusunda herhangi bir değişiklik  olması bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bir göstergesi olabilir. İnce ve soluk tırnaklar, aneminin bir işareti ve vücutta demir eksikliği olabilir; sararma karaciğeri ve mide yolunu içeren bir bozukluğu gösterir veya bir mantar enfeksiyonuna işaret eder; beyaz lekeler ve çizgiler; çinko, bakır ve iyot eksikliği; aşırı kırılganlık, vitamin, kalsiyum, demir ve beta-karoten eksikliği nedeniyle kendini gösterir.

Parlak Konturlu Soluk Dudaklar

Farklı varyasyonlar farklı rahatsızlıklar hakkında bilgi verir. Alt dudağın şişmesi, morumsu ve aynı zamanda küçük kabarcıkların olması, büyük olasılıkla UV ışığa karşı artan hassasiyetinizi gösterir; güneş kremi kullanarak güneş radyasyonu etkisini azaltmak gerekir. Dudağınızın orta kısmında değişiklikvarsa; Bu bitkisel bir nevroz olabilir. Antienflamatuar merhemlere ek olarak tedavinin önemli bir kısmı sedatiflerin kullanımı olacaktır. Dudaklarınızın hepsinin aşırı şişmesi ve kızarıklığı alerjik reaksiyonun bir göstergesi olabilir; kozmetik ve diş macunlarınıza bakmalı ve ayrıca bir alerji testi yaptırmanız gerekebilir.

Yüzün Aşırı Kızarması

Doğal fizyolojik değişiklikleri (sıcaklık değişimleri, masaj, aşırı koşuşturma vs) veya alkol tüketiminden kaynaklanan kızarmaları hariç tutarsak, en yaygın 3 neden vardır: 40 yaşından sonra kadınlarda bu, hormon seviyelerinde bir azalmaya ve menopoza yaklaşımdan kaynaklanır. Ayrıca, kırmızı bir yüz demodikoza neden olan enfeksiyonların varlığını gösterebilir. Kısmi kızarmalar, ani baş dönmesi nöbeti ile birleştiğinde, basınçta bir artışa işaret edebilir, bu da özel ilaçlar kullanılarak ayarlanabilir.

Kurumuş Topuklar

B ve C vitamini eksikliği nedeniyle bacaklardaki deri kurur ve kabarıklaşır. Aynı zamanda, epidermisin genel durumunu etkileyen bir mantar hastalığının da belirtisi olabilir, ki bu da kural olarak birden fazla çatlak ve tırnak plakalarının sararması ile doğrulanır. Pürüzsüz olması için uygun bakım ve yeterli vitamin alımı yeterli gelmezse bu endokrin bozulma belirtilerinden biri olabilir.

El ve Cildin Kuruması

Soğuk mevsimlerde cildin kuruması normaldir, ancak bu gibi durumlarda krem, bol su alımı ve vitamin almak etkilidir. Durumunuzda yukarıdaki yöntemler yardımcı olmazsa, o zaman bir dermatoloğu ziyaret etmek isteyebilirsiniz, çünkü kuru cilt aynı zamanda diyabet ve hipotiroidizmin en yaygın belirtilerinden biridir. Buna ek olarak, eğer cilt sadece soyulmuyor ve çatlıyorsa, cildin kimyasal maruziyete karşı doğal reaksiyonunun neden olduğu bir dermatit olabilir.

Dişlerdeki Beyaz Lekeler

Florozis, diş çıkarma işleminden önce veya sonra (yüksek miktarda su veya yüksek miktarda florür bileşikleri içeren ürünler tüketildiğinde) gelişen kronik bir hastalıktır. Hastalık noktalı, benekli, aşındırıcı ve tahrip edici olmanın yanında florozis, hafif, orta ve şiddetli formları, yanı sıra çok sayıda çeşidi. İlk üç tip görsel tezahürlerle ayırt edilir (örneğin, fotoğrafta olduğu gibi lekeler şeklinde) ve son ikisi zaten diş dokularının kaybına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir