Pazar, Kasım 21
Home>>Faydalı Bilgiler>>Goldfish (Japon Balığı) Hakkında İlginç Bilgiler
Faydalı BilgilerSağlık Haberleri

Goldfish (Japon Balığı) Hakkında İlginç Bilgiler

Goldfish (Japon Balığı) Hakkında İlginç Bilgiler

Evinizde bulunan en tatlı, en tatlı ya da en egzotik hayvan olmayabilir, ama dünyadaki evcil hayvan sahiplerine hitap eden Japon balığı hakkında ilginç bazı bilgiler mevcut. Prusya sazanının torunları olan bu balıklar 2000 yıl önce Çin’de evcilleştirilmiştir . Doğal mutasyonlar sonucu parlak renkli pullara sahip olmuştur ve yıllarca yetiştirildikten sonra, bugün bildiğimiz evcil hayvanlar haline gelmiştir. 7günsağlık olarak Goldfish yani Japon Balıkları hakkında bazı bilgileri aşağıda listeldik:

Klasik Japon Balıkları Neredeyse Hep Sarıydı

Akvaryum balığı olarak goldfish yani japon balığı birçok renkte olabilir ama türler ile en yakından ilişkili olan olan yani en çok karşılaşılan renkler turuncu tonda olanlarıdır.

Song Hanedanlığı döneminde zorlanan bir kural olmasaydı bu durum böyle olmayabilirdi. MS 1162 Sjapon balıkları oldukça moda oldu ancak kraliyet ailesinden olmayanların sarı japon balıklarını avlaması yasaktı. Bu da diğer renklerin gittikçe azalmasına neden oldu.

ABD, Japon Balıklarını Tanıtım Olarak Halka Dağıttı

Goldfish, 19. yüzyılın sonlarında Amerikan evcil hayvan sahiplerinin evlerinde en çok bulunan evcil hayvanlardan biri haline geldi ve bu kısmen dönemin ABD başkanı olan George Washington sayesinde oldu. ABD merkezli The Atlantik gazetesine göre, ABD Su Ürünleri Komisyonu 1878’de Japon balığı ithal etti ve onları bir tanıtım hediyesi olarak vermeye karar verdi. İlk yılında 20.000 japon balığı dağıtıldı. Kampanya, 19. yüzyıl boyunca sürdü ve bir noktada, kentteki (Washington DC) bulunan tüm evlerin  üçte birinde evcil hayvan olarak japon balığı yer aldı.

Yüzden (100) Fazla Goldfish (Japon Balığı) Türü Var

Japon balığı renk, şekil ve büyüklük açısından oldukça farklı türlere sahiptir. Bazı çeşitleri başlarındaki  kocaman gözleri ile bilinirken bazılarının ise sırtında yüzgeçi yoktur. Aşağıda bazı goldfish türlerinin isimlerini bulabilirsiniz.

  • Siyah Moor – Diğer süslü japon balığı türlerinden farklı olarak, bu cins son derece dayanıklıdır .
  • BubbleEye – Oldukça narin ama bir o kadar da yavaş yüzen bir türdür.
  • Kuyruklu Yıldız – Japon balıkları arasında en aktif olanlarından biridir.
  • Fantail – En süslü Japon balıklarından biridir ve yüzgeçleri bölünmüş haldedir.
  • Lionhead – Sırtında yüzgeç yoktur ve Goldfishler arasında en yavaş olanlarından biridir.
  • Oranda – “Wen” denilen eşsiz bir kafa büyümesine sahiptir.
  • Ryukin – Başının arkasında hafif bir kamburluk bulunur.
  • Shubunkin – Japon Balıkları arasında en dayanıklı olanlarından biridir.
  • Veiltail – Narin ve nadir bir türdür.

Goldfish (Japon Balıkları) Müziği Ayırt Edebilirler

Japon balıkları ile yapılan bir çok çalışmada aslında bunların eğitilebilir oldukları keşfedilmiştir. Japonya’da bulunan Keio Üniversitesinde yapılan çalışmalar balıkların farklı müzikleri algılayabildiklerini de keşfetmişler. Araştırmada iki japon balığına iki farklı müzikle beraber besin verildi. Bir süre sonra müzikleri değiştiğinde balıkların verilen yemekleri yemediği gözlemlenmiştir. (Kaynak)

Japon Balıkları Oldukça Fazla Büyüyebilirler

Akvaryumlarda baktığımızda oldukça küçük görülebilirler ancak her Japon balığı bu kadar küçük değildir. İşin aslı vahşi doğada çok daha büyük olabilme kapasitesine sahiptir. Avustralya’nın Vasse Nehri’nde yaşayan bazı japon balıklarının oldukça hızlı büyüyerek yaklaşık 2 kilograma kadar çıktığı görülmüştür.

Ancak japon balıklarının büyümesi oldukça etkileyici olabilirdi ama büyük bir sorun var. Japon balıkları oldukça istilacı bir tür olup aynı zamanda hastalık yayma gibi bir problemleri var. Eğer bir japon balığınız öldüyse ya da hastaysa onu gömmeniz daha iyidir.

Japon Balıkları Umduğunuzdan Daha Uzun Süre Yaşayabilir

Bir japon balığı aldığınızda sizinle beraber ömür boyu yaşayacak değidlir. Ancak bir kaç yıl yaşamasını umabilirsiniz ama uygun özen ve iyi genlerle, bir akvaryum balığı daha uzun yaşayabilir. Dünyanın en yaşlı japon balığı (akvaryumda yaşayan) 43 yıl yaşadıktan sonra 1999 yılında ölmüştür. Sahibine göre uzun yaşamasının sırrı güneş ışığı ve düzgün beslenme ya da aşırı beslememeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir