Pazar, Eylül 19
Home>>Ebeveyn>>Glokom Bebeklerde de Görülür mü?
EbeveynGebelik - Hamilelik

Glokom Bebeklerde de Görülür mü?

Glokom Bebeklerde de Görülür mü?

Göz tansiyonu denilen glokom rahatsızlığı yetişkinlere özgü değil. Bebeklerde de görülüyor peki ama hangi bebeklerde ne sıklıkta görülüyor?

Halk arasında göz tansiyonu  olarak bilinen glokomun akraba evliliklerinde daha sık olmakla birlikte 10-15 bin  doğumda görüldüğü, bebeklerde kalıcı görme kaybı olmaması için göz tansiyonuna  dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Akyol, halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokomun, körlüğe sebep  olan hastalıklar arasında ön sıralarda yer aldığını belirtti.

Her yaşta görülebilen bir hastalık olan glokomun özellikle 40 yaşından  sonra çıkan birincil tipinin görülme sıklığının, diğer türlerine oranla yüzde 85  daha fazla olduğunu ifade eden Akyol, ”Glokom yavaş ilerleyen bir hastalıktır.  Tedavi edilmediğinde, hatta tedavinin geç yapıldığı ya da uygun yapılmadığı  durumda genellikle körlükle sonuçlanan bir hastalık. Bu nedenle glokom önemli bir  hak sağlığı sorunudur” dedi.

Akyol, tüm yaş gruplarında göz tansiyonu ölçümü yapılması gerektiğine  işaret ederek, şunları söyledi: ”Birincil glokom genelde rutin muayenede, göz hekimine gittiğinizde  ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz içi basıncını ölçtüğünüzde ki buna göz  tansiyonu diyoruz, bunun yüksekliği ve buna bağlı olarak ilerlediği durumlarda  hasta tarafından fark edilemeyen, görme alanı dediğimiz bozuklukla seyreden ve  görme sinirini tahrip ederek geriye dönüşümsüz bir durumun ortaya çıkmasıyla  oluşuyor. Dolayısıyla hasta bunun farkında olmuyor. Ancak rutin muayenede göz içi  basıncını ölçmek, gözün yapısındaki kalınlığı ölçmek, göz içine ve görme alanına  bakmak ve göz dibini aletlerle eğerlendirilerek teşhis konulabiliyor.”

Göz tansiyonunun ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu  vurgulayan Akyol, ”Bu durumun geriye dönüşümü mümkün değil. Tedavi hastalığın  ilerlemesini engellemek amacıyla ilaç ve lazerle yapılıyor. Başarısız  kalındığında cerrahi tedavi uygulanıyor. Bütün bunlara rağmen hastalık yine de  ilerleyebiliyor. Onun için kontrol çok önemli” diye konuştu.

”Bebekte göz tansiyonu varsa tek tedavi yolu ameliyat”
İkincil glokom denilen hastalık türünün ise çocukluk döneminde ortaya  çıkabildiğini anlatan Akyol, şunları kaydetti: ”Bazı durumlarda bebek, göz tansiyonuyla doğabiliyor. Bu 10-15 bin  doğumda bir görülebiliyor. Akraba evliliklerinde daha çok olduğunu biliyoruz.  Dolayısıyla anne babanın erken teşhis için bilinçli davranması gerekiyor.  Bebeklerde gözde büyüme, fazla yaşarma, ışığa karşı hassasiyet, ışığa karşı göz  kırpma varsa bir göz doktoruna başvurularak durumun araştırılması gerekir.  Bebeklerde ve çocuklarda teşhis daha kolay yapılabilir. Eğer bir bebekte göz  tansiyonu varsa tek tedavi yolu ameliyattır. Bu hastalığın ilaçla tedavisi yok.  Özellikle erken teşhis edilip müdahalede bulunulan vakalar düzeliyor. Ama  glokomla mücadele bitmiyor. Glokomla doğmuşsanız onunla yaşayacaksınız  demektir.”

”Rutin göz kontrollerine önem verilmeli”
Prof. Dr. Akyol, rutin göz kontrollerine önem verilmesi ve her yaşta bu  hastalık için kontrol yapılması gerektiğini vurgulayarak, ”Gözle ilgili ağrı,  karıncalanma, bulanık, dalgalı ve bulutlu görme gibi belirtilerde mutlaka hekime  başvurulmalı. Ailelerin çocuklarını 0-6 yaş arasında en az bir kez göz doktoruna  götürerek muayeneden geçirmesi şart. Bir rahatsızlık olmasa bile çocuklar  kontrolden geçirilmelidir. Erişkinlerde ise 35 yaşından sonra glokom veya diğer  rahatsızlıklar için yaşlılığa bağlı rutin yıllık muayene yapılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir