Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Geceleri Diş Gıcırdatmayı Nasıl Engellersiniz?
Ağız ve Diş SağlığıHastalıklar

Geceleri Diş Gıcırdatmayı Nasıl Engellersiniz?

Geceleri Diş Gıcırdatmayı Nasıl Engellersiniz?

Her sabah ağrılı bir çene veya baş ağrısıyla neden uyandığını merak ediyorsanız nedenlerinden biri de geceleri dişlerinizi gıcırdatmak olabilir. Bruksizm olarak bilinen bu durum yakın zamanda uyku apnesi olarak adlandırılan başka bir rahatsızlık durumuna bağlanmıştır.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Dişleri gıcırdatmanın diğer adı da Bruksizm’dir. Bruksizm, dişlerimizin parafonksiyonel aktivitesidir, bu da onların aslında yapmaları gereken şeyi yaptıkları anlamına gelir. Yine de birçok insan (genel nüfusun % 8-31’i) bundan muzdariptir.

2 tip bruksizm vardır: Biri sadece geceleri olurken diğer ise geceleri başlayıp gün boyunca devam edebilir. Bir kişinin bruksizm nedenleri değişebilir. Psikolojik ve genetik faktörler, alt dişlere veya bazı ilaçlara bağlı olarak üst dişlerin hafif kapalı pozisyonu, bu durumun nedenleri olabilir. Kişilerin dişleri daha duyarlı hale gelir ve, çene kasları ağrısı ya da baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle bu durumun tedavi edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Diş gıcırdatma nasıl önlenir? Diş gıcırdatması nasıl geçer? Diş gıcırdatmasından nasıl kurtulurum? diye düşünüyorsanı aşağıdaki yöntemleri hayatınıza geçirebilirsiniz.

Kafein ve Alkolden Kaçının

Yapabileceğiniz ilk basit önlem, diyetinizi düzeltmektir. Yediklerimiz, sağlımızı etkiler ve dişler için bir istisna yoktur.

Kafein, ihtiyaç duyduğumuzda iyi bilinen bir uyarıcıdır. Ama kahve, kola ve enerji içeceklerinden uzak durmak isteyebilirsiniz çünkü bunlar çok miktarda kafein içerir. Eğer onları sık sık içerseniz, gün içinde çok ajitasyonlu ve aktif hale gelirsiniz ve ayrıca yatma vakti geldiğinde rahatlayıp gevşemeniz daha da zorlaşır.

Aynı şey alkol için de geçerli, ancak vücudunuzun farklı bir reaksiyona girmesine neden oluyor. Alkol uykuya dalma sürenizi hızlandırabilir, ancak uykunuzu daha huzursuz ve sığ yapması da olasıdır. Alkol ve kafeinli içecekleri içerseniz sonuç olarak dişlerinizin gıcırdaması daha da kötüleşecektir.

Hayatınızdaki Stres Seviyenizi Düşürün

Stres, bruksizmin sık görülen bir sebebidir. Gün içinde sizi sinirlendirir ve geceleri huzursuz olur. Önce yaşamınıza (insanlara, olaylara ve olaylara) stres getiren şeyleri düşünmeli ve sonra bu şeylerden nasıl kurtulacağına dair etkili bir plan geliştirmelisiniz. Hepimiz farklı stres giderici faaliyetlerden hoşlanıyoruz, ama denemediyseniz meditasyon ya da egzersiz yapmanız önerilebilir. Daha fazlası için danışman ziyaretlerinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca bir programa bağlı kalıp belirli rutinler oluşturabilirsiniz. Örneğin hergün aynı saatte uyuyup uyanmak gibi. Sağlıklı beslenmeyi unutmayın – fast food, soda içeceği ve çok sayıda tatlı, diş çürümesine neden olur. Ham meyveler, sebzeler, fındık ve meyveler hem sizin hem de dişleriniz için iyidir.

Yiyecek Olmayan Şeyleri Çiğnemeyin

Bu, çoğumuzun çocukluk döneminde sahip olduğu bir alışkanlıktır, ancak bazı yetişkinler de yetişkin yaşamlarında da bunu yaparlar. Bir kalem, tükenmez kalem veya herhangi bir gıda dışı ürün çiğnemek ağzınıza daha fazla bakteri getirir ve normal ağız aktivitenizle karışır. Bu alışkanlık doğrudan dişlerinizi gıcırdatmakla ile bağlantılıdır ve kontrol edilemeyen çiğneme stresin bir sonucudur.

Yemek yemeden farklı şeyler çiğnemeden duramıyorsanız, beynini bir değişiklik yaparak kandırmayı dene. Sakız, nane veya küçük sağlıklı bir atıştırmalık deneyebilirsiniz.

Diyetinize Kalsiyum ve Magnezyum Ekleyin

Bunu doğrudan kafanıza göre planlamayın. Eğer gerçekten magezyum ve kalsiyum eksikliğiniz varsa bunu doktorunuzdan duymanız gerekir. Eğer durum buysa ve kalsiyum ve magnezyum seviyeleriniz çok düşükse, bunları almaya başlayın. Bu takviyeler kas fonksiyonu ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Geceleri de shin krampları varsa, bu takviyeleri yardımcı olacaktır.

Çenenizin Kilitlenip Kilitlenmediğini Kontrol Edin

Çene ve dişlerin gün boyunca nasıl davrandığına dikkat edin. Çok geçmeden, kendilerine ait bir davranış sergiledikleirni fark edeceksiniz! Bilinçsiz kenetlenme genellikle çok asabi ruh hali içinde düşündüğünüzde veya bir faaliyete çok derinden dahil olduğunuzda olur. Fark etmeyebilirsin, ama çeneniz gergin ve dişleriniz bu gibi anlarda grileşir. Çenenizi gevşetin, ve alt çenenizi sağa sola hareket ettirin.

Yatmadan Önce Rahatça Dinlenin

Eğer geceleri dişlerinizi gıcırdatan biriyseniz, o zaman ilk işin uyumadan önce gevşemek. Ne kadar sakin ve rahat olursanız, o kadar iyi bir şans, dişleriniz gıcırdatma riskiniz azalır.

Tıpkı stresin giderilmesi gibi, farklı şeyler farklı insanlar için farklı şekilde çalışır. Yataktan önce yatıştırıcı bitkisel çay içmeyi deneyin (örneğin papatya gibi). Ayrıca, boynunuza, omuzlarınıza ve yüzünüze masaj yapmayı deneyin. Bu, aklınızın ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir