Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Gece Körlüğünün Geri Dönüşü Zor
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Gece Körlüğünün Geri Dönüşü Zor

Gece Körlüğünün Geri Dönüşü Zor

Göz için en önemli vitaminlerin başında A vitamininin geldiğini belirten Önol, A vitamini eksikliğinin ciddi göz kuruluğu ile geri dönüşü zor olabilecek gece körlüğüne neden olduğunu vurguladı. Önol, loş ışıkta görememe sorunu olan gece körlüğünün, geç yakalanması halinde gündüz görmeyi de bozabileceği belirterek, çok geç kalınmış durumlarda tamamen görme kaybı olabileceğini ve tedavi için biyonik göz gibi deneysel yöntemlerden başka çare kalmayabileceğini vurguladı.

Önol, erken tanı konulabilirse, yüksek doz A vitaminiyle geri dönüşün mümkün hale gelebileceğini söyledi. Demir, çinko, magnezyum gibi mineraller de göz sağlığı için gerekli. Prof. Önol, anoreksiya hastalarında bu minerallerin eksik olması nedeniyle antioksidan eksikliğine bağlı olarak makula dejenerasyonuna sebep olabileceğini söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Merih Önol, anoreksiya hastalarının risk altında olduğu diğer göz hastalıklarını şöyle sıraladı:

“B1 vitamini eksikliği; “wernicke ensefalopatisi” adlı ciddi bir nörolojik rahatsızlık ve göz hareketlerinde ve yana bakışlarda kısıtlılık gelişimine, B12 eksikliği; çift taraflı renk görmede kayıp ve merkez görmede bulanıklıkla giden optik sinir bozukluğuna, C vitamini eksikliği; gözde kılcal damar kanamaları, kornea iltihabı, iris iltihabı gibi sorunlara, E vitamini eksikliği; görmeyi sağlayan retina hücrelerinde fonksiyon kaybına, çinko eksikliği ise kornea ödemine neden oluyor. Bunların her biri ciddi göz hastalıklarıdır. Erken tanı ve tedavi ile bütün bu eksikliklerin yerine konulması sağlanabilir ve hastanın görme sorunları rahatlayabilir. Ancak durum uzarsa, kalıcı problemlerinde geri dönüş olanağı kalmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir