Cuma, Şubat 26
Ev>>Gebelik - Hamilelik>>Gebeliğin 8 Erken Belirtisi
Gebelik - HamilelikHastalıklarTedaviler

Gebeliğin 8 Erken Belirtisi

Gebeliğin 8 Erken Belirtisi

  1. Yorgunluk. Aşırı ve açıklanamaz bir yorgunluk gebelik belirtilerindendir.

Erken gebeliklerde görülen en sık belirtidir. Hamilelik şüphesi olanlar yorgunluğa karşı kafein tüketmemeli. Bunun yerine kendinizi dinleyin, sakin olun, dinlenin.

  1. Yiyeceklerden nefret etmek. Buzdolabını açmaya çekinmek, yemeklerin koku ve görüntüsünden mide bulantısı yaşamak da bir gebelik belirtisidir. Gebeliğin ilk evrelerinde yoğun beslenmeden kaçınılır az yenir. Beta hCg hormonu seviyeleri yükselir ve en iyi şek yeme içgüdüsünü bastırmaktır.
  2. Kokulara duyarlılık. Sigara dumanından keyif alıyorsanız kokusu artık rahatsızlık verecek. Erken gebelik dönemlerinde kötü kokulara hassasiyet artar kolonya, oda spreyi gibi güzel kokularla örtülür. Hormon seviyelerinin bir sonucudur.
  3. Bulantı ve kusma. Erken gebelikte artan hormon düzeyleri sebep olur. Sabah bulantısı, yemek yedildiğinde görülen bulantı en sık türleridir. Nane ve limon aromalı şeyler bunu önler.
  4. Göğüs şişkinliği ve hassasiyeti. Daha rahat bir sutyen alın. Spor sutyeni rahat ettirir. Çünkü göğüsler dolacak ve şekil değiştirecektir.
  5. Sık idara çıkma. Rahim büyür ve sıkça idrara çıkma ihtiyacı doğar. Yatmadan önce tuvalete gidilir ve gece boyunca bu durum sürer, ped kullanılabilir.
  6. Nefes darlığı. Büyüyen embriyo nedeniyle ekstra oksijene ihtiyaç duyulur bu nedenle nefes darlığı yaşanır. Acı ve beklenmeyen durumlarda hekime danışınız.
  7. Fiziksel değişimler. Gebeliğe bağlı cinsel değişimler konusunda hekiminize danışın. Vajinada renk değişimi gibi değişimler jinekolojik muayenede tespit edilir. Serviks yumuşayabilir doktorunuz yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir