Pazar, Kasım 28
Home>>Ne Nedir?>>Fiziksel Olarak Beyninizi Değiştiren Davranışlar Nelerdir?
Ne Nedir?Sağlık HaberleriTıp Sözlüğü

Fiziksel Olarak Beyninizi Değiştiren Davranışlar Nelerdir?

Fiziksel Olarak Beyninizi Değiştiren Davranışlar Nelerdir?

Bazı çalışmalar ve araştırmalar gösteriyor ki insanlar kimi davranışlarında değişikliğe giderek beyinlerini gerçek anlamda değiştirebiliyorlar. Ayrıca bu davranış değişiklikleri sayesinde daha sağlıklı bir beyin yapısına, daha olumlu düşünmelere ve daha akıllı bir yapıya sahip olabilirsiniz. Dırdır Etmeyi Durdurun

İnsanlar itiraf etmese de hayatlarında ciddi anlamda bir homurdanma ya da dırdır edip şikayetçi olma durumu mevcut. Bu durum kişilerin psikolojisini kendileri tarafından bozmaya neden olur hatta depresyona bile girebilir. Çünkü bu gibi durumlarda beynin birden çok değişikliği tetiklemesi olasıdır. Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki psikologlar bir deney yaptılar. Deneyde kişiler günlük olarak 20 dakika meditasyon ya da açık hava yürüyüşü yaptıklarında beyinlerinde önemli değişikliklerin olduğunu keşfettiler. Bunun sayesinde özellikle beyin merkezli rahatsızlıklardan dolayı görülen semptomlarda bir azalma olduğunu kaydettiler.

Minnettar Olmaya Çalışın

Akşam oldumu yatağınıza uzandığınızda yatmadan önce gün içinde ya da yaşadığınız süre boyunca minnettar olacağınız  3 şey keşfedin.  Journal of Psychiatry and Neuroscience , böyle bir egzersizin beyindeki serotonin seviyelerini artıracağını belirtti. Seratonin, pre-frontal korteksin düzgün işleyişi için gereklidir, ki bu da kendini yansıtma ve duygusal dengeyi yönetir ve böylece önceki panik halinin önüne geçmesine yardımcı olur.

Olumsuz Duygularınızı Not Edin

Olumsuz duygularınızı yazmak isteyebilirsiniz. Utangaç olma! Devam edin ve bunları kağıda dökün. Bilim insanları , duyguların dilsel olarak işlenmesinin amigdalayı, beyindeki korku merkezini, azalttığını ve böylece stres seviyesini düşürdüğünü söylüyor. Daha sakin bir amigdala mutlu oluyorsun demek.

İnsanlarla Sosyalleşmeye Özen Gösterin

Michigan Üniversitesi’nde 2010 yılında yapılan bir  araştırma, arkadaşlarınızla sohbet etmenin veya diğer insanlarla aynı fiziksel alanda olmanın beyninize büyük yararlar sağladığını keşfetti. Akıllı ve duygusal istikrarlı bireylerle kendinizi çevreliyorsanız, beyniniz daha büyük ölçekte olumlu değişiklikler yapabilir. Unutmayın insan duyguları ve davranışları bulaşıcıdır.

Birbirinize Sarılmayı Unutmayın

Sarılmak gerçekten de büyüleyicidir. Sıcak bir kucaklaşma beynimizi dopamin salınımına arttırır. Dopamin mutluluk ve zevk hormonu olarak bilinir. İşte tam olarak bu yüzden hemen güvende ve rahat hissedeceksiniz. Araştırmacılar sarılmanın kan basıncını düşürdüğünü, stres seviyesini düşürdüğünü ve ruh halinizi geliştirdiğini belirtti.

Tek İşe Odaklanın

Kişiler aynı anda bir kaç iş yapınca kendileriyle gurur duyar. Aslında bu üretkenliğinizi azaltır. Telefonunuzda konuşurken, internette gezinirken ve bir mesaj yazarken, aynı anda birden fazla işi yapabildiğinizi düşünebilirsiniz. Ama çalışmalar gösteriyor bir seferde birden fazla şeyle odaklanmaya çalışırken neredeyse% 40 oranında üretkenliğinizi azaltır . Dikkat dağıtımı kesin ve sınırlı bir süre için tek bir göreve odaklanın. İşiniz bittiğinde, kendinizi kısa bir fiziksel egzersiz molası, bir bardak çay veya hızlı bir telefon görüşmesi ile ödüllendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir