Cuma, Haziran 25
Home>>Beslenme>>Fast Food Yiyeceğinizde Kaç Kalori Var?

Fast Food Yiyeceğinizde Kaç Kalori Var?

Fast food restoranları ve tüm yiyecek mekanları insanları kendine çekiyor. Yemek yapmaktan üşenen hazır gıdaya yöneliyor. Vaktiniz yoksa daha sağlıklı atıştırmalıklar da var.

Yediğiniz her bir hamburger, pizza, patates kızartması kaç kalori? Yakılamayan yağları alıyor ve sağlığınızı bozuyorsunuz. Yetişkinler besinlerden aldığı kalorinin %34ünü okul çağında çocuklar ise %23ünü fast food gıdalardan alıyor. Velilerin özellikle küçük okul çocuklarının kalori hesabını yapması ve menülerini beslenme programlarını iyi ayarlaması gerek.

Okul ve kurs hatta iş yeri gibi toplu yemek yenen yerler de bazen dışarıdan fast food yiyecek siparişi verebiliyor. Yetişkinler genelde daha az kalorili olanları tercih etse de çocuk ve gençler yüksek kalorili özellikle kızartma cinsi yağlı ve şekerli olan hazır gıdalara yöneliyor.

McDonald’s, Burger King, KFC (Kentucky Fried Chicken), Wendy ve Dunkin ‘Donuts gibi fast food gıda zincirlerinin başarısı da ortada. Tüm dünyada yaygınlar ve tüketim sonsuz.

İnsanlar genelde lezzetli ve pratik diye bu yiyeceklere koşuyor. Oysa kimse kalori ve sağlık hesabı yapmadan fast fooda yöneliyor.

Bilinçlenme ve bilgi sahibi yapma herkesin görevi olmalı ve böylece yavaş yavaş fast food gıdaya olan yönelim azaltılmalıdır. Son zamanlarda bazı restoranlarda ve cafelerde yemek menüsünde yiyeceklerin karşısında kalorileri de yazıyor. En azından bilgi sahibi olarak bir şeyi yemek daha doğru.

Birçok ünlü restoran zincirinde bu kalori etiketleme kuralı yasa halinde uygulanmıştır. Ev dışında hazırlanan ve tüketilen gıdalar sağlıksız ortamlarda pişirilir ve sağlığa zararlıdır.

Diyabet, kalp rahatsızlıkları ve en başta obezitenin ana kaynağı olabilir. Depresyonla bile ilgisi ortaya çıkmıştır.

Beslenme konusunda bilinçlenmek ve bilinçlendirmek herkesin görevi olmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir