Pazar, Mayıs 9
Home>>Beslenme>>Fast Food Gıdalar Mideye Zarar

Fast Food Gıdalar Mideye Zarar

Prof. Dr. Sinan Ersin midenin geri dönüşümsüz olarak kötü etkilenmesinin fast food yiyeceklerden kaynaklandığını bildiriyor.

Hazır gıda tüketiminin artması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle, mide kanseri vakalarında artış yaşanıyor. Fast-food gıdalar yüzünden kanserli bölgenin midenin alt kısmından üst kısmına taşındığını söyleyen Prof. Dr. Sinan Ersin, “Bu yüzden artık mideyi kurtaramıyoruz. Eskiden midenin üçte ikisini alsak da kalan bölümü işlevini görüyordu. Ama artık bu mümkün olmuyor” dedi. Prof. Dr. Ersin, katkı maddeli hazır gıdaların yanı sıra şarküteri ürünlerinin, ev salçasının, turşu ile tütsülenmiş ve tuzlanmış balıkların mide kanseri açısından risk oluşturduğuna dikkat çekti.

AŞIRI YEMEK DE BİR HASTALIK
Obezite, modern toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri. Fazla kilolar diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yol açabiliyor. Ancak uzmanlar, aşırı miktarda yemek yemenin de bir yeme bozukluğu olduğuna dikkat çekiyor. Aşırı yeme bozukluğu yaşayanlar yemek yiyerek üzerlerindeki baskıyı dağıtmaya, içlerindeki duygusal boşluğu kapatmaya çalışıyor. Zor doyanların tedavi almaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir