Pazar, Kasım 28
Home>>Bilmeyen Kalmasın>>Evdeki Pirelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?
Bilmeyen KalmasınNasıl Yapılır

Evdeki Pirelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Evdeki Pirelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Pireler diğer hayvan ve insanlardan beslenerek yaşayan küçük ama çevik böceklerdir. Bu yazımızda evinizdeki pirelerden kurtulma yöntemlerini anlatmaya çalışacağım.

Yöntem: Bir borat tozu veya borik asit ile karıştırılmış botanik toz kullanın.

Pirileri öldürmenin en kolay yolu, en savunmasız oldukları zamandır; gelişmelerinin yumurta ve larva evrelerinde. Bir pire larva birkaç ay yaşarken yetişkin bir pirenin konukları tarafından kan olmadan sadece yaklaşık bir hafta yaşayacak, bu yüzden önce larvalara saldırmak önemlidir. Bu karışım pire dolu bir bloğu önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Botanik tozları belki de en eski doğal böcek öldürücüdür. Boratlar, pire için mide zehiri olarak işlev gören, odun koruyucuları, deterjanlar ve böcek ilaçları olarak yaygın şekilde kullanılan minerallerdir.
  • Bitki tozu ve borat karışımını solumamaya özen gösterilmelidir. Toz karışımını evde uygularken maskeyi kullanın.
  • Halıyı, mobilyaları, yatağı, köpeği veya kedi yatağını tozlayın. En iyisi, evinizi iyi bir süre bıraktığınızda, yani 24 saat içinde yapmaktır. Bir gün bekleyin ve ardından her yeri baştan temizleyin.

Yöntem: Deterjanlı su ile onların intihar etmesini bekleyin.

Su ve bulaşık deterjanı karışımı pire zehirli bir yüzme havuzu gibidir. Karışıma atladıklarında ölecekler.

  • Su ve deterjan karışımını koyacağınız kab pirelerin içine yanlışlıkla düşecek kadar düşük ve çok sığ olmalıdır.
  • Karışımı, düşük bir ışık kaynağının, tercihen bir gece ışığının yanına koyun. Işık pirelere cazip geliyor. Işığa yaklaşırken, birçoğu karışımın içine düşecek ve süreç içinde ölecektir.

Yöntem: Etkilenen bölgelerde bir limon çözeltisi kullanın.

Bir limonu ince ince doğrayın ve bir tencerede su ile beraber kaynatın. Limon etkisini iyice suya geçirince (bir gece bekletebilirsiniz) suyu alıp bir sprey kutusuna koyun ve özellikle pirelerin çok olduğunu düşündüğünüz bölgelere bol bol sıkın.

Yöntem: Etkilenen bölgelerde sedir ağacı yongalarını kullanın.

Sedir ağacı yongalarını, ev geliştirme ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Sedir ağacı yongaları pirelerin en nefret ettiği koku olmasına rağmen insanların hoşuna gider. Naftalin yerine de kullanabilirsiniz. (Not: Köpeğiniz varsa bu yöntemi uygulamaktan kaçının)

Yöntem: Halınızı Tuzlayıp Süpürün.

Tuz bir kurutucudur ve özellikle nemli ortamları seven pirelere karı etkilidir. Tuz tanecikleri pirelere bağlanır ve onlar yürüse bile sürtünme olacağından bu onlar için öldürücü bir etki oluşturacaktır. Halınızın üzerine oldukça ince taneleri olan tuzu serpin ne kadar küçük ve ince taneli olursa pirelere o kadar fazla bağlanacaktır. 7 – 10 gün sonra halınızı iyi bir elektrikli süpürgeyle süpürün. Ancak süpürgenin vakum gücünün çok iyi olmasına dikkat edin. Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın. Eski vakum torbasını mutlaka atın ya da yakın. Ardından yenisini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir