Perşembe, Temmuz 29
Home>>Faydalı Bilgiler>>Ev Ortamında Bitkisel Tonik Yapımı ve Yararları
Faydalı BilgilerGüzellik - BakımŞifalı Bitkiler

Ev Ortamında Bitkisel Tonik Yapımı ve Yararları

Ev Ortamında Bitkisel Tonik Yapımı ve Yararları

Ciltte oluşan bakımsız ve yıpranmış görüntünün asıl sebebi geniş gözeneklerdir. Bu gözeneklerin fazlası ile geniş olmasından ötürü fazla yağlanma oluşur ve cilt olduğundan daha hızlı yıpranma olur. Geniş gözenekli ciltlere bakım yapmak şarttır. Bu sayede hem yağlardan arınıp bunun yanı sırada sıkılaşma gerçekleşir. Ev ortamında tonik yaparak bu soruna rahatlıkla çözüm bulabilirsiniz.

Tonikler:

Gül Sulu Tonik Yapımı: İlk başta saf gül suyuna sahip olmamız gerekiyor. Şayet içerisine su ilave edilmiş gül suları tercih edersiniz hiçbir faydası olmayacaktır. Saf gül suyu şişemizi yarısına kadar boşaltıyoruz ve boşalttığımız miktar kadar sirke ilave ederek karıştırıyoruz ve beklemeye bırakıyoruz. Bir süre sonra pamuk aracılığı burun ve alın gibi geniş gözenekli yerlere düzgün bir biçimde uyguluyoruz.

  • Limon ve Gül Sulu Tonik Yapımı:Bir şişe maden suyuna ihtiyacımız var. Maden suyumuzun bir kısmını döküyoruz. Eksilen kısım kadar 1 tatlı kaşığı gül suyu ve aynı miktarda limon suyu ilave ediyoruz. Akabinde şişeyi hafif sallayarak karışımın birbirine karışımın birbirine geçmesini sağlıyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra tercihen pamuk ile bakım yapmayı düşündüğün bölgeye uyguluyoruz.

  • Dere Otlu Tonik Yapımı:Tekrardan 1 şişe maden suyuna ihtiyacımız var bu tonik yapımında da. Maden suyunun bir miktarını döküyoruz yine ve dereotlarını ince ince olacak şekilde doğradıktan sonra maden suyuna ilave ediyoruz. Akabinde bir tatlı kaşığı badem yağını da ekledikten sonra tonik hazırlanmış oluyor. Finalinde geniş gözenekli bölgelerimize uygulayarak cildimizin daha temiz ve sıkı bir şekilde görünmesini sağlıyoruz.

  • Kuşburnulu Tonik Yapımı: Sıradaki toniğimizin en büyük özelliği cildi sıkılaştırması ve derinlemesine bir temizlik sağladığıdır. Bir çay bardağı kadar su ve aynı miktarda kuşburnunu karıştırarak demliyoruz. Demleme işleminden sonra bir süre bekliyoruz ve yine pamuk aracılığı ile cilde uyguluyoruz.

 

  • Bitkisel Tonik Yapımı: Son olarak vereceğimiz tonik diğer toniklere göre çok farklı ve etkilidir. Lavanta, papatya ve melis gibi çok faydalı bitkileri bir çaydanlıkta demliyoruz. Bir çay bardağı alarak yarısına kadar alkol koyuyoruz diğer yarısına da karışımı ilave ediyoruz ve toniğimiz hazır hale geliyoruz. Her zaman olduğu gibi pamuk yardımı ile birlikte cildimize güzelce uyguluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir