Salı, Mayıs 11
Home>>Aşk ve Sevgi>>Eşler Arasında Hangi Sorunlar Çözülecek?
Aşk ve SevgiCinsel Sağlık

Eşler Arasında Hangi Sorunlar Çözülecek?

Eşler Arasında Hangi Sorunlar Çözülecek?

Prof. Dr. Barış Baklan horlama, huzursuz bacak sendromu gibi sorunların çözümünü anlattı.

Horlama, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluğuna bağlı nedenlerle yatağını ayıran bazı çiftler Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Nöroloji Anabilim Dalı ve uyku merkezinden yardım alıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Baklan, küçük çene, gerdan gibi yapısal ya da fonksiyonel nedenlerle ortaya çıkan uyku apnesinin günümüzün en yaygın uyku bozuklukları arasında yer aldığını belirtti.

Uyku apnesinin horlama şikayetini de ortaya çıkardığını söyleyen Baklan, erkeklerde daha sık rastlanan horlama sorununun menopoz döneminin ardından kadınlarda da yaygınlaştığını, aynı yataktaki eşleri rahatsız ettiğini kaydetti.

“Ayak, bacak veya elleri sürekli hareket ettirme isteği”, “kımıldamadan duramama” şeklinde tanımlanabilecek huzursuz bacak sendromunun da eşlere rahatsızlık verdiğini dile getiren Baklan, “Uyumadan önceki saatlerde huzursuz bacak sendromuna rastlanıyor. Kişinin uykuya dalmasını engelliyor. Eşine de tekme atabiliyor ve sürekli hareket ediyor” dedi.

“SEVGİSİNİ ŞİKAYETİNDEN ANLIYORUZ”

Huzursuz bacak sendromu ve horlama nedeniyle bazı çiftlerin yatakları ayırdığını belirten Barış Baklan, “Uyku bozuklukları ile başa çıkamayan çiftler oluyor. Horlama nedeniyle boşanma davaları olduğunu da biliyorum” diye konuştu.

Uyku bozukluğu şikayeti ile DEÜ Nöroloji Anabilim Dalı ve uyku merkezine başvuruda bulunan çift sayısında da artış olduğuna işaret eden Baklan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Horlama ve huzursuz bacak sendromuna alışan cefakar Türk kadınları da var. Buraya gelen bazı kadınlar ‘Kocam aslan gibi kükrüyor’ diyorlar. Aşkını, sevgisini şikayetini söyleyiş biçiminden anlıyoruz.”

Baklan, uyku apnesinin çok önemli bir sorun olduğunu, sadece evlilikleri değil, kişinin yaşamını da tehdit ettiğini, uyku sırasında solunumun durabildiğini, ayrıca erken yaşta beyin ve kalp damar hastalıklarına de neden olabileceğini vurguladı.

Çeşitli şikayetlerle hastaneye gelenleri kesin teşhis için uyku merkezinde 1 gece süreyle uyuttuklarını ve uyku sırasında her hareketini cihazlarla, kameralarla izlediklerini kaydeden Baklan, tanı doğrultusunda tedavi uyguladıklarını ifade etti.

Barış Baklan, hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, evlilikleri öncelikle tehdit eden şikayetlerin uyku sırasında cinsel saldırıda bulunma ve sara hastalıkları olduğunu, bu nedenle açılan davalarda uzman görüşü sunduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir