Cumartesi, Kasım 27
Home>>Bilmeyen Kalmasın>>Eşek Otu Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkilerini Biliyor musunuz?
Bilmeyen KalmasınFaydalı BilgilerNe Nedir?Şifalı Bitkiler

Eşek Otu Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkilerini Biliyor musunuz?

Eşek Otu Bitkisinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bilimsel olarak Oenothera biennis olarak isimlendirilen Eşek Otu bitkisi Meksika ve Orta Amerika’ya özgü olduğu düşünülen vahşi çiçekli bir bitkidir. Bu bitki , genellikle akşam çuha çiçeği, güneş bardağı veya sundrops olarak bilinen 125 türden oluşan Oenothera cinsine aittir. Bu bitkinin güçlü şifa güçlerine sahip olduğuna inanılır ve bu nedenle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu bitki sağlık yararları açısından o kadar popüler ki, aynı zamanda Kral’ın tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

7GünSağlık olarak bu yazımızda Eşek Otu Bitkisinin Faydalarına ve az bilinen Yan Etkilerine değineceğiz.

Doğada bulunan eşek otu bitksinin görüntüsü

Eşek Otu Bitkisinin Faydaları

Daha önce, yerli Amerikalılar, sakinleştirici olduğu kadar astringent yani kan durduran olarak da eşek otu bitkisini kullanmışlardır.  Bu bitki, astımlı öksürük ve gastrointestinal bozukluklar için etkili bir çare olarak yaygın olarak kabul edildi.

Eşek otu bitkisi  çürümeleri ve yaraları iyileştirmek için çok popülerdi. Günümüzde bile, çoğunlukla eşek otu yağı takviyeleri şeklinde, bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu yağ, bu bitkinin olgun tohumlarından ekstrakte edilir. Bu yağ çok önemli bir yağ asidi olan gama-linolenik asitten zengindir. Bu esansiyel yağın yararlarının çoğunun, gama-linolenik asitin varlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Aslında, bu yağ, gama-linolenik asidin en güvenli kaynakları arasında yer alıyor.

Eşek otu bitkisi yağı takviyeleri, adet öncesi sendrom, endometriyoz ve fibrokistik göğüslerle ilgili belirtileri hafifletmek için kullanılır. Diyabetik nöropatinin semptomlarının önlenmesinde ve kontrolünde etkili olduğu bulunmuştur. Egzama, akne, rozasea, romatoid artrit, osteoporoz, ülseratif kolit ve çeşitli diğer tıbbi durumların tedavisinde kullanılır. Ayrıca, kolestrolü düşürmede, dolayısıyla kalp rahatsızlığı riskini azaltmada faydalı olduğuna inanılıyor.

Eşek Otu Bitkisinin Yan Etkileri

Eşek otu bitkisi yağı, yukarıda belirtilen koşulların bir çoğu için etkili bulunmuş olsa da, bu bitkinin sağlık yararlarının etkinliğini ispatlayan önemli bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmış ve bazıları bu yağın göğüs ağrısının hafifletilmesi için etkili olduğunu önermektedir. Kalsiyum takviyeleri ile kombine edildiyse, bu yağ osteoporoza karşı da kanıtlayabilir.

Bazı kullanıcılar belirli hastalıklar için etkili bulurken bazıları böyle bir düşünceye katılmamaktadır. Ayrıca güvenli olduğu ve yan etkileri olmadığı söylenir. Nadir olsa da, bu bitkisel ürün bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Çoğu durumda, eşek otu bitkisi yağı yan etkileri aşırı kullanım, yağdaki yabancı maddeler ve uygun olmayan kullanım ile bağlantılıdır.

  • Genellikle, başağrısı, mide bulantısı ve gevşek dışkı gibi hafif yan etkiler bazı kullanıcılar tarafından görülebilir. Tedaviye yemekle birlikte alınması gereken küçük dozlarda başlanarak bu yan etkilerin çoğundan kaçınılabilir.
  • Alerji öyküsü olan bazı kullanıcılarda deri döküntüsü gibi alerjik reaksiyonlar mümkündür.
  • Düşük kan basıncının da yan etkilerden biri olduğu bildirilmektedir. Yani, hipotansiyonunuz varsa, bu otu kullanmayın.
  • Güneş yanığı tedavisinde kullanıldığında, bu yağ bazı insanlarda deri döküntülerine neden olabilir.
  • Çalışmalar, bu yağın nöbet bozukluğu olan hastalarda ve aynı zamanda anestezi altında ameliyat geçirmiş olanlarda nöbet sıklığını artırabileceğini göstermektedir.
  • Ayrıca, anti-psikotik ilaç kullanan şizofreni hastalarında epilepsi riskini artırabilir.
  • Kan incelticileri kullananlar, kanama riskini artırabileceğinden bu bitkiyi almayı bırakmalıdırlar.

Yasal Uyarı : Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiyelerin yerini alması için kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir