Cuma, Kasım 26
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Doğum Kontrol Hapı>>Ertesi Gün Hapı ve Kürtaj Hapı Hakkında Önemli Bilgi
Doğum Kontrol HapıGebelik - HamilelikSağlık Haberleri

Ertesi Gün Hapı ve Kürtaj Hapı Hakkında Önemli Bilgi

Ertesi Gün Hapı ve Kürtaj Hapı

Birçok insanın kafasını karıştıran ortak bir endişe, ertesi gün hapı ( B Planı Bir Adım ) ile kürtaj hapı ile aynı olup olmadığıdır ( RU486 ). Bu karışıklık, acil kontrasepsiyon hakkındaki yanlış inançlardan kaynaklanmaktadır. Bu iki ilacın çok farklı amaçlara hizmet ettiğini ve birbirinden tamamen farklı çalıştığını anlamak önemlidir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı hormonal bir doğum kontrol hapıdır. Korunmasız cinsel ilişki veya kontrasepsiyon yetersizliğinden 72 saat içinde alındığında, hamileliği önlemeye yardımcı olabilir. Ertesi gün hapı, reçetesiz ve her yaştan insanlara satılabilir ve progestin, levonorgestrel içeren bir haptan oluşur.

Ertesi gün hapının tam olarak hamileliği önleme şekli açık olmasa da, nasıl çalıştığı, adet döngünüzün neresinde olduğunuza bağlıdır. Zaten hamileyseniz ve ertesi gün hapını alırsanız mevcut hamileliğiniz son bulmaz hatta çoğu zaman zarar bile görmez.

Kürtaj Hapı Nedir?

Kürtaj hapı erken tıbbi kürtaj seçeneği olarak kullanılır. Gebeliğin sonlandırılmasıyla sonuçlanır ve yalnızca hamileliğin başlamaından sonra kullanılır (ve bir kadının son adet döneminden bu yana en fazla 49 gün içerisinde).

Kürtaj hapı ilk olarak Avrupa’da güvenli bir şekilde kullanılmış ve FDA’nın Eylül 2000’de ABD’de kullanılması onaylanmıştır. Kürtaj hapı genellikle iki ilaçtan oluşur. Aslında tam olarak kürtaj yapmak için kullanılmaz. Bu ilaçlar embriyonun rahime düşmesini engeller. Bu nedenle ne kadar erken kullanılıra o kadar iyi sonuç alınır. Birlikte kullanıldığında tıbbi düşük, gebeliği sonlandırmada % 95 ila 97 oranında etkilidir.

Ertesi Gün Hapı İle Kürtaj Hapı Neden Karıştırılıyor?

Bu karışıklığın çoğu, ertesi gün hapının nasıl çalıştığıyla ilgili inançlardan kaynaklanmaktadır. Ertesi gün hapı, yumurtlamayı önleyerek veya geciktirerek ve / veya sperm hareketini engelleyerek (spermin bir yumurtayı dölleme ihtimalinin daha az olmasına neden olarak) hamile kalma şansınızı azaltır.

Asıl yanlış anlama, ertesi gün hapın döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu engelleyip engellememesi ile ilgilidir. Her ne kadar araştırmalar ertesi gün hapının implantasyonla etkileşime girmediğini gösterse de, ertesi günü hapın üzerindeki FDA etiketi “implantasyonu engelleyebileceğini” söylüyor.

Ertesi gün hapının savunucuları, insanları bu ilacın kürtaj ajanı olmadığına dair eğitmek konusunda kararlılar. Tıbbi makamlar kürtajı, implante edilmiş bir döllenmiş yumurtanın bozulması olarak tanımlar. Federal politika da tıp camiasına katılıyor ve implantasyondan önce hamileliği sonlandıran ajanlardan ziyade hamileliğin önlenmesi olarak işlev gören ilaç ve cihazları tanımlamaktadır .

Ertesi Gün Hapı ve Kürtaj Hapı Araındaki Fark

  • Kürtaj hapıbir kürtaj yöntemidir. 7 haftaya kadar hamile olan kadınlarda gebeliği sonlandırması FDA tarafından onaylanmıştır.
  • Ertesi gün hapıbir tür acil önlemdir. Hamileliği önlemek için FDA onaylıdır ve mevcut bir hamileliğe zarar vermez. Tıbbi olarak, bir kadının rahiminde henüz implante edilmemiş döllenmiş bir yumurtası varsa, hamile olduğu düşünülmez. Bu, ertesi gün hapının, hamileliğin sona ermemesi nedeniyle hamileliği sonlandırmasının mümkün olmadığı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir