Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Erken Farkedebileceğiniz 8 Menopoz Belirtileri
HastalıklarReglTedavilerTıp Sözlüğü

Erken Farkedebileceğiniz 8 Menopoz Belirtileri

ERKEN FARKEDEBİLECEĞİNİZ 8 MENOPOZ BELİRTİSİ

Menopoz özellikle 45 yaşlarından sonra kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu dönemle beraber kadınların hayatlarında önemli değişiklikler meydana gelir. Hormonların dengesizleşmesiyle beraber bu dönemde yapılan bir çok şey, bu dönemdeki rahatsızlıklardan dolayı oluşmaktadır. Bu yazıda menopoz döneminde diğerlerinden daha erken görülebilen bazı belirtierden bahsedeceğiz.

Ani Ruh Hali Değişimi

EW Freeman ve Pennsylvania Üniversitesi’nden meslektaşları, menopoz sırasında kadınların 9 yıllık bir çalışmasını gerçekleştirdi. Semptomlar ve sağlıktaki değişimleri tartıştıkları anketlerle, katılımcılarla görüşme yaparak bilgi topladılar. Bu sayede, menopoz döneminde kadınların ani ruh hali dalgalanmaları olabileceğini keşfettiler. Zamanla, ruh hali değişimleri fizyolojik değişikliklerle birlikte daha az görülür.

Ani Sıcak Basmaları

Emory Üniversitesi’nden bilim adamları menopoz döneminde sıcak basması ve terleme hakkında araştırmalar yaptı. İlk başta, kadınlar ateşli ve terli hissederler, yüzünde ve boynunda kırmızılaşmalar oluşur ve sonra soğuk hissederler. Bu araştırmada yaşları 45 ile 55 arasında olan sağlıklı kadınlar yer aldı.

Sonuçlar, bu semptomların kadınların % 25.7’sinde tespit edildiğini, ancak menopozun geç döneminde kadınlarda bu semptomların % 52.6’sında görüldüğünü göstermiştir. Semptomlardan kurtulmak ya da azaltmak için, belirli baharatları, otları ve alkolü diyetinizden çıkarmalısınız. Ve eğer sigara içiyorsanız, sigara içmeyi bırakmalısınız.

Geceleri Uyuma Sorunları

Uyku sorunları, menopoz olan kadınların en popüler şikayetlerinden biridir. Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nde, 45-55 yaş arası kadınlardan oluşan yeni bir araştırmada , uyku sorunları, menopozun farklı aşamalarında meydana geldiğini, ancak depresyon ve sıcak basmalarıyla ilişkili olduğunu keşfetti. Profesör Rebecca Smith, diğer problemler çözülürse uykunun normale döneceğini belirtiyor.

Depresyon

Virginia Üniversitesi’nden Anita Clayton MD, menopoz ile depresyon gelişme riski arasında bir bağlantı olduğunu tahmin etmiştir. Ayrıca, bu dönemde kadınlar için bazı öneriler getirdi. Menopoz hayatın normal bir parçası ve çoğu kadın benzer şekilde deneyimliyor. Bununla birlikte, bazı kadınlar fiziksel ve psikolojik sağlık açısından daha savunmasız hale gelmektedir. Depresif olma riski yüksektir.

Kadınlar zamanında doktora giderse ve depresyon için test yaptırırsa, semptomları azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Hafıza Sorunları

Chicago’daki Urbana-Champaign ve Northwestern University’deki Illinois Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, menopoz geçiren kadınların hafıza problemleri yaşayabileceğini göstermiştir. Haftada en az 35 kez olmak üzere 44’ü 62 yaşına gelmiş 68 kadın, menopoz semptomları, duygudurumu ve hafızasıyla ilgili anketleri tamamladı.

Daha sık sıcak basması olanların testleri daha da kötüleşti ve daha az sıcak basması olan kadınlara göre daha uzun süre hafıza sorunları yaşadılar. Ayrıca, daha fazla olumsuz duygu bildiren kadınlar, daha az olan kadınlara göre testlerde daha da kötüleşmiştir.

Vasküler Problemler

Colorado Üniversitesi’nden bilim adamları menopoz semptomları ve vasküler problemler arasında bir bağlantı buldular. Çalışmanın baş yazarı Kerry Hildreth, “ Menopozal geçiş, kadınlar için vasküler sağlık açısından savunmasız bir zamandır ” dedi. Hayatlarının kalitesini olumsuz etkiler.

Bu dönemde kardiyovasküler sisteminize iyi bakmalısınız. Ayrıca bacaklarda ve kollarınızda şişme yapabilir ve azaltmak için akşamları daha az su içmelisiniz.

Baş Ağrıları

Cincinnati Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan yeni bir araştırmaya göre, kadınlar menopoz dönemlerinden önce migren ağrıları yaşıyorlarsa bu dönemde bu ağrılar giderek artmaktadır. Genel olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla baş ağrısına sahiptir ve menopozdaki sıklığı % 76 oranında artabilir.

“Doktorlar, perimenopoz ve menopoz zaman periyotlarında meydana gelen değişiklikleri düzelten hormonal tedaviler reçete edebilirler” diyor çalışmanın yazarlarından Jelena Pavlovic.

Stres

Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesinde Psikiyatri Bölümü’nden bir çalışma menopozal geçiş sırasında sık görülür östradiol dalgalanması (östrojen formu) psikososyal stres duygusal hassasiyetini arttırabileceğini gösteriyor.

Daha spesifik olarak, sonuçlar bir östradiol dalgalanmasının kadınların toplumsal reddedişe olan duyarlılığını arttırabileceğini düşündürmektedir. Bu duyarlılık psiko-sosyal stresleyicilerle birleştirildiğinde, kadınlar klinik olarak anlamlı depresif belirtiler geliştirmede özellikle savunmasızdır. Fiziksel aktivite, yoga ve meditasyon bu semptomlara yardımcı olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir