Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Erkeklerin Yakalanabileceği Kanser Türleri ve Belirtileri
Erkek HastalıklarıHastalıklarKanserTedaviler

Erkeklerin Yakalanabileceği Kanser Türleri ve Belirtileri

Erkeklerin Yakalanabileceği Kanser Türleri ve Belirtileri

Lenf bezleri, koltuk altı, boyun veya kasıktaki topak halindeki şişlikler. Lenf düğümleri kanser belirtisi olabiliyor, lenf sistemindeki değişimlere dikkat edilmelidir. Tiroidlerde, baş ve boyundaki yumrular boğaz kanseri belirtisi olabilir. Buralarda ağrısız bir şişkinlik varsa löseminin de erken belirtisi olabilir. Aşırı morarma ya da durmaya kanamanız varsa, genelde lösemi belirtisidir, trombosit, kırmızı kan hücrelerinde sorun var demektir. Dişetleri kanar ve garip morarmalar görülür.

Zaman içinde lösemi, kanı pıhtılaştırarak dışarı atılmasına sebep olur. Halsizlik ve yorgunluk pankreas kanseri belirtisi olablir. Açıklaması olmadan birden bitkin hissetmek ve her an uyumak istiyorsanız doktorunuza danışın. Rektal kanama ya da dışkıda kan varsa, kolorektal kanser teşhisi konulabilir. Kolonoskopi ile teşhis edilir. Bağırsak sorunlarınız varsa, kabızlık, ishal, dışkıda değişimler kanser belirtisi olabilir. İdrar zorluğu ve akış değişimi de bir belirtidir. Prostat kanserinde sık görülür. İdrarda yanma veya ağrı varsa, idrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalık ya da kanser olabilir.

İdrar veya menide kan görüyorsanız, prostat kanseri riski vardır. Ayrıca prostat ilerledikçe ereksiyon sorunları da oluşur. Kasık, kalça, uyluk veya karında ağrı, testis ya da prostat kanseri belirtisidir. Testislerin ağrıdığı farkedilir. Testislerde şişlik ağrısız da oluşabilir. Genişleme görülebilir ya da sadece ağrı vardır. Sırt ve kas ağrısı görülebilir. Meme veya göğüste ağrı meme kanseri belirtisidir. İyileşmeyen yaralar kabuklu cilt sorunları cilt kanseri riskini taşır. Tırnaklardaki değişiklikler ise her çeşit kanserin işaretçisidir.

Erkeklerin Yok Saydıkları Kanser Belirtileri

Mide ya da karın ağrısı. Kolon kanserinin ilk belirtileri açıklanamayan karın ağrılarıdır. Pankreas kanserinde çok sıkıcı bir ağırlık ve ağrı görülür. Karaciğer kanseri hastalarında ise mide krampları görülür ve bu durum mide bulantıları sebebiyle mide ülseri zannedilir. Karaciğer kanseri ve lösemide sol alt tarafta bir ağrı hissedilir ve genişlemiş dalak sebebiyle karın ağrısı görülür. Eğer bir sindirim sorununuz yoksa derhal ultrasona gidin. Erken teşhiste karaciğer veya pankreas tümörü tedavisinde yararlı olacaktır.

Yemeklerden sonra kronik bir şekilde mideniz asitleniyorsa mide ekşimesi varsa dikkatli olun. Mide kanserinin en sık belirtisi gaz ya da mide ekşimesidir. Üst ve orta karın ağrısı da görülür. Fazla acı yemediyseniz şüphelenilebilir. Açıklanamayan kilo kaybı. Diyet ya da egzersiz yapmadan kilo veriyorsanız dikkatli olun. Kolon veya sindirim kanseri riski olabilir. Karaciğere de yayılabilir. Pankreas kanserinin bir başka sessiz belirtisi de sarılıktır. Sarılık yaygın bir kanser belirtisidir gözlerde beyazlık deride sarılık görülür.

İdrar normalden daha koyu renklidir. Hırıltılı nefes alıyor ya da nefes darlığı çekiyorsanız, akciğer kanseri riskiniz var. Nefes problemleri genelde astım sanılır ama doktora gidilmesi gerekir. Kronik öksürük veya göğüs ağrısı, Lösemi ve akciğer kanseri riskleridir. Bronşit taklit eder. Farkı anlamak için, bu sorunun devam ettiğini ve uzadığını görmek ve omuz ve kollara uzanan göğüs ağrısını hissetmek yeterlidir.

Sık ateşlenme veya enfeksiyon, kemik iliğinde başlayan lösemi belirtisi olabilir. İlik ya da kan kanseri riskleridir. İliğin anormal beyaz kan hücreleri üretmesine neden olur. Ateş ve grip belirtileri gösterir. Yutkunma güçlüğü akciğer, gırtlak veya yemek borusu kanseri riskidir. Nefes daralmaları tümör sinyali olabilir. Kronik mide ekşimesi, mide ya da yemek borusu kanseri ya da reflü belirtisidir. Yüz hatlarının şişmesi ise, baş ve yüzde kan akışını engelleyen göğüs kan damarlarını bloke eden akciğer kanseri habercisi olabilir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi ve Belirtileri

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle 50 yaşından sonra daha sık ortaya çıkar. Bu durumun nedeni prostat büyümesi ve 50 yaşından sonra erkeklerde sünnetin daha az gerçekleşmesidir. Birçok durumda sistit prostat veya böbreklerde başlayan bakteriyel enfeksiyonun sonucunda oluşur.

Erkeklerde gözlemlenen idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında pelvik bölgesinde baskı, idrara çıkma isteği ve idrarda kan bulunmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra idrarda koku, cinsel ilişki sırasında ağrı ve ateş de gözlemlenebilir. Eğer idrar esnasında yanma hissi ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durum ciddi boyutlardaki bir idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir.

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu erkek sağlığı için oldukça tehlikeli olabilir. Rahatsızlık genellikle basit antibiyotik tedavileri ile iyileştirilebilir. Ayrıca kişinin bu süreçte bol su tüketmesi idrar yolundaki bakterilerden kurtulmasında oldukça etkili olur. İdrar yolu enfeksiyonunu engellemenin en önemli yöntemi kişisel hijyene dikkat etmektir. Genital bölgenin düzenli olarak temizlenmesi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir