Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Erkeklerde Saç Dökülmesinin Temel Sebebi
Erkek HastalıklarıErkek Saç ModelleriHastalıklarSaçTedaviler

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Temel Sebebi

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Temel Sebebi

Bir saç ürünü markasının araştırmasına göre 18 yaş üstü erkeklerde görülen saç dökülmelerinin asıl sebebi stres..

Bioxcin markası için bağımsız araştırma şirketi Akademetre tarafından gerçekleştirilen ve 18 yaş üstü erkekler üzerinde yapılan saç dökülmesine yönelik tüketici araştırma sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre Türkiye’de saç dökülmesi yaşayan erkeklerin oranının geçtiğimiz seneye göre artarken yetişkin her 10 erkekten 4 tanesi saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyor.

12 şehirde toplam 1270 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını değerlendiren Biota Laboratuvarları Ar-Ge Direktörü Dr. Özden Kasımoğulları bu artışın en büyük sebeplerinden birinin modern yaşamın getirdiği stres yükü olduğunu belirtti. Dr. Kasımoğulları, ‘Genetik ve dönemsel dökülmelerden sonra stres nedeniyle ortaya çıkan yeme bozuklukları ve antidepresan ilaç kullanımları da saç dökülmelerine neden olur ya da dökülme şiddetini arttırır’ diye konuştu. Ayrıca yeni modern yaşamla birlikte eskiye göre görünümüne daha çok özen gösteren erkeklerin yanlış kullandıkları kozmetik ürünlerin de saç dökülmelerini tetiklediğini söyleyen Dr. Kasımoğulları, bu nedenle saç sağlığının korunması adına mümkün olduğunca bitkisel ve bilimsel olarak faydası kanıtlanmış eczane ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı.

DOĞUDAN BATIYA SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI HASSASİYET ARTIYOR…

Bioxcin markasının yaptırdığı aynı araştırmaya göre çıkan bir diğer ilginç sonuç ise ülkemizde erkeklerin saç dökülmesine karşı hassasiyetinin doğudan batıya gidildikçe artması oldu. Buna göre Ege Bölgesi’nde saç dökülmesini sorun eden erkeklerin oranı yüzde 60,2 iken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu oran yüzde 30,8’e düşüyor. Bu sonucun tek istisnası ise Karadeniz Bölgesi’nde görülüyor. Çünkü Doğu Karadenizli erkeklerin yüzde 42,7’si saç dökülmesini sorun ederken, Batı Karadenizli erkeklerin sadece yüzde 18,5’i saç dökülmesi problemi yaşıyor. Nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da ise bu oran yüzde 40,1 ile Türkiye ortalamasına yakın çıkıyor.

Bölgeler arasındaki bu farklılıkların normal olduğunu belirten Dr. Özden Kasımoğulları ‘Kent hayatının daha yaygın olduğu bölgelerin erkekleri bakımına daha özen gösteriyor ve buna bağlı olarak da dökülen saçlara olan hassasiyet de artıyor’ diye konuştu. Kasımoğulları, son olarak özellikle Ege Bölgesi’ndeki oranın yüksekliğinin dikkat çekici olduğunun ve bu bölgedeki erkeklerin diğer bölgelere oranla bakım ürünlerini kullanmaya daha yatkın olduklarının da altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir