Perşembe, Haziran 17
Home>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Erkek HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeni idrar yolu enfeksiyonu olabilir. İdrar kaçırma idrarı kontrol etmekte zorluk yaşamak demektir. Erkeklerde idrar kaçırmanın genişleyen prostat bezleri ve sorunlu sinir sinyalleri gibi birçok nedeni bulunmaktadır.

Erkeklerde görülen idrar yolu iltihabının da birçok nedeni olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu vücuda herhangi bir şekille giren bakterilerin idrar yolu üzerinde üremesi nedeniyle oluşur. İdrar yolu böbrekler, ureter kanallar ve mesane gibi üst yol ve mesane boynu, uretna gibi alt yol organlarından oluşur. Uretna mesanenin alt kısmında prostata bezlerine doğru uzanır ve erkek üreme organına doğru devam eder. İdrar yolu enfeksiyon kaptığında bu süreç düzgün işleyemez ve bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu Koli basili bakterisinin idrar yoluna girmesi ve daha sonra mesane ve prostat bezleri ve ardından erkek üreme organına ulaşam uretnaya geçmesi ile oluşur. Cinsel ilişki, genetik, diyabet, sistit ve mesane enfeksiyonu erkeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasındadır.

Bakteri bir kere vücuda girdiğinde herhangi bir yerde üremeye başlayabilir. Eğer bakteriler idrar yolunda üremeye başlarsa bu duruma idrar yolu enfeksiyonu adı verilir. Bu durumda bakteriler genelde mesane boynunda üremeye başlar. Bazı durumlarda ise bu bakteriler mesaneye kadar çıkabilir ve burada konuşlanabilirler. Eğer bakteriler daha fazla ilerlerse önce uretere sonrada böbreklere ulaşır.

Böbrekler bakteriler tarafından enfeksiyon kaparsa hemen tedavi edilmesi gerekir. Eğer böbreklerdeki enfeksiyon temizlenmezse ileride böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle erkeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunu tedavisi oldukça önemlidir.

Genellikle doktorunuzun yazacağı antibiyotikler hastalığın kolayca iyileşmesine yardımcı olur. Doktorunuzla konuşarak sizin için en uygun antibiyotiği seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir