Cumartesi, Şubat 27
Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Erkeklerde Hipogonadizm Hastalığı İle İlgili Bilgiler
Erkek HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Erkeklerde Hipogonadizm Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Erkeklerde Hipogonadizm Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Erkeklerde hipogonadizm vücudun yeterli miktarda testosteron üretmemesi sonucu ortaya çıkar. Rahatsızlık doğuştan olabilir veya ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazı hipogonadizm bozuklukları hormon tedavisi ile iyileştirilebilir.

Rahatsızlığın belirtileri ortaya çıtığı döneme göre değişiklik gösterir. Sorun fetal gelişme sırasında ortaya çıkarsa erkek üreme hormonunda gelişmeme veya bebekte kadın üreme organının oluşması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Erkeklerde hipogonadizm sorunucu ergenlik döneminde ortaya çıkarsa kas gelişiminde eksiklik, seste kalınlaşma sorunu, vücut kıllarında büyüme sorunu, penis ve testislerde büyüme sorunu ve göğüs büyümesi gibi belirtiler gözlemlenebilir. Yetişkinlerde gözlemlenen hipogonadizm kısırlık, vücut kıllarında azalma, ereksiyon sorunu, kas kütlesinde azalma, göğüslerde büyüme gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Rahatsızlık Kallman ve Klinefelter sendromu olan kişilerde, testislerinde büyüme problemi ve sakatlanma sorunu olan erkeklerde, testislerde tümör problemi olanlarda, bağışıklık sistemi problemi olan kişilerde ve daha önce kemoterapi ve rasyasyon tedavi görmüş kimselerde daha sık olarak ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir