Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Erkekler de Kolon Kanseri Olabilir

Erkekler de Kolon Kanseri Olabilir

Akciğer kanseri ölümleri, kolon kanseri ölümlerinden daha fazladır. İyi haber, erken teşhis konulduğunda yani hastalığın ilk evrelerinde, kolon kanseri tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla, kolon kanseri taraması yaptırmak önceliklidir ve hayati açıdan çok önemlidir. Eğer kolorektal kanser olma riskiniz yüksekse, 50 yaş üzeri erkeklerin şu taramaları yaptırması şarttır.

*Dışkıda gizli kan testi ya da yılda bir kez dışkıda immuno kimyasal testi. Bu test, evde de yapılabilir; üç gün boyunca küçük dışkı örnekleri incelenir kan görülüyor mu görülüyorsa ne miktarda şeklinde izlenir. Evde yapılan test daha çok tercih edilse de, diğer testin sonuçları daha güvenilirdir.
*5 yılda bir Fleksıbl Sigmoidoskopi taraması. Doktor bu testte, ucunda ışık olan ince ve esnek bir tüp kullanır- endoskopi tarzındadır. Endoskopi bölgesinin iç kısmını ve kolonun son kısmını inceler ve kanser veya polip hücrelerinin gelişip gelişmediğini kontrol eder. Bu tarama genelde doktor muayenehanesinde yapılır ve herhangi bir anestezi gerektirmez.

*Her yıl dışkıda gizli kan testi ile dışkıda immuno kimyasal testi ile her beş yılda bir Fleksıbl Sigmoidoskopi taraması önerilir. Ayrıca Fleksıbl Sigmoidoskopi taramasından sonra diğer iki tarama da hemen yapılmalıdır.
*5 yılda bir, çift kontrast baryum lavmanı testi. X ışınları ile herhangi bir anormallik varsa tespit edilir. Bu işlemdeki baryum bir sıvıdır, hava, rektuma takılan bir tüple kalın bağırsağa verilir ve ışınlar devreye girer.
*10 yılda bir kolonoskopi. Bu test, Fleksıbl Sigmoidoskopi taramasına benzer. Farkı, kalın bağırsağın tamamı görülür ve sağlık uzmanı, biyopsi ve polipektomi uygular. Bu işlem genelde hastane ya da muayenehanede yapılır. Rahatsızlığı hafifletmek için yatıştırıcı verilir.

Sanal kolonoskopi, yeni bir görüntüleme tekniğidir. Bilgisayarlı tomografi kullanarak, bağırsağın durumunu değerlendirmek için 3 boyutlu bir görüntü yaratır ve görüntüyü tarar. Bağırsağı genişletmek için içine hava pompalanır, ve uzman tarafından BT taraması yapılır. Doktorunuz şu testleri de sizden isteyebilir: Dijital rektal muayene, genetik test ve fleksıbl sigmoidoskopi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir