Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Beslenme>>Enerji İçecekleri Masum mu, Değil mi?

Enerji İçecekleri Masum mu, Değil mi?

Kafein düzeyi normal veya az olanlar tercih edilmeli. Ayrıca diğer katkı maddelerine de bakılmalı..

Enerji içeceklerinin çoğunun üzerinde üretici firma tarafından konulmuş kafein düzeyini gösteren etiketler bulunuyor. Ancak bu içeceklerin tek sorunu kafein değil. İçerisinde vücuda zararlı olan başka maddeler de bulunuyor.

Kafein etkisi

Kafein, enerji içeceklerinin içerindeki en büyük problem olarak görülüyor. Özellikle kafeine karşı yeterli toleransı geliştirmemiş çocukların uzak durması gerekiyor. Kafein, kalbin daha hızlı atmasına ve tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Kafein alıp yorucu spor yapan kişilerin öldüğü vakalar görülmüştür. Çoğu vakalarda ise teşhis edilmemiş kalp rahatsızlıkları olduğu görülmüştür. Düzensiz kalp ritmi gibi sorunu olan kişilerin yüksek miktarda kafeinden uzak durması gerekmektedir.

Şeker etkisi

Enerji içeceklerinin kişiyi bir anda enerjik hissettirmesinin nedenlerinden biri de yüksek miktarlardaki şekerdir.Teksas Üniversitesi araştırmacılarının verilerine göre pek çok enerji içeceğinde 13 çay kaşığı miktarında şeker bulunmaktadır. Kilo ve obezite sorununun yaygınlaştığı günümüzde bu içecekler söz konusu sorunları körüklemektedir.

Taurin

Taurine, enerji içeceklerinin içerisinde bulunan bir çeşit aminoasittir. Taurin, atletik performansı arttırmasıyla bilinir. Taurinin beyin performansını da arttırdığı söylense de kesin bir kanıt söz konusu değildir. Ekstra taurin alımının uzun süreli etkileri bilinmemektedir ve günde 3000 mg güvenli olarak nitelendirilmektedir. Ancak Norveç, Danimarka ve Fransa taurin sebebiyle bazı enerji içeceklerini yasaklamıştır. Sebep, taurin ile beslenen farelerde endişe, garip hareketler ve kendini sakatlama gibi davranışların tespit edilmesidir.

Alkolle birlikte alınması

Enerji içeceklerinin alkol ile birlikte alınması alkolün bazı etkilerini maskeleyebilir. Alkolle enerji içeceğini karıştırmış birinin ne kadar sarhoş olduğu anlamak çoğu zaman mümkün değildir. İtalyan araştırmacıların 2007 yılında yaptıkları incelemeler alkol-enerji içeceği karışımının etkilerini içermektedir. Tıp öğrencileri arasında yapılan ankette %56′sının enerji içeceği içtiği, bunların %48′inin ise enerji içeceğini alkolle karıştırdığı saptandı. Bu karışımın sarhoşluğun hissedilmesini  azalttığı ve bu nedenle alkole bağlı kazalar ve alkol bağımlılığının yüksek ihtimal olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir