Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Endokardit Nedir? Endokardit Semptomları İçin Doğal Çözümler
HastalıklarSağlık HaberleriTedavilerTıp Sözlüğü

Endokardit Nedir? Endokardit Semptomları İçin Doğal Çözümler

Endokardit Nedir? Endokardit Semptomları İçin Doğal Çözümler

Endokardit, kalbin iç tabakasını etkileyen bir durum olmasına rağmen, çok yaygın değildir, bu durumla başa çıkma riskinizi arttırabilecek birçok risk faktörü vardır. Örneğin, diş eti hastalığı, çeşitli bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya bir otoimmün bozukluk, bir kalp pili veya antidepresanlar ve diüretikler gibi ilaçların alınması, duyarlılığı artırabilir.

Durumun altta yatan nedenine bağlı olarak, bazen kalp iltihabı yavaş yavaş gelişir ve çoğunlukla asemptomatiktir (kronik endokardit), diğer zamanlarda aniden olur ve hızla ölümcül hale gelir. (akut endokardit)

Endokardit Nedir?

Endokarditin tanımı, kalp odalarının ve kapaklarının iç astarı olan endokardın iltihaplanması ve yaygın enfeksiyonudur. En sık görülen tip, bakterinin, kan dolaşımından vücudun başka bir kısmından kalbe giren bakterilerin neden olduğu bakteriyel endokardit (veya enfektif endokardit) olarak adlandırılır.

Endokardit üç ana kalp iltihabından biridir; diğer iki tip miyokarditt (kalp kasının iltihabı) ve perikardit (kalbin etrafında bir kese oluşturan dokunun iltihabı) olarak biliniyor. Bütün bu kalp problemleri erkeklerde daha yaygındır. Çalışmalar, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde endokardit ve perikarditin iki kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Genetik, ileri yaş, tıbbi öykü ve yaşam tarzı alışkanlıkları da bir kişinin endokardit gelişme riskini etkilemektedir.

Endokardit Belirtileri Nelerdir?

Endokardit ağrılı mıdır ve durum her zaman açıktır? Semptomlar kalp iltihabının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak geniş çapta değişir. En sık görülen endokardit semptomları şunlardır:

 • Ateş ve titreme
 • Nefes darlığı
 • Gögüs ağrıları
 • Düzensiz kalp atışları (anormal derecede hızlı veya yavaş)
 • İdrarda kan
 • Genellikle karnın sol üst tarafında, yeme, ağrı ve hassasiyet sırasında, hazımsızlık hissi yaratan veya rahatsızlık hissi veren, genişlemiş dalak
 • Kollarınızda veya bacaklarınızda sıvı birikmesi ( periferik ödem )
 • Cildinizde (ellerinizde veya ayaklarınızda olduğu gibi) kırmızı veya mor lekeler veya şişlikler veya çatlak kan damarlarını gösteren noktalar
 • Karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybı
 • Yorgunluk ve kas, eklem ve sırt ağrıları
 • Gece terlemeleri
 • Enfeksiyonun nerede başladığına bağlı olarak, dişeti kanaması veya başka bir ağız yolu enfeksiyonu belirtisi
 • Bir virüs nedense, öksürük, burun akıntısı veya gastrointestinal semptomlar gibi belirtiler

Endokardit Hastalığına Bağlı Komplikasyonlar

Bakteriyel endokardit belirtileri nelerdir? Enfektif / bakteriyel endokardit, yukarıda tarif edilen semptomların çoğuna, özellikle de ateşle ilişkili olanlara neden olur. Bakteriyel endokardit, kalp kapakçıklarına zarar verebileceğinden ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde bazen hayati tehlike oluşturabileceği için ciddi bir durum olarak kabul edilir.

Bazen endokarditten kaynaklanan, özellikle tedavi edilmediği ve ağırlaştığı takdirde ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonlar arasında şunlar vardır:

 • Kalp aritmi (veya düzensiz kalp atışı )
 • Kan pıhtıları
 • İnme veya kalp yetmezliği
 • Sepsis (hayatı tehdit eden bir kan enfeksiyonu)

Hasar gören kalp kapakçıklarında bazen bir emboli veya bir bakteri veya mantar kümesi oluşacak ve daha sonra inmeye, beyin iltihabına veya beyin apsesi olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden olabilecektir.

Bir embolus ayrıca potansiyel olarak akciğerlere, dalağa veya böbreklere gidebilir ve akciğer hasarına veya akciğer apsesine veya organlara kan akışını engelleyebilir. Bakteriyel endokardit böbrek sorunlarına yol açarsa, bu idrar ve hematüriye ( idrarda kan) sızan kan hücrelerine yol açabilir.

Endokardit tarafından tetiklenen renal problemler, enfeksiyon antibiyotiklere cevap vermezse potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilir. Enfektif endokardit ayrıca pulmoner emboliye (genellikle akciğerlerde pulmoner arterlerden birinde tıkanma, genellikle bir kan pıhtılaşması) ve genellikle öksürük, hemoptizi ve göğüs ağrıları gibi pnömoniye benzer solunum semptomlarına yol açabilir.

Endokardit Nedenleri

Endokarditin en sık nedeni nedir? Bakteriyel, viral veya fungal (mantar) enfeksiyon, insanların kalbin iç astarının iltihaplanmasını geliştirmelerinin 1 numaralı sebebidir. Bunlar, bakteri veya kan dolaşımına giren ve farklı dokulara / organlara giden mantarlar gibi patojenlerden kaynaklanır. Endokardit semptomları tipik olarak bir kişinin viral veya bakteriyel bir enfeksiyonu veya başka bir hastalığı olduğunda yaklaşık bir veya iki hafta sonra gelişir.

Enflamasyon bağışıklık sisteminden kaynaklanır ve viral veya bakteriyel bir enfeksiyon gibi şeylere veya kalbe zarar veren başka bir tıbbi duruma yanıt olarak gelişir. Bu süreçte sorunlara yol açabilse de, vücudun kendini onarmaya ve iyileştirmeye çalıştığı yoldur. Enfeksiyon, bakteriyel endokarditin sebebi olduğunda, enfeksiyonun ağızda başlaması ve daha sonra kalbe gitmesi en yaygın olanıdır. Bazen bakteriler ayrıca deriden, solunum sisteminden veya idrar yolundan da geçebilirler.

Endokardit nedenleri ve risk faktörleri şunlardır:

 • Kalbe yayılabilen bir enfeksiyona veya virüse sahip olmak. Staphylococcus aureus , endokardite neden olan en yaygın bakteri türüdür. Endokarditi tetikleyebilen viral enfeksiyonlar arasında adenovirüs, coxsackievirus, herpes virüsü, influenza (grip) virüsü ve parvovirüs B19 bulunur. Daha yaşlı yetişkinler, bakterilerin neden olduğu endokardit için daha fazla risk altındadır.
 • Bir anormalliğe neden olan veya hasarlı bir kalp kapakçığına sahip olan doğuştan kalp kusuru gibi kalp kapakçığındaki mevcut bir probleme sahip olmak.
 • Kalpteki kalp kapakçığı veya başka bir cihaz, kalp pili veya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörler.
 • Romatoid artrit veya lupus eritematozus gibi kalbe zarar verebilecek bir otoimmün hastalığa sahip olmak.

İlginizi Çekebilir: Romatoid Artrit Tedavisi İçin 3 Doğal Çözüm

 • Kalp işlevini azaltmaya ve kalp yetmezliği riskini artırabilecek çok fazla alkol tüketimi.
 • Kokain ve amfetaminler gibi ilaç kullanımı.
 • Kötü diş sağlığı, bakteriyel endokardit riskini artırır ve ağızda bakterilerin birikmesine yol açabilir.
 • Son evre böbrek hastalığı için hemodiyaliz dahil olmak üzere, devam eden tedaviler.
 • Kanser, diyabet, yeme bozukluğu, son evre böbrek hastalığı, HIV / AIDS, travma veya göğüs veya özofagus hasarı veya tekrarlayan enfeksiyonlar gibi cilt rahatsızlıkları gibi mevcut bir tıbbi rahatsızlığa sahip olmak.
 • Bağışıklık sisteminin hiperaktif hale gelmesine neden olabilecek bazı ilaçları almak, kalbe zarar verebilecek miyokardite veya perikardite yol açar. Sorun yaratabilecek ilaçların örnekleri arasında penisilin, antidepresanlar, benzodiazepin, diüretikler, bazı kalp ilaçları (amiodaron, hidralazin, metildopa ve prokainamid gibi), bazı psikiyatrik ilaçlar, nöbet ilaçları, muhtemelen bazı aşılar ve bazı kilolar gibi antibiyotikler bulunur. kayıp ilaçları.
 • Bağışıklık sisteminin kalbe, bakır, kurşun veya radyasyon gibi ağır metallere saldırmasına neden olan çevresel tetikleyicilere maruz kalma.

Endokardit İçin Geleneksel Tedavi

Miyokardit ve perikardit bazen kendi kendine gider ve her zaman tedavi gerektirmez iken, endokardit genellikle hemen tedavi edilmelidir.

Endokardit hastalığının hemen tedavi edilmesi önemlidir, çünkü bu ciddi komplikasyonlar için riski azaltır. Tedavi, kişinin endokarditinin ne kadar şiddetli olduğuna ve kalbin enflamasyonlu veya enfekte olmuş özel parçalarına bağlıdır. İsterse sadece kalp kapakçıkları, kalp kasının kendisi veya kalbi çevreleyen doku olsun.

Endokardit hastalığının geleneksel tedavisi genellikle şunları içerir:

 • Bir enfeksiyonu kontrol altına almak için yüksek doz antibiyotik kullanımı.
 • Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek veya geri dönmelerini önlemek için antifungal ilaçlar.
 • Bazı endokardit tiplerini tedavi etmek için kan incelticiler.
 • Bazı durumlarda, hasarlı / işlevsiz kalp kapakçığını düzeltmek için ameliyat. Kalp ameliyatı, hasar görmüş veya ciddi şekilde enfekte olmuş kalp dokusunun çıkarılmasını içerebilir. Cerrahi ayrıca, etkilenen kapakçıklar gibi kalbin kısımlarının yeniden yapılandırılmasına yardımcı olabilir.

Endokardit Belirtilerini Doğal Yollarla Önleme

Oral / Diş Hijyeni

Endokardit için risk altındaysanız, spor enfeksiyonlarından kaynaklanan bakterilerin kan dolaşımınıza girip kalbinize ulaşmasını göz önünde bulundurduğunuzda ağız sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Dişhekimleri, günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı ve ayrıca diş hekimine düzenli temizlik ve incelemeler için yılda en az 1-2 kez olmak üzere “iyi diş hijyenini” önermektedir.

Diş eti hastalığı, kalp hastalığı veya diğer risk faktörleri hakkında bir geçmişiniz varsa, düzenli diş muayeneleri aldığınızdan emin olun ve dişeti enfeksiyonlarını önlemenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

İlginizi Çekebilir: Diş Ağrısını Önlemek İçin İpuçarı

Cildinize bakmak başka bir önleyici tedbirdir. Cildinizi düzenli olarak yıkayarak, günlük olarak duş alarak ve herhangi bir yara, kesik veya insizyonla dikkatlice tedavi ederek cilt hijyeni uygulayın. Bu, enfeksiyonların ve zararlı bakterilerin büyümesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Aşırı Alkol ve İlaç Tüketimini Önlemek

Yasa dışı intravenöz (IV) ilaçlar, amfetaminler ve kokain, alkol ve tütün kullanımından kaçınarak endokardit ve diğer kalp sorunlarıyla ilgili riskinizi azaltabilirsiniz.

Eğer kalp problemleri riskinizi arttıracak ilaçlar ( antidepresanlar , diüretikler, psikiyatrik ilaçlar vb.) alıyorsanız, doktorunuzla tıbbi geçmişinize ve risk faktörlerine bağlı olarak daha uygun olabilecek alternatifleri tartışınız. Örneğin, diüretik ilaçlar kullanarak sıvı birikimini önleyen ve şişmeyi azaltan gıdalar, otlar ve takviyeler gibi daha doğal diüretiklere geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 24 İnanılmaz Doğal Diüretik (İdrar Söktürücü) Gıdalar

Ateş, Ağrı ve Sancıları Azaltın

Bir ateş belirtilerini yönetmeye yardımcı olmak içi , dinlenmenin anahtar olduğunu unutmayınBol sıvı tüketin (hindistancevizi suyunu, elektrolit veya nane ya da papatya çayı sağlar), hafif ve yumuşak yiyecekler yiyin, ayrıca probiyotik tüketin, her gün ılık bir banyo yapın ancak aşırıya kaçmayın.

Egzersiz eklem ağrılarını azaltmak ve enerji seviyenizi arttırmak için yararlı olabilir, sadece düzenli ve mümkünse uzman talimatı doğrultusunda egzersiz yapmaya çalışın. Herhangi bir kalp sorununun kötüleşmesini önlemek için doktorunuz izin verene kadar egzersiz yapmayın.

Doktorunuz egzersiz yapmak için yeşil ışık verdiğinde, yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, yoga, bahçe işleri, hafif ağırlık kaldırma gibi şeyler yaparak fiziksel olarak aktif kalın. Nefes darlığı, ağrı veya yorgunluk fark ederseniz, o zaman muhtemelen çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ve yavaş yavaş tekrar egzersiz yapmadan önce dinlenmelisiniz.

Nefes darlığı ve öksürükler yaşıyorsanız, özellikle geceleri uyurken evinizde nemlendirici kullanın. Bir nemlendirici, mukusun gevşemesine ve hırıltı ve sınırlı hava akışının rahatlatılmasına yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Vücut İçin En İyi Mukus (Balgam) Sökücü Yiyecekler

Eklem ağrılar ile başa çıkmanın diğer yolları arasında, acı veya ısı paketleri, masaj, akupunktur, kayropraktik tedaviler ve şişmiş ayak ya da bacakların yükselmesi gibi alanlarda nane uçucu yağın uygulanması yer alır. Nane esansiyel yağı sirkülasyonu iyileştirmek ve kas gerginliğini azaltmak için topikal olarak kullanılabilirken, lavanta yağı gevşemeyi kolaylaştırmak, gerginliği azaltmak ve uykuya dalmanıza yardımcı olmak için faydalıdır.

Bir magnezyum takviyesi, daraltılmış veya spazm yapan kasları gevşetmek için yararlı olabilir. Ancak, düşük tansiyon veya böbrek hastalığı / böbrek yetmezliğiniz varsa önce doktorunuzla konuşmadan magnezyum almamalısınız.

Nemlendirin ve Anti-İnflamatuvar Diyet Yapın

Kalbinizi korumak ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için bol miktarda sebze, meyve, yüksek lifli yiyecekler, temiz proteinler ve sağlıklı yağlar içeren bir tam besinli diyet uygulayın. Rafine bitkisel yağlar, işlenmiş tahıllar, ilave şeker, trans yağlar, kızartılmış gıdalar ve paketlenmiş gıdaların alımını sınırlayın.

 • Her öğünde tabağınızı taze ürünlerle doldurmayı hedefleyin. En iyi seçeneklerden bazıları şunlardır: Her çeşit yapraklı yeşillik, çilek, havuç, domates, kabak, brokoli veya karnabahar, turpgiller, avokado, kızılcık, yaban mersini, üzüm ve mantar gibi turpgiller.
 • Kalp sağlığı için diğer sağlıklı gıda seçenekleri keten ve chia tohumları, badem ve diğer fındık, zeytinyağı, vahşi balık, koyu çikolata (eğer kafein sorun olmayacaksa), fasulye ve baklagiller, taze otlar ve yeşil çay içerir.
 • Kısıtlı sodyum / tuz alımı. Sodyum (tuz) ödem / şişliği kötüleştirebilir ve endokardit semptomlarını kötüleştirebilir. Tuz tüketimini azaltmanın en iyi yolu , fast food, dondurulmuş yemekler, konserve gıdalar, işlenmiş etler, peynirler, çeşniler, hazır çorbalar ve paketlenmiş fırınlanmış ürünler dahil olmak üzere işlenmiş gıdaların tüketilmesinden kaçınmaktır .
 • Günlük olarak kemik suyu tüketin, bu da gerekli vitamin ve mineralleri sağlayacak başka bir şifa ürünüdür.
 • Probiyotik açıdan zengin besinler yiyin çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri dindirirler. Bazı mükemmel seçenekler kefir, kültürlü sebzeler (lahana turşusu ve kimchi gibi), periapikal, hindistan cevizi kefiri ve kültürlü yoğurttur.

İlginizi Çekebilir: Probiyotik İçeren Besinleri ve Takviyeleri Ne Zaman Yemelisiniz?

Antibiyotiklerle tedavi ediliyorsanız, ishal, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkiler yaşayabilirsiniz . Çok miktarda sıvı, özellikle de sade su, bitkisel çay ve taze sebze suları içtiğinizden emin olun (eğer onlara tahammül ederseniz). Sahip olduğunuz kafein ve alkol miktarını sınırlayın. Kahve ya da çay gibi kafeinli içecekler kalbin daha hızlı atmasına neden olabilir, bu da zaten düzensiz kalp atışlarınız varsa tehlikeli olabilir.

İştahsızlık ve kilo kaybetme ile uğraşıyorsanız, sağlıklı yağlar, fındık ezmesi ve zeytinyağı veya tereyağında pişirilmiş proteinler ile yapılan püreler gibi gün boyunca daha küçük, kalorili yemekler yiyin.

Endokardit İçin Rutin Doktor Kontrolü Uygulanmalı

Endokardit teşhisi konulduğunda, gerektiğinde izleme ve ek tedaviler için düzenli olarak doktorunuza başvurmanız önemlidir. Amerikan merkezli Ulusal Kalp, Kan ve Akciğer Enstitüsü’ne göre, “Endokarditli insanlar yaşam boyu risk taşırlar ve tekrarlayan perikardit olayları tedaviden sonraki ilk 18 ayda yaygındır.”

Semptomlarınıza dikkat edin, çünkü bazen geri dönebilirler. Endokardite neden olan bakterileri tespit etmek için kan testleri, inflamasyon / C-reaktif protein (CRP) seviyelerini belirleme testleri ve kalbe bakmak için kardiyak MRI veya ekokardiyografi gibi testlerinizin ne sıklıkla yapıldığını anladığınızdan emin olun.

Göğüs ağrısı, öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomların geri döndüğünü fark ederseniz, acil servisinizi veya doktorunuzu her zaman hemen ziyaret edin.

İyileşirken, endişeli veya yorgun hissetmenizi sağlayan herhangi bir durum da dahil olmak üzere bilinen herhangi bir stres etkeni veya risk faktörlerinden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kronik stres ve anksiyete, bağışıklık sisteminizi ve kardiyovasküler sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Aslında, uzamış stres kalp hastalığı riski, yüksek tansiyon, viral veya bakteriyel hastalıklara yatkınlık ve otoimmün hastalık alevlenmeleri ile ilişkilidir. Stres düzeyinizi egzersiz, meditasyon, günlük tutma, okuma, masaj alma, yoga dersi vb. Şeyler yaparak yapabileceğiniz en iyi şekilde yönetin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir