Çarşamba, Ağustos 4
Home>>Hastalıklar>>En Çok Rastlanan Kadın Hastalıkları Nelerdir?
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

En Çok Rastlanan Kadın Hastalıkları Nelerdir?

En Çok Rastlanan Kadın Hastalıkları

Vajinal Akıntılar
Ergenlikğe girilmesi ile birlikte her kadının mutlaka karşı karşıya kaldığı vajinal akıntı problemi fizyolojik sebepler dolayısıyla veya bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebiliyor.

Enfeksiyona Bağlı Olarak Meydana Gelen Akıntılar
Fizyolojik sebeplerin dışında meydana gelen akıntılar ise mantar, bakteriyel vajinozis, trikomonas denilen ve bir kısmı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bağlı olarak oluşmaktadır. Kötü kokulu, süt kesiği görünümünü andıran, koyu renkli ya da kaşıntı ile birlikte görülen bu tip akıntıların tanısı, muayene ve gerek duyulması halinde kültür alınması gibi ek incelemeler neticesinde konulmaktadır. Bu akıntılara sebebiyet veren enfeksiyonlar tedavi edilmemesi halinde ilerleyen yıllarda üreme organlarında yapışıklık, tıkanma  veya dış gebelik gibi problemlerin oluşumuna neden olabiliyor. Enfeksiyonların tedavileri ağız yolu ile alınan antibiyotikler ve vajinal tabletler ile gerçekleştirilmektedir.

Cinsel Fonksiyonlarda Bozuklukları
Ülkemizde cinsel fonksiyon bozuklukları çok fazla konuşulan bir konu değildir. Bu tür sıkıntıları maruz kalan kadınlar  doktora daha çok ağrı şikayeti ile başvuruyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hastaların anatomik bir sorunları olup olmadığını inceliyor, cinsel ilişki esnasında meydana gelen fizyolojik değişiklikleri anlatıyorlar. Patolojik bir sorun, endometriozis, ağrıya sebebiyet verenmiyom veya geçirilmiş bir doğum sonrası vajinal yara dokusu, cinsel ilişki esnasında kadınlarda ağrı oluşumuna neden olabiliyor. Tüm bunların ayırt edilmesinin ardından eğer anatomik bir nedene rastlanmazsa, hastaların bir psikiyatri uzmanına görünmesi sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir