Çarşamba, Ağustos 4
Home>>Beslenme>>Elma Kilo Aldırır mı?

Elma Kilo Aldırırmı

Elma kilo aldırır mı, elma Türkiye’nin İç Anadolu olmak üzere hemen her bölgesinde yetişen çok faydalı bir meyvedir. Ülkemiz tam bir meyve cenneti olduğundan yaz veya kış hiç fark etmez her zaman bulabilirsiniz. İçeriğinde bol miktarda B6 vitamini A vitamini  E vitamini ve C vitamini ile magnezyum, mangenez, fosfor, bakır mineralleri açısından çok zengindir. Ayrıca tam bir antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde etkili bir role sahiptir.

Elmanın bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu özelliği sahiptir.
  • Elma kabuğu ile birlikte tüketilirse kabızlığı önler.
  • Elma ağızda çiğnendiği esnada, ağız içindeki ve dişlerdeki bakterileri temizlemektedir. Bu konuda diş fırçalamaktan daha etkili olduğunu söylemek mümkündür.
  •  Elma özellikle bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünde koruyucu etkiye sahiptir.
  • Kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruyucudur.
  • Romatizma ve gut hastalığına karşı koruyucudur.
  • Özellikle hamilelikte yaşanan mide bulantıların da çok etkilidir.
  • Taze elma suyu boyna ve yüze sürülürse kırışıkların önlenmesinde yardımcı olur.

 

  • Günlük elma Tüketmek yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildi güzelleştirir.
  • Elma kabuğu ile birlikte tüketilirse kas, hastalıklarına karşı iyileştirici etkisi vardır.

Elma kilo aldırır mı?

Hangi tür gıda maddesi tüketilirse tüketilsin, kullandığımız besin maddesini, faydalı veya zararlı hale dönüştürmek herkesin kendi elinde olan bir şeydir. Özellikle yaz aylarında birbirinden lezzetli çeşit, çeşit meyveler sofralarımızı süslüyor. Birçok insan meyveyi faydalı ve kilo aldırmadığı düşüncesi ile sınırsız tüketiliyor, hele ki sıcak yaz günlerinde karpuz dendiği zaman dünya duruyor. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi meyveyi yerken de ölçüyü kaçırmamak gerek. Kavun, karpuz, incir ve üzüm gibi meyveler, bol miktarda şeker asidi içerdiğinden çok fazla tüketilirse kilo alımına sebep olabiliyor.

Elma yukarıda bahsettiğimiz meyvelerden değildir. Bir orta boy elma yaklaşık olarak 50 kaloridir. Yani bir insanın günde yaktığı yağ oranının çok, çok altındadır. Durum böyle iken elma kilo aldırır demek çok yanlış olur. Eğer ki birde ekşi elma seviyorsanız, yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir