Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Eksik Dişler Hem Estetiği Hem Sağlığı Bozuyor
Ağız ve Diş Sağlığı

Eksik Dişler Hem Estetiği Hem Sağlığı Bozuyor

Hem Estetiği Hem Sağlığı Bozuyor

Diş eksikliği insanlarda çene ve ağız yapısının bozulmasına ve diğer sağlık sorunlarına yol açıyor..

Diş estetiğindeki en yeni yöntemler sayesinde, çok yapay bir görünüme neden olan kaplama devri sona erdi. Bu konuda çalışmaları bulunan Diş Hekimi Nihat Tanfer, diş estetiğiyle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Altın oran, diş estetiğinde ve gülüş tasarımında nasıl kullanılıyor?
Altın oran; vücudun her bölgesinde, hatta çevremizde estetik olarak algıladığımız her canlı ve cansız varlıkta vardır. Bu oran; genellikle büyükle küçük arasındaki ilişkiyi ifade eder. Gülüş tasarımında biz de altın oranı kullanıyoruz. Bu oranlar; sadece dişlerin genişliğini kapsamaz, aynı zamanda dudakların ve ağzın yüksekliğini göz önünde bulundurur.

GÜLÜMSEME KÜÇÜLÜYOR
Yüzündeki çökmeler yüzünden dolgu yaptıranlar var. Çökmeler, gerçekten de diş eksikliğinden mi kaynaklanıyor?
Dişlerde eksilme olduğunda; yanaklar tabii ki daha çökük, dudaklar daha ince görünür. Ancak ağza yapılacak bir köprü, yüzün doğal şeklinin korunmasına, dudak ile yanakların desteklenmesine yardımcı olabilir. Bir azı dişinin kaybı, yüzün olduğundan 10 yaş daha yaşlı ve yıpranmış görünmesine sebep olabilir. Bu nedenle diş eksikliği varsa, yüzdeki çöküklüğün giderilmesi için dolgu yaptırmadan önce diş tedavilerinin tamamlanması gerekiyor. Bu arada kayıp dişler çiğnemeyi ve konuşmayı da olumsuz etkiliyor.

Gülüş estetiği kişiyi daha mı genç gösteriyor yani?
Kesinlikle evet. Bir de şöyle bir durum var; dişlerdeki renk, boyut ve şekil bozuklukları, kişinin özgüvenini sarsarak psikolojisini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Gülüşüne ve dişlerine güvenen bir kişi; işinde ve sosyal yaşamında, diğer kişilere oranla çok daha başarılı ve mutlu oluyor. Güzel bir gülüş, ilk gençlik döneminde yüze oturuyor, orta yaşlara gelince deforme olmaya başlıyor. Estetik diş hekimliği bu gülüşü bize tekrar geri kazandırıyor.

Yaşla birlikte nasıl bir değişim yaşanıyor?
Biz yaşlandıkça gülümsememiz de küçülüyor. Üst dudağımız yer çekiminin etkisi ile çöküyor, dudağın içi inceliyor. Burun ucu, çene ucu mesafesi birbirine yaklaşıyor. Yani yüzün 1/3′ü kısalıyor. Bu durum kişiyi yaşlı gösteriyor. Dişler yaklaşık olarak her 8-10 yılda bir, 1 milimetre daha az görünür. 70 yaşına gelindiğinde ise gülümserken hemen hemen hiç diş görünmez. Yani her 10 yılda bir, kişinin gülümsemesinde yüzde 20′lik bir görüntü kaybı olur. Planlanan gülüş tasarımıyla, tüm bu sorunlar giderilir ve kişi olduğundan çok daha genç görünür.

Estetik diş hekimliğinde kullanılan teknikler nelerdir?
Estetik dolgular, porselenler laminalar, metalsiz kaplamalar, diş beyazlatma ve implant.

Çapraşık dişlere illa tel mi takılması gerekiyor?
Çapraşık dişlere tel takmak zorunludur ancak kişi tel takamayacak bir konumda ise, o zaman da porselen kaplamalar ile dişleri düzeltmek mümkündür.

YUVARLAK YÜZE UZUN UZUN YÜZE OVAL DİŞ
Kişiye özel gülüş tasarımında nasıl bir uygulama yapılıyor?
Gülüş tasarımında hastayı, kendisine en uygun boyutta, şekilde ve renkteki dişlere kavuşturuyoruz. Öncelikle yüz hatları incelenir. Örneğin; uzun yüzlü bir kişiye, oval veya daha geniş formlar denenerek, yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir. Yine yuvarlak yüzlü bir kişiye, daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün ince görünmesi sağlanabilir. Bu bir illüzyondur. Sonuçta size özel gülüş tasarımı; standart diş yapımını engeller, sağlık ve görselliği bir araya getirir.

Kadın ve erkek gülüşleri arasında farklar var mı?
Kadınlarda; gülme hattı (ön dişlerin alt kenarları) eğimli olarak alt dudağı takip eder. Dişler daha bombelidir. Öndeki iki diş daha uzun, yanlardaki dişler ise daha küçüktür. Erkeklerde; gülme hattı düzdür. Dişler düz ve köşelidir. Öndeki dişler arasında önemli bir boyut farkı yoktur.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ
Dişten kök hücre üretilmesiyle ilgili ne söylenebilir?
Şu sıralar 20 yaş ve süt dişlerinden kök hücreler elde ediliyor ve bunlar saklanıyor. Fakat yapılan çalışmalar, ileride tüm dişlerden kök hücre elde edilebileceğini gösteriyor. Kök hücreler; Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisini kolaylaştırıyor. Aileler, çocuklarının süt dişlerini ABD’deki diş bankasına gönderip orada saklatıyor.

GİNGİVOPLASTİ İLE DİŞ ETLERİ GÖRÜNMÜYOR
Bazı insanlar güldüklerinde diş etleri çok fazla görünüyor. Estetik diş hekimliğinde, diş eti estetiği diye bir şey de var mıdır?
En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün diş etleriyle çerçevelenmemişse, çekici gözükmezler. Günümüzde ise özel tedaviler ve küçük operasyonlar ile estetik olmayan diş etleri de düzeltilebilmektedir. Gülümsediklerinde diş etleri fazla görünen hastalarda; ‘Gingivoplasti’ adlı basit bir cerrahi operasyonla, diş eti fazlalıkları uzaklaştırılıyor ve çok daha hoş bir gülümseme elde ediliyor. Yapılan lokal anestezi ile hasta hiçbir şey hissetmiyor. Bu işlem sayesinde, çok kısa zaman içinde hastanın gülümsemesi tamamen değişiyor.

KOMPOZİT DOLGULARLA DAHA ESTETİK GÖRÜNÜM
Daha aydınlık ve güzel dolgular nasıl yapılıyor?
Bunu kompozit dolgularla yapıyoruz. Bu dolgular; tabaka tabaka dişe yerleştirilir ve her tabaka özel ışık ile sertleştirilir ve dişe göre şekillendirilir. Bu dolgular yalnızca çürükleri tedavi etmek için değil; dişlerin rengini ve biçimini değiştirmek amacıyla da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir