Pazartesi, Temmuz 26
Home>>Beslenme>>Ekmek Yiyerek Form Tutun

Ekmek Yiyerek Form Tutun

Kıtlık sendromu oluşunca insan her yiyeceğe saldırır. Vücudun ihtiyacı olan her besin grubu tüketilmeli. Ekmek de bunlara dahil.

‘Nasıl yani’ dediğinizi duyar gibiyiz…
Uzmanlar günde en az 3 dilim esmer ekmek yenilmesini tavsiye ediyor. Beslenme Uzmanı Sinem Paker, önemli uyarılarda bulundu.
Ama bazıları şişmanlattığı gerekçesiyle hiç ekmek yemiyor. Oysa asıl ekmek tüketmemek kilo aldırıyor.

“KITLIK SENDROMU OLUŞUYOR”

Beslenme Uzmanı Sinem Paker, “Beslenme hayatımızda ekmeğin olmamasıyla ilgili kilo alımlarıyla karşı karşıyayız. Çünkü vücutta kıtlık sendromu denilen durum meydana geliyor” diye konuştu.Bu noktada, ekmek seçimi ve tüketim miktarı önemli…

“BUNLARI TÜKETMEK GEREKİYOR”

Beslenme Uzmanı Sinem Paker, “Beyaz undan değil esmer undan yapılan ekmekleri. Tam tahıl ekmeklerini, tam buğday olabilir, çavdar olabilir, yüzde yüz kepek ekmeği olabilir. Bunları tüketmek gerekir” diyor.

“ALZHEIMER ÖNLENİYOR”

Esmer grup ekmekler, besleyici olmalarının yanı sıra hastalıkları önleme ve dolaşım sistemini düzenleme özelliğine sahip… Sinem Paker, “Bunlar hem Alzheimer’i önleyici özelliğe sahip çünkü B grubu vitaminden çok zenginler. Aynı zamanda da boşaltım sistemini düzenliyorlar” diye konuştu.

Tüketim rakamları, uyarıların dikkate alındığını gösteriyor.Son yıllarda Türkiye genelinde yulaf, çavdar, tam buğday, tahıllı ekmek satın alımı yüzde 60-70 oranında arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir