Pazar, Eylül 19
Home>>Beslenme>>Eklem Ağrılarına Faydalı Yiyecekler Hangileridir?
BeslenmeHastalıklarSağlık HaberleriŞifalı BitkilerTedaviler

Eklem Ağrılarına Faydalı Yiyecekler Hangileridir?

Eklem Ağrılarına Faydalı Yiyecekler Hangileridir?

Zerdeçal
Günümüzün son derece elit baharatı olan zerdeçal içeriğinde yer alan ve kurkumin olarak isimlendirilen madde sayesinde kemik erimesini önlüyor ve ve aynı zamanda eklem ağrılarını da dindiriyor.

Badem
Çok lezzetli bir kuruyemiş olan badem, aynı zamanda  E vitamini yönünden de son derece zengindir. E vitamini eklemlerin dış zarlarını korumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ayçekirdeği de benzer bir etkiye sahiptir.

Brokoli
İçeriğinde yer alan sülfarafan adlı bileşen sayesinde, eklem yıkımına neden olan olan enzimleri yok ediyor.

Balkabağı
Balkabağının içeriğinde yer alan karotenoid isimli madde, eklem iltihabı riskini azaltmaktadır. Kabak aynı zamanda C vitamini içerirmekte, bu da kemik ve kıkırdaklara yardımcı olan bir başka organik yapılı bileşiktir.

Mantar
Şitake adı veriken mantar, vücutta iltihaplara savaş açan bir besin. Bu sayede de eklem ağrılarından büyük ölçüde korumakta.

Zeytinyağı
Sızma zeytinyağı, içeriğinde yer alan polifenoller sayesinde iltihap oluşumunu önlemekte, kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çay
Yeşil Çayın içerisinde yer alan antioksadanlar eklemlerin çok iyi arkadaşı. Hatta çayınıza biraz limon ekleyerek etkisini daha çok artmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü turunçgiller kollajen madde üreten besinkerdir. Kollajen de kıkırdak için sin derece önemli bir maddedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir