Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Duygusal Zekaya Sahip Kişilerin Hatırlaması Gereken 8 Şey
Faydalı BilgilerSağlık Haberleri

Duygusal Zekaya Sahip Kişilerin Hatırlaması Gereken 8 Şey

Duygusal Zekaya Sahip Kişilerin Hatırlaması Gereken 8 Şey

Duygusal zeka, duyguları (hem kendi hem de diğer insanları) tanımlamak, bu duyguların üzerimizde yarattığı etkinin farkında olmak ve bu bilgiyi davranışları anlamak ve kontrol etmek için kullanmaktır. Duygusal zeka kendi başına bir insanı ayakta tutabilir, ancak bir kariyerin en iyi sonuçları derin bilgi ve güçlü motivasyonla birleşince elde edebiliriz. Gerçekten de, yüksek bir IQ üniversiteye gitmeye veya uzun zamandır beklenen bir işe girmeye yardımcı olur, ancak strese maruz kalmayı etkileyen, yeni bir yerde ilişki kurmaya veya çalkantılı bir çalışma durumuna uyum sağlamaya yardımcı olan şey ise gelişmiş duygusal zekadır.

Duygularınızı Analiz Edin

Duygusal zeka doğru soruları sorma yeteneği ile başlar, örneğin: “Şimdi benim ruh halim nedir ve bugün benim kararlarımın üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir?” Ya da “Benim güçlü ve zayıf yanlarım nelerdir?” gibi. Bu, değerli bilgileri sağlayacak ve bunu kendi yararınıza kullanacak olan öz farkındalığı geliştirmenin harika bir yoludur.

Olaylara Farklı Açılardan Bakın

Başkalarını dinlediğinizde, doğru olup olmadıklarına odaklanmayın, aksine onların algılarının sizinkilerden nasıl farklı olduğunu anlamaya çalışın ve bunun arkasındaki sebepler araştırın? Bu yetenek, “kör bölgelerinizi” tespit etmeye ve kendini geliştirmeye yol açan negatif geri bildirimi kabul etme yetisini ifade eder.

Duraklamaya Çalışın

Duraklamak – bu, harekete geçmeden veya konuşmadan önce durmak ve düşünmek için zaman ayırmak anlamına gelir. Bu teoride kolay, ancak pratikte yapılması oldukça zor olan bir eylemdir. Mükemmellik doğuştan gelmez. Ama sürekli pratik yapın ve zamanla bu basit beceri, utançtan kaçınmanıza ve sayısız ilişkileri kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi Başkalarının Yerine Koyun

Başkalarını kınamak ya da onları etiketlemek yerine, dünyaya diğer insanların gözleriyle bakmak için her türlü çabayı gösterin. “Bu kişi neden böyle hissediyor?” gibi soruları sorun. Ya da “Perdenin ardında ne oluyor?”. Bunu yaparak, etrafınızda telaffuz edilen kelimelerin gizli anlamını daha iyi anlayacaksınız ve daha derin ve samimi bir ilişki kurabilirsiniz.

Başkalarını Övmeye Çalışın

Başkalarında neyin iyi olduğuna odaklanın ve sonra onlara özellikle neyi takdir ettiğinizi söyleyin, böylece başkalarının kendiniz için ve onlar için en iyi versiyonu olmalarına ilham vereceksiniz.

Gerektiğinde Özür Dileyin

“Özür Dilerim” – belki söylemesi en zor iki kelime. Ama en güçlüsü olabilirler. Hatalarımız hakkında farkındalık yaratmak ve uygun olduğunda özür dilemek, içimizde bulunan alçakgönüllülük, tevazu ve samimiyet gibi nitelikleri geliştirir.

Kendinizi Affetmeyi Bilin

Bir pişmanlık ya da hatayla yaşamak açık olan yarada sürekli bıçak tutmak gibi hissetmenize neden olur. İnsanlar bu şekilde yaşayamaz ve yaşamamalı da. Bu tarz olaylarda kendinizi affetmeyerek kendinizi daha iyi bir yaşamdan mahrum bırakıyorsunuz. Bu aslından kendinize uyguladığınız bir istismardır. Eski pişmanlıkları yaşamak yerine kendinizi affedin ve önünüzdeki hayatın tadını çıkarın.

Öğrenmeyi Asla Bırakmayın

Duygusal zeka, mükemmelliğin bir göstergesi olmadığı gibi belli bir EQ gelişim düzeyinin elde edilmesinin başarılı olduğunuzun bir göstergesi değildir. Evet EQ yani duygusal zekanızın yüksek olması, duygusal anlamda zeki olduğunuzun bir göstergesi olabilir ama bu başarı değildir. Bu nedenle sürekli öğrenin. Başarı sürekli bir öğrenme ve gelişimle alakalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir