Pazar, Kasım 28
Home>>Bilmeyen Kalmasın>>Düşük Ve Yüksek Iq Seviyesi Nedir? IQ Testi Nasıl Yapılır?
Bilmeyen KalmasınFaydalı BilgilerNasıl YapılırNe Nedir?

Düşük Ve Yüksek Iq Seviyesi Nedir? IQ Testi Nasıl Yapılır?

Düşük Ve Yüksek Iq Seviyesi Nedir?

Hepimiz IQ terimini duyduk ve temelde bunun bir kişinin zekasının ölçülmesi için kullanılan bir test olduğu biliyoruz. Ancak IQ testi aslında insanların tam olarak ne kadar zeki olduklarını göstermezler. Bu testler daha çok kişinin akademiz zekasının bir ölçüsüdür ve çıkan sonuç bilgiyi okuma ve anlama becerisidir.

IQ testleri kişilerin hayatta nasıl davranacağını, belirli durumlar karşısında nasıl çözüm üreteceğini ya da kişinin duygusal zekasını göstermez ve bunlar hakkında fikir vermez. Aynı zamanda IQ testleri kişinin hayatındaki başarısını belirleyecek tek ölçüt değildir. Bir kişinin genleri, çevresi, beslenme şekli, yaşam biçimi, kültürü, ırkı ve cinsiyeti kişinin IQ’sunu da etkiler.

IQ Testi Puanları Ne Anlama Gelir?

130 ve Üstü Çok Üstün
120 – 129 Üstün
110 – 119 Ortalamanın Üstü
90 – 109 Ortalama
80 – 89 Ortalamanın Altı
70 – 79 Zihinsel Yetersizlik Sınırı
69 ve Altı Zihinsel Eksiklik Olasılığı

Burada standart ve meşru bir IQ testi aldıktan sonra elde edilen puanlara göre IQ seviyelerinin sınıflandırılması yapılmaktadır. Zihinsel engellerin yanı sıra, entelektüel üstünlük aralıkları da vardır ve bunlar, IQ puanlarına dayanarak tanımlanır ve bunlar burada belirtilen son seviyelerin ötesine geçer. Bunun yanında, IQ düzeylerinin Weschler İstihbarat Ölçeği temel alınarak sınıflandırılması vardır ve aralıklar yalnızca bu ölçeğe göre testleri yaptıranlar için geçerlidir.

Tüm IQ testleri, IQ puanlarının yanlış yorumlanmasını önlemek için eğitimli profesyoneller tarafından yönetilmeli ve yorumlanmalıdır.

Ortak bir endişe, çocuklar için IQ ölçeğinin yetişkinlerin IQ ölçeğinden farklı olmasıdır. Çocuklar için ölçek farklı olmakla birlikte, farklı durumlara, diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarına göre değişebilmekte aynı zamanda bir çocuğun IQ düzeylerinin yaşla birlikte değişebileceğini akılda tutmak da önemlidir.

Okuma Tavsiyesi: IQ Seviyenizi Arttırmanın Yolları

Yüksek Zeka Seviyeleri Hakkında

Bazı kişilerin IQ testlerinde üstün puanlar elde ettikleri için ‘yetenekli’ oldukları bilinmektedir. “Zekilik” kavramının IQ testleride özel aralıkları vardır.

Yüksek IQ seviyeleri de çeşitli faktörlerden etkilenir. Bir IQ testinde son derece iyi performans gösterme kabiliyeti, ‘doğa ve beslenme’ teorisine atfedilir. Bunun anlamı, yüksek bir IQ kalıtsal olabilse de, çevresindeki çevre, eğitim durumu, yaşam tarzı, beslenme şekli ve diğer bazı faktörlerden ötürü bir kişinin böyle bir testte başarılı olabileceği anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi IQ seviyeleri, genel istihbarat yerine akademik istihbarat ölçütleri. Bu nedenle, tüm bu faktörler kişinin puanı belirlenirken önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, birinin kültürü, ırkı ve cinsiyetinin IQ düzeylerini de etkilediği düşünülmektedir.

Çalışmalar, ‘normal’ IQ skorunun, bilginin kolaylığı ve insanların takip ettiği yaşam tarzındaki genel değişiklikler nedeniyle her kuşağa oranla artacağını ortaya koymaktadır ve buna Flynn Etkisi denilmektedir.

Daima, yüksek bir IQ skorunun zekanın nihai temsilcisi olmadığını aklınızda tutun. Kişiliği, duygusal zekası ve kişinin pratik yollarla sayısız durumla baş etme kabiliyeti, bir kişinin zekasının ortak belirleyicileridir. Böyle bir kişi sadece entelektüel olarak üstün yetenekli biri üzerinde yetenekli sayılabilir ve bu alanlarda gecikme yaşayabilir.

Düşük IQ Seviyeleri Hakkında

En yüksek IQ puanı hakkında çok şey söylenmiştir. Yelpazenin alt tarafına bir parça inceleyelim ve IQ puanlarının ne kadar düşük olduğunu, otizm ve zihinsel eksiklik olmak üzere iki koşulla ilişkilendirelim. Birçok zaman, otizm ve zihinsel eksiklik birbiriyle karıştırılır. Bunlar tamamen birbirinden ayrı iki koşuldur ve yalnızca etkilenenlerin IQ düzeylerini ölçerek bu koşullar teşhis edilemez.

Zihinsel eksikliklerin kurbanı olanların IQ düzeylerinin aksine, otizmden muzdarip olanların seviyesi, durumun şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Otistik bireylerin düşük IQ seviyeleri olsa bile, öne çıkmalarına yardımcı olan birkaç güçlü yetenekleri vardır. Örneğin, bazı otistik çocuklar ve yetişkinler, düşük bir zeka oranına sahip olabilir, ancak güçlü sanatsal veya müzikal becerileri gösterebilir. Ortalama IQ düzeyleri 70’ün üstünde olan bazı otistik kişiler olabilir. Ancak yine de otizmli olanların %70’ine yakın bir oranın 70 puanın altında aldığını söyleyebiliriz. Otistik olanlar için terapi sağlamak, zamanla IQ düzeylerini yükseltmeye, biraz normal IQ skoruna katkıda bulunabilir ve daha az bağımlı bir hayat sürmelerini sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir