Salı, Kasım 23
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Dulavrat Otunun 7 İnanılmaz Faydası Nedir?
Gebelik - HamilelikSağlık Haberleri

Dulavrat Otunun 7 İnanılmaz Faydası Nedir?

DULAVRAT OTUNUN 7 İNANILMAZ FAYDASI

Dulavrat otu sindirim, detoks karaciğer ve hormonları dengelemek gibi sayısız sağlık faydasına sahiptir. Ayrıca cilt kalitesini iyileştirmek, enflamasyonu azaltmak ve tansiyonu düşürmek için de iyidir.

Dulavrat otu, bilimsel adı Arctium olan çiçekli bienalin bir cinsinin adıdır. Dulavrat otu kökü, kök sebzesi olarak büyük miktarlarda yenilebilir ve lif açısından çok zengindir. Kurutulmuş yapraklar ve tohumlar, çok çeşitli tıbbi kullanımlara sahip olan yağı elde edilir.

Dulavrat otu kökünün ilk kullanımı ortaçağ dönemine dayanmaktadır. Aynı zamanda Antik Çin döneminde bile bitkisel ilk kullanımı ortaçağ döneminde kaydedilen, ama aynı zamanda Çin bilinen bitkisel ilaç olarak çok daha eski zamanlardan bile kullanılmaktaydı.

Dulavrat Otu Kan Basıncını Düzenler

Dulavrat otunun yeterince dikkati çekilmeyen yönlerinden biri de kan basıncını düşürmek için etkileyici özelliğidir. Bitkinin yüksek konsantrasyon içinde potasyum, bir vazodilatör, yardımcı olan gerginliği rahatlatabilir. Ayrıca kardiyovasküler sistemimizi düzene sokar, kan damarlarını ve arterleri rahatlatır. Böylece kalp krizi ve felci önleyebilir.

Dulavrat Otu’nun Sindirim Üzerine Faydası

Dulavrat otunun en çok bilinen kullanımı birçok nedenden dolayı sindirim sistemini iyileştirmesidir. İçerisindeki yüksek lif konsantrasyonu sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olur ve bağırsaklarda yiyecekleri rahatça hareket ettirir, böylece kabızlığı giderir ve şişkinlik, kramp ve ülserleri önler. Dulavrat otu kökü içinde bulunan belirli bir tür çözünür ve prebiyotik lif olan inülin, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabilir ve diyare ve gastrointestinal problemlere neden olabilen birçok zararlı bakteriyi yok edebilir.

Dulavrat Otu Karaciğeri Temizler

Dulavrat otu’nun içinde bulunan kimyasallar, bağırsakta safra üretimini ve sindirim suyunu uyararak, karaciğerin toksinleri hızlı bir şekilde işlemesine ve onları sistemden temizlemesine yardımcı olur. Kandaki toksinlerin temizlenmesi karaciğerin temel amaçlarından bir tanesidir ve dulavrat otu organik bileşenleri bu işlevin geliştirilmesiyle doğrudan bağlantılıdır.

Dulavrat Otu ve Cilt Bakımı

Konstipasyonun en yaygın yan etkilerinden biri, kandaki yüksek toksisite veya kötü beslenme alışkanlıkları, deri iltihabı, lekeler, sivilceler, akne, kızarıklık veya renk solması olarak kendini gösterir. Pek çok bitki uzmanı cilt koşullarının tedavisi için dulavrat otu kökü takviyeleri ve bitkileri tavsiye eder. Çünkü bu güçlü bitki toksisite veya kabızlığın altta yatan problemlerini hızlı ve etkili bir şekilde çözebilir, böylece daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Dulavrat Otu Hormon Dengesini Sağlayabilir

Hormon bozukluğuna sahip olmak yıkıcı ve zor olabilir. Bunu önlemek için, vücudunuzdaki hormonal aktiviteleri düzenleyebilecek yiyecekler ve otlara sahip olmalısınız. Dulavrat otu, karaciğerin hormon seviyelerini yeniden dengeleyebilen östrojen gibi belirli hormonları metabolize etmesine yardımcı olur. Aşırı östrojen, çeşitli tehlikeli veya ölümcül hormonal bozuklukların sebebidir, bu nedenle haftalık diyetinize bir miktar dulavrat otu kökü eklemek hiç de kötü bir fikir değildir!

Dulavrat Otu Bağışıklık Sisteminizi Geliştirir

C ve E vitamini serbest radikalleri yok etmek için vücutta antioksidanlar olarak hareket eder. Dulavrat otunun içinde de bulunan bu vitaminler bağışıklık sisteminin ana güçlendiricileridir.  Dul avrat otu bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra içindeki antioksidanlar sayesinde enfeksiyonları önleme, kişinin kanser riskini azaltma, uygun büyümeyi destekleme ve vücudun hücrelerini ve dokularını onarma ile bağlantılıdır.

Dulavrat Otu Diyabete İyi Gelir

Her tür lif, vücuttaki insülin ve glukoz dengesini düzenleyebilmesine rağmen, inulin özellikle etkilidir ve diyabet ve diyabetle ilişkili semptomların gelişimini ve şiddetini azaltmak için doğrudan bağlantılıdır . Dulavratotu kökü içindeki önemli düzeydeki inülin de, genel kan kolesterolünü vücuttan yok ederek azaltabilir, böylece kardiyovasküler sisteminizi korur.

Dikkat: Bu nadir olmasına rağmen, dulavratotu ile ilişkili sınırlı alerjiler vakaların olduğu görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir