Çarşamba, Nisan 21
Home>>Trendler>>Dövme Modelleri>>Dövmenin Sağlık İçin Riskleri? Dövme Nasıl Yaptırılır?
Dövme ModelleriFaydalı BilgilerSağlık HaberleriYararları NedirZararları Nedir

Dövmenin Sağlık İçin Riskleri? Dövme Nasıl Yaptırılır?

Dövme Yaptırmak Ne Kadar Sağlıklı Ne Kadar Zararlı?

Dövme, deri altına boya enjekte edilerek şekil ve desenler oluşturulması işlemidir. Deri altına enjeksiyon yapıldığı için bazı sağlık riskleri taşımaktadır. En sık görülen sorunlardan birisi, alerjik reaksiyonlardır. Bu alerjik reaksiyon, işlemi yapan kişinin kullandığı eldivenden tutun, kullanılan mürekkebe kadar birçok etkene bağlı olabilir. Lateks alerjiniz var ise işlemi yapan kişinin lateks içermeyen eldiven kullanması konusunda önermenizi öneririz.

Dövmenin Sağlığımız İçin Etkisi Nasıldır?

Dövmenin, alerjik reaksiyonlardan daha ciddi sağlık riskleri de mevcuttur. Bunlar başında enfeksiyonlardan özellikle HİV, Hepatit B, Hepatit C gelir. Sterilizasyon kurallarına uyulmayan ortamlarda bu risk çok daha yüksektir.

Yukarıda bahsettiğimiz alerjik reaksiyonlardan mürekkep alerjisi de çok önemli sorunlar yaratabilmektedir. Mürekkeplerde bulunan bazı metallere karşı reaksiyonlar görülebilmektedir. Alerjik bir sorun olup olmadığını test edilmesi doğabilecek ciddi sorunlara karşı bir önlem olabilir. Dövmeden önce yapılacak yere cilt altına az miktarda mürekkep enjekte edilerek test edilebilir. Ancak birkaç gün beklemeniz önerilmektedir.

Dövmenin Vücudumuz İçin Riskleri Neler?

Tüm bu risklere karşı önlem alabilirsiniz. Steril şartlarda döveme yapılan merkezleri tercih ederek ve sterilizasyon konusunda sizinde dikkat etmeniz enfeksiyona karşı önlem alabilirsiniz. Lateks alerjisi var ise lateks içermeyen malzemeler kullanılması konusunda uyarıda bulunmanız ve diğer alerjiler için de test yapılarak alerjik reaksiyonların oluşturacağı sağlık sorunlarını en aza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir