Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Güzellik - Bakım>>Dondurulmuş Embriyoya Neden İhtiyaç Duyulur?
Güzellik - BakımHastalıklarTedaviler

Dondurulmuş Embriyoya Neden İhtiyaç Duyulur?

Dondurulmuş Embriyoya Neden İhtiyaç Duyulur?

Kanser olan kadınlar da çocuk sahibi olabiliyor. Dondurulmuş embriyo ve sperm ile kısırlık riski artan hastalar tedavi edilip çocuk sahibi oluyor..

Kanser teşhisi konulduktan sonra gördükleri  tedaviyle kısırlık riski artan hastaların, dondurulmuş embriyo sayesinde çocuk  sahibi olabilecekleri öğrenildi.

Konya Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü, Kadın Hastalıkları  ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, kanser teşhisi konulan kişiye kemoterapi ve  radyoterapi gibi çeşitli tedaviler uygulandığını söyledi.

Bu durumun kısırlık riskini de beraberinde getirdiğini belirten Ali, evli  ve bekar olan kişilere yönelik uygulanan sperm ve yumurta dondurma işlemi ile bu  kişilerin de çocuk sahibi olabileceklerine dikkati çekti.

Evli olmayanların sperm ve yumurtasını, evli olanların da embriyolarını  eksi 196 derecede dondurduklarını ifade eden Ali, şunları kaydetti:

”Uygulanan kanser tedavisi sona erdiğinde hastanın vücudunun zararlı  maddeleri atmasını bekliyoruz. Daha sonra da dondurulan embriyo, sperm ve  yumurtaları rahme yerleştiriyoruz. Bu şekilde sperm ve embriyo kaybı çok az  oluyor. Kanser teşhisi konulan hasta tedavi görmeden önce gerekli merkezlere  başvurmalıdır. Yoksa başarı oranı çok düşük olur. Üreme bu şekilde garanti altına  alınıyor. Yapılan işlem kanser hastalarının çocuk özlemine son veriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir