Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Dondurmanın Faydaları Neler?

Dondurmanın Faydaları

İlk başta yaz mevsimi olmak üzere, tüm mevsimlerin karşı koyulamaz tadıdır  dondurm. Dondurma,  sütten üretilmekte olan bir tatlı çeşidi olup aynı zamanda son derece sağlıklı bir tatlı türüdür. Çünkü;

  • İyi bir protein kaynağı lma özelliği taşır.
  • A vitamini yönünden oldukça zengindiri
  • Riboflavin yönünden zengindir.
  • İçeriğinde yüksek oranda kalsiyum ve fosfor minerallerini içermektedir.
  • Çok fazla olmasa da D vitamini içerir.
  • Pek çok tatlı türüne oranla kalori içeriği düşük hafif bir tatlıdır.

Çocukların Beslenmesinde Dondurmanın Yeri

Büyüme ve gelişme evresinde olan çocuklar için protein, kalsiyum ve fosfor kemik ve kas gelişimi yönünden elzem bir besin kaynağıdır. Dondurma, içeriği sayesinde bahsedilen bu gereksinmenin karşılanmasına katkı sağlar. Özellikle süt içmekten hiçbir şekilde hoşlanmayan, sütü sevmeyen çocuklarda süt yerine tüketilmesi halinde çocukların günlük besinselgereksinimlerinin  karşılanmasına yardımcı olur.

Gebe Beslenmesinde Dondurmanın Yeri

Hamilelik döneminde; anne adayının kaliteli protein ve kalsiyum ihtiyacı normale oranla yüksek artış göstermektedir. Annenin ihtiyaç duyduğu bu gereksinmesini karşılayamamaması halinde, bebek annenin depolarını kullanır ve doğum sonrası anne de kemik erimesi gibi problemler baş göstermeye başlar.. Bundan dolayı hamilelerin günde 3 bardak süt ve süt ürünleri tüketmesi şarttır. Bu ihtiyacın bir bölümünün dondurma ile karşılanması mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir