Pazar, Kasım 28
Home>>Sağlık Bakanlığı>>Doktorluk ve Doktorlarla İlgili 40 İlginç Bilgi
Sağlık BakanlığıSağlık Haberleri

Doktorluk ve Doktorlarla İlgili 40 İlginç Bilgi

Holokost yani Nazi Soykırımı sırasında Polonyalı iki doktor olan Eugene Lazowski ve Stanisław Matulewicz sahte bir Typhus salgını yaratarak 8.000 Yahudi’yi soykırımdan kurtardı. Salgın sırasında Nazi askerleri o bölgeye gitmek yerine orasını karantiya almış ve onlara dokunmamıştır.

Bir hemşire, osuruklarının laboratuvarda bulaşıkları kirletip kirletmediğini öğrenmek istedi. Doktor ve bir mikrobiyolog, iki petri çanağına çıplak giyilen bir meslektaşının osturması yaparak hipotezi test etti. Sonuç, giysilerin bir filtre görevi görmesi, ancak çıplak osurukların kontaminasyona (kimyasal karışıma) neden olmasıydı.

UCLA (University of California, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi)’ne ABD’nin Seattle kendinden gelen bir ekek dalağını kontrol ettiklerinde çeşitli enfeksiyonlarla mücadele eden benzersiz kan hücrelerinin var olduğunu keşfettiler. Ardından bedenden izinsiz bir şekilde hücreleri çaldıklarını bildirdi.

Kızamığın psikolojik bir hastalık olduğunu iddia eden Alman biyolog Stefan Lanka, kızamığın gerçek bir hastalık olduğunu kanıtlayan herkese 100.000 € ödeme yapacağını duyurdu. Alman bir doktor virüsün kanıtlarını sundu; Biyolog kanıtları reddetti ancak yerel mahkeme ona ödeme yapmasını emretti.

Hindistan’da doktorların el yazısının anlaşılmamasından dolayı ölümlerin artmasından sonra hükümet yetkilileri doktorların reçetelerde Capital Letters (İngilizce’de büyük harf kullanımı) kurallarına uyulması gereken kanun yayınladı.

ABD’nin Bronx kentindeki bir doktor 2015 yılında meydana gelen Lejyoner hastalığı salgınında hastaların suyunu kontrol ederken Lejyones hastalığına yakalanıp ölmüştür.

Bir Michigan (ABD) doktoru, aslında kanser hastası olmayan hastalara kemoterapi verdiği için 45 yıl ceza aldı.

Brezilya’nın Sonradinho kentindeki doktorlar en ilginç güvenlik önlemine sahipler. Sürekli hırsızların uğrak yeri olan kadın ortopedistlerin bulunduğu alana hırsızlar geliyordu. Doktorlarda çevredeki demir çitlere hastalardan elde edilen HIV virüsünü sürüp çitlere bir uyarı levhası astılar. Tabi ki sonuç olarak kaldırmak zorunda kaldılar. (Gerçekten sürdüler mi bilinmiyor (: )

H. pylori bakterisinin mide ülserlerine neden olabileceğini ispatlamak için Barry J. Marshall adlı Avustralya doktoru H. pylori kültürü içti, bir ülseri geliştirdi ve başarıyla antibiyotiklerle tedavi etti. 2005 yılında Nobel Ödülü kazandı.

Stetoskop icat edildi, çünkü Fransız bir doktor yüzünü genç bir kadının göğsüne sokmaktan rahatsızlık duydu.

Hitler’in doktoru , kendisine “Vitamultin” dediği su ve metamfetamin çözeltisini ona enjekte etti . Hitler’e uyguladığı uyuşturucuların günlüğünü genellikle enjeksiyon yoluyla tuttu (günde 20 kereye kadar). Listede eroin gibi ilaçlar ve zehirler var.

Bir doktor, 1846’da klinikinde el yıkamayı başlattı; çünkü o, ateşli hastalıktan ölen kadınlar ile otopsi doktorlarının bebek doğuramama arasındak bir bağlantı olduğunu fark etti ve çoğu kendisine inanmadı ve işini kaybetti ve daha sonra Bir sığınmadaki sepsisden öldü.

1986 yılına kadar doktorlar bebeklerin ağrı hissetmediklerini düşünmemişler ve anestezi almayan bebekler üzerinde açık kalp ameliyatları yapıyorlardı.

Kereste endüstrisinin vazgeçilmez aletlerinden biri olan elektrikli testerelerin ilk prototipi iki İskoç doktoru tarafından doğumlara kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

Rusya’da bir çok doktor alkolizm hastalarına tedavi amaçlı cerrahi yolla bir kapsül yerleştirdiler. Alkolikler bir damla bile alkol aldıklarına vücutlarında aşırı bir acı hissetmekteydiler.

Bir robot son zamanlarda dünyanın ilk özerk yumuşak doku ameliyatını doktorlardan herhangi bir yardım almadan gerçekleştirdi ve hız hariç her metrik tarafından insan doktorlarına göre daha başarılı oldu.

1985’te Wyoming’deki Lovell’deki bir doktor, 25 yıldan uzun süre hastalara cinsel saldırı düzenlenmesi suçundan yargılanmıştı. Çok uzun süre kaçmayı başarabilmesinin sebeplerinden biri, kurbanlarının çoğunun sıkı Mormonlar olduğunu ve uygun bir pelvik muayenenin, hatta seksin nasıl hissettiğini bilmediği idi .

İlk kadın doktor Athenian, eğitimini almak ve tıp uygulamak için bir erkek gibi giyinmek zorunda kaldı, çünkü kadın bir doktor olmak suçtu. Gittikçe artan popüleritesi diğer doktorları rahatsız ettiğinde, doktorlar Athenian’ı hastaları baştan çıkarmakla suçladı.

Texas’ta ki dengesiz(!) bir beyin cerrahı diğer beyin cerrahlarının yaptığı şikayetlere rağmen 18 ay boyunca hatalı işlemler yapıp bir çok hastayı felç edip ölmelerine neden olmuştu.

Duncan MacDougall isimli bir doktor insanların ölmeden hemen önce ile öldükten hemen sonra arasında kilo farkı olduğunu, yani aslında insan ruhunun bir ağırlığa sahip olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

İngiltereli bir doktor olan Andrew Wakefield açıklamalarında çocuklara yapılan kızamık, kabakulak, kızamıkçık gibi aşıların çocuklarda otizme sebep olduğunu açıkladı. Birleşik Krallık’taki Genel Tıp Konseyi (GMC)  doktorun kanıt sunması gerektiğini bildirdikten sonra Andrew sahte kanıtlar üretip konseye sundu. Sonuç olarak Andrew Wakefield doktorluk lisansını kaybetti.

Haing Ngor adında bir doktor Kamboçya’da ki Kızıl Khmerler iktidara geçince (gerilla savaşıyla) meydana gelen Kamboçya Soykırımı’nda eğitimsiz gibi davranarak hayatta kaldı.  Amerika’ya taşındıktan sonra, bir filmde, Khmer Rouge’dan sağ kurtulmak için aptallık taklidi yapan bir adam rol aldı. Oscar kazandı.

Naziler, D-IX denilen deneysel bir ilaç geliştirdiler; Nazi doktorları, ilacı almış olan ekipman yüklü test deneklerinin (askerlerin) dinlenmeksizin 55 mil yürüyüşe geçebileceğini buldu.

Vibratör ilk olarak kadınlardaki histeri için geliştirilmiş bir cihaz olarak doktorlar tarafından icat edildi.

Antik Roma’daki doktorlar, epilepsi ve migren gibi nörolojik rahatsızlıkları başarıyla tedavi etmek için erken bir elektroterapi formu kullandılar. Gereken elektrikleri ise  Torpedo Marmorata yani elektrik balıklarını hastanın kafasına yerleştirerek uyguladılar.

1900’lü yılların başında, Alman çocuklar binlerce hayat kurtaran havuç yahnisini icat eden bir doktor ortaya çıkıncaya kadar ishalden ölmüşlerdi.

Doktorların özensiz el yazısı Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 7,000’den fazla kişiyi öldürür.

Kırmızı gözleri yoran bir renktir. Doktorlar ve hemşireler göz yorgunluğundan korunmak için (ameliyatlarda) yeşil veya mavi bir elbise giyerler.

Onbirinci yüzyıldan önce, diyabet olup olmadığını belirlemek için hastalarının idrarını içerlerdi . Şekerli bir tat kişinin diyabetik olduğunu gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir