Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Gebelik - Hamilelik>>Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgiler
Gebelik - HamilelikHastalıklarTedaviler

Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgiler

Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgiler

Doğum kontrolüne nasıl karar verirsiniz? Birçok doğum kontrol seçeneğiniz var siz hangisini seçeceksiniz?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için veya hamilelikten korunmak için bu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Kolay mı, maliyeti ne olacak, yüzde yüz işe yarar mı, sizi nasıl etkileyecek merak edersiniz. En doğrusu doktorunuza danışmanızdır.

Doğurganlık hakkında bilinçlenmek çok önemlidir. Doğal aile planlaması istenmeyen gebeliğin önlenmesi ile sağlanır. Kadının en verimli olduğu dönemde cinsellikten kaçınması anlamsızdır. Bunun için güvenilir bir doğum kontrol yöntemi seçilmelidir. Sağlık uzmanından yardım alınmalıdır. İlaç veya cihaz yardımı olmadan vücut ısısını takip edilen servikal mukustan yararlanılır.

Spermisit sperm öldüren bir kimyasaldır. Cinsel ilişkiden önce vajina içine yerleştirilen köpük biçiminde jöle, krem veya film şeklindeki bir koruyucudur. İlişkiden 30 dakika önceden yerleştirilmelidir. Sık kullanımı enfeksiyon ve cinsel hastalık bulaştırma riskini artırır. Dokuları tahriş edebilir. Kullanımı kolay ve ucuzdur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara açıktır. %70 korur.

Erkek kondomu. Lateks prezervatifler klasik koruma yöntemidir. Kadının vücuduna sperm girişini önler. Hastalık ve gebeliği önler. Yaygındır, %85 oranında korur, yeniden kullanılamaz.
Kadın kondomu. Vajina içine plastik bir poşet yerleştirilir seksten 8 saat önce yerleştirilmelidir. Esnek ve plastik bir halka da kavramada kullanılabilir. Bu daha etkilidir. Yaygın kullanılır erkeğinkinden daha dayanıksızdır. Aynı zamanda erkek kondomu da kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapı da kullanılan yöntemler arasındadır. Östrojen hormonlarını ve yumurtlamayı dengeler. Hap oldukça etkilidir. Daha az ağrı çekilir. Pahalıdır, göğüslerde bozulma ve hassasiyete yol açar. Kan pıhtılaşması ve yüksek tansiyona yol açabilir.

3-4 haftada bir değiştirilen cilde yapıştırılan bir bantla da doğum kontrolü sağlanabilir. Hap kadar etkilidir. Daha az ağrı verir hatırlaması kolaydır. Pahalıdır, deri tahrişi ve yan etkileri olabilir.
Meni kanalı ameliyatı ile erkeklerin sperm taşıyan testisleri ameliyat edilir. Sperm salınımı önlenir boşalma kontrol edilebilir. Kalıcı, ucuz ve %100 etkilidir.

En etkili yöntemler: implant, vaztektomi, tüp yöntemleri.
Daha sonra doğum kontrol bandı. Daha sonra hapı ve vajinal halka.
En az etkilileri ise kondom ve süngerlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir