Cuma, Şubat 26
Ev>>Gebelik - Hamilelik>>Doğum İzni Yeterli Oluyor mu?

Doğum İzni 6 Aya Çıkarılacak

Konuyla ilgili çalışmalar ve görüşmeler sürüyor. Anne adaylarına ve annelere müjde.. Doğum izni artık 6 aya çıkacak..

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin 6 aya çıkarılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Bu, kadın istihdamına olumsuz yansıyacaksa kadınların bu süre artışını düşünmemesi gerekir. Ama olumlu yansıyacaksa çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 yıl içinde kadın istihdamını yüzde 30.7’den yüzde 38’ler seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Devlet Personel Başkanlığı’nca Abant’ta düzenlenen ‘Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı’na katılan Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de henüz kadın istihdamının ve kadınların iş gücüne katılımının istenilen düzeyde olmadığını vurguladı. “Kadınlarla ilgili atılacak adımların istihdama ve iş gücüne katılımını engellemeyecek şekilde olması gerekir” diyen Çelik, şunları bildirdi: “Bildiğiniz gibi doğum izinleri doğum öncesi ve sonrası 2’şer aydı. Şimdi talep 3 ay doğum öncesi, 3 ay doğum sonrası şeklinde. Bununla ilgili bakanlıklarla değerlendirmelerde bulunuyoruz ama tekrar ediyorum, bu kadın istihdamına olumsuz yansımamalı. Eğer olumsuz yansıyacaksa kadınlarında bu izin süre artışını düşünmemesi gerekir ama eğer olumlu yansıması olacaksa, bizler de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

İş güvencesinin verimlilikle birlikte ele alınması gerektiğini belirten Bakan Çelik, “İş güvencesi tabi ki kamu çalışanları için önemli. Verimlilik içeriyorsa, iş güvencesinin anlamı vardır. Verimliliği göremiyorsanız buna karşı önlem alınmalıdır. İş güvenliğini verimlilikle birlikte ele alınmalı, masada tartışılmalıdır” dedi.

“657 artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı”

Bakan Faruk Çelik her yerinden su almaya başlayan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, “Bu yasa artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı. Çalışanın emeğinin tam karşılığını veren, kamu hizmetinde verimliliği esas alan, Türkiye’nin dinamizmine ayak uyandıran sistemi hayata geçirmemiz lazım. Koltuğundan güç alan değil, koltuğuna güç katan personeli hayata geçirmemiz lazım” dedi. Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yasa artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı. Her kurumun mevzuatında yavru 657’ciklerin başladığı bir süreçle karşı karşıyayız. Kamuda memur, sözleşmeli personel, geçici personel, işçi, geçici işçi gibi değişik ad ve statülerde personellerin istihdam edildiğini biliyoruz. Ücret unsurları bile sayılamayacak unsura ulaştı. Türkiye’nin gelecek 50 yılına damga vuracak personel sistemini sosyal taraflarla diyalog çerçevesinde hayata geçireceğiz.”

“Ücret sistemi karmaşık hale geldi”

Çalıştayda konuşan Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Kamuda ücret sistemi karmaşık bir hal almış, kamu görevlileri mali haklarını dahi bilemez hale gelmiştir. Atama, sicil, yer değiştirme, terfi gibi birçok konuda ise ciddi sorunlar baş göstermiştir” dedi. Koncuk, kamudaki terfi ve atamaların idarecinin keyfine göre yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu.”Kamuya 400 bine yakın sözleşmeli eleman alınmıştır. Kamudaki taşeron şirketlerde çalışan eleman sayısı 20 binden 500 bine dayanmıştır. Çağrı usulüne göre kısmi zamanlı, geçici, esnek istihdam modelleri dayatılmakta, kayıt dışı istihdam hızla artmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir