Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Doğum Gelişimi İle İlgili Geçici Organlar Nelerdir?
Gebelik - HamilelikHastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Doğum Gelişimi İle İlgili Geçici Organlar Nelerdir?

Doğum Gelişimi İle İlgili Geçici Organlar Nelerdir?

Plasenta: fetusun beslenmesi ve korunması için gerekli olan, anne ile arasındaki metabolik değişiklikler yöneten önemli bir organdır. Villus adı verilen sıkıntıları annenin uterin arterinden beslenen kan gölcükleri arasına sokmuştur. Toplam ağırlığı 450 500 gram kadar toplam yüzeyi 500 m² dir.
Plasenta akciğerlerin, karaciğerin, böbreklerin ve endokrin bir organın fonksiyonlarını yerine getirir. En önemli görevi oksijen ve karbondioksit alışverişidir. Bazı maddeler için bariyer görevi görür. Gebeliğin devamını sağlayan pek çok hormon salgılar. Plasenta doğumdan yarım saat sonra görevini tamamlayarak doğum kanalından dışarı çıkar. Plasenta zarları ile birlikte tamamen çıkmazsa beklenmeyen kanamalara neden olabilir. Plasenta çıktıktan sonra tam olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Göbek kordonu: Fetus göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Oksijen ve besinler bu yolla taşınır. Fetusta. atılan atık maddeler yine göbek kordonu aracılığıyla anneye iletilir. Iki arter ve bir ven içerir. Damarlar Wjarton jeli adı verilen pelte kıvamlı bir sıvının içinde bulunurlar. Bu jel vücut ısısından soğuk ortama geçince sertleşir ve damarları daraltarak kanamaya engel olur. Ortalama bir göbek kordonu 1.5 cm kalınlığında, 50 cm uzunluğundadır. Çok uzun olduğu durumlarda bebeğin boynuna sarılıp kordon dolanması denilen durumu yaratarak tehlikeli olabilir.

Amnion-kesesi zarı: Gebelik kesesi amnion adı verilen bir zarla kaplıdır. Korion salgıladığı amniyon sıvısı içinde fetus yüzer. Bu sıvı fetusun rahat hareket etmesini ve çarpmalardan korunmasını sağlar. 3. ayda 60 ml, 5. ayda 500 ml, sonra 1000 ml civarındadır. 500 ml’den daha az olmasına oligohidramnios, 1500 ml’den fazla olmasını ise polihidramnios adı verilir. Her iki durum da fetusta konjenital anomali olabileceğini düşündürür.

Korion: Amnion kesesinin dışında bulunan plasentanın iç yüzünde olan zarın adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir