Cumartesi, Şubat 27
Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Doğru Kontakt Lens Seçimi
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Doğru Kontakt Lens Seçimi

Doğru Kontakt Lens Seçimi

Lens takmak estteik güzellik anlamında ve sağlık anlamında kullanılır. Daha net görmek isteyenler seçiyor ancak göze uygun değilse zarar veriyor..

Lens gözlük takmak veya korneasını çizdimek istemeyenler için daha net görüş için bir alternatif. Ancak uygun olmayan konkakt lens korneaya zarar veriyor, yaralıyor, enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Çözüm doktor kontrolünde almak.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak kontakt lenslerle ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Kontakt lenslerin doktor tarafından önerilmesi neden önemli? Yanlış lens seçimi hangi sorunlara yol açabilir?

– Kontakt lens kullanımında, hastanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Hastanın psikolojik ve sosyal durumundan, günlük yaşantı düzeni ve bulunduğu çalışma ya da yaşam ortamına kadar pekçok faktörün kontakt lense uygun olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılmalı. Örneğin romatizma nedeniyle ellerini istediği rahatlıkla kullanamayanların (kontakt lensi takıp çıkarması zor olur) veya tozlu ortamlarda çalışanların kontakt lens kullanma isteği hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir. Ayrıca şeker hastaları, hamilelik gibi ek sorun yaşayabilecek birçok sistemik hastalık ya da değişimlerde de kontakt lens konusundaki kararlarda hekimin değerlendirmeleri son derece önemli. Bu nedenle kontakt lensin bir göz hekimi tarafından denenip takılması ve hekim denetiminde alınması son derece hayati bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir