Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Doğru Damak Tadının Geliştirilmesi Ne Demektir?
BeslenmeDiyetFaydalı BilgilerSağlık Haberleri

Doğru Damak Tadının Geliştirilmesi Ne Demektir?

Doğru Damak Tadının Geliştirilmesi Ne Demektir?

Bir çocuk tatlı tadı veren besinlerle ne kadar geç tanışırsa, tatlı besinleri isteme isteği o kadar azalır ve bunu alışkanlık haline getirir. Fast food besinler yerine ev yemeği yemeye alışmış bir çocuğun damak tadı oluştuğu için fast food besinlere yönelimi daha az olur.

Yemek yeme alışkanlığı ve damak tadı, küçük yaşta oluşmaya başlar ve yaşam biçimiyle şekillenerek devam eder bu yüzden çocuklarımıza küçük yaşta doğru beslenme alışkanlıkları ve doğru damak tadını edindirmemiz gerekir.

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri;

• Öğün saatleri düzenli olmalıdır
• Az az ve sık sık beslenmeleri sağlanmalıdır
• Hamburger, patates kızartması gibi fast food yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
• Ara öğünlerde abur cubur yerine meyve ve süt gibi sağlıklı tercihler yapmak gerekir.
• Çikolata, gofret, cips, pasta gibi yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
• Meyve suları, gazoz gibi tatlı içecekler yerine süt veya ayran tercih edilmelidir.
• Çocuklarımızın yeterince su içmesini sağlamak gererkir.
• Lif bakımından zengin posalı besinlerin tüketilmesi gerekir. ( tam buğday ekmeği, kurubaklagiller     vb.)
• Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen zamanın azaltılıp hareketsiz kalmaları engellenmelidir.
• Çocuklarımızı spor yapmaya teşvik etmemiz gerekir.” dedi.

Hem C Vitamini Kaynağı Hem Sıfır Kalori

Semizotu mucizesi herkese gerekli. C vitamini deposu ve kalorisiz..

“Semizotunun içeriğinde bulunan yüksek miktarda omega-3 yağ asidi onu diğer yeşil yapraklı sebzelere göre hissedilir bir şekilde ön plana çıkarıyor” diyen Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, bu mucize sebzenin önemli faydalarını bizlerle paylaştı.

Semizotundaki asıl mucize; enerji değeri, çok düşük neredeyse sıfır kalori olmasına rağmen, omega-3 yağ asidi açısından son derece zengin olması. Bu kadar düşük enerji içermekle birlikte (sadece 16 kcal/100g) yağ asitleri açısından bu kadar zengin ve işlevsel olması şaşırtıcı bir durum.

Omega-3 yağ asidi, beslenmemizin işlevsel ve kaliteli olmasını sağlayarak, sağlığımızı korur ve geliştirir. Günlük beslenmemiz içinde yeterli miktarda omega- 3 yağ asidi, kardiovasküler hastalık riskinizi azaltır, otoimmün sistemimizi geliştirir. Ayrıca omega-3 yağ asidini yüksek düzeyde aldığınız zaman kanda bulunan yağ olarak tanınan Tirigliserit miktarını düşürücü etki gösterir. Yeterli miktarda ve düzenli omega- 3 yağ asidi alımı ayrıca tümör büyümesini ingibe ettiği yapılan bilimsel çalışmalarda savunulmaktadır.

C vitamini açısından zengin bir kaynak

Semizotu, omega- 3 yağ asidi ile birlikte aynı zamanda diyet lifi, vitaminler, ve mineraller yönünden de oldukça zengindir. Mükemmel bir A vitamini kaynağı olan semizotu, yeşil yapraklı sebzeler arasında en değerli olanıdır. A vitamini, bilinen güçlü doğal bir antioksidandır ve görme için gereklidir. A vitaminini önemli işlevleri arasında; sağlıklı mukus zarının ve cilt bakımı için de gereklidir. Semizotu C vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. Bazı kompleksler riboflavin, ve karotenoidler gibi vitaminlerde zengindir.

Semizotunun mevsimi olan bugünlerde her gün her öğünde semizotu tüketmeye özen göstermeliyiz. Salatasını yapıp, yoğurtla karıştırıp, çiğ olarak tüketebiliriz. Ayrıca zeytinyağlı veya kıymalı semizotu olarak da yiyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir