Pazartesi, Ekim 18
Home>>Beslenme>>Diyette İken Yapılmaması Gereken Hatalar

Diyette İken Yapılmaması Gereken Hatalar

Hangi hatalara düşüyoruz diyette? İşte bu besinlerden uzak duramamak diyetimizi bozuyor..

Elbette ideal kiloda olmak birçok kişinin hedefleri arasındadır. Kilo vermek sabır ister, emek ister ama sizde emeklerinizin karşılığını görmek istersiniz. Peki bu kilo verme serüveninizde dikkat etmeniz gereken yiyeceklerin farkında mısınız?

Salata sosları

Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salatalar farkında olmadan masum olmaktan çıkabilirler. Eğer içerisine fazladan sıvı yağ, hardal, salata sosu, kızartılmış et, kızartılmış ekmek ilave ederdeniz kalori değerini de yükselteceksiniz.

Mayonez

Aslında 1 yemek kaşığı kadar makarnanıza veya sandviçiniz içerisinde tüketeceksinizdir, size göre az bir miktar olsa bile fazladan 90 kalori almanıza neden olacak.

Beyaz unlu mamuller

Glisemik indeksi yüksek besinler arasında beyaz unlu mamuller ilk sıralardadır. Eğer kilo verme veya koruma sürecinde iseniz tüketiminiz bilin ki başarınızı etkileyecektir. Özellikle beyaz ekmek tüketimi obezite, kalp ve şeker hastalığını da tetikleyecektir.

Asitli içecekler

Artık asitli içeceklerin zararlarını bilmeyenimiz yoktur ama içeriğindeki bağımlılık yapan katkı maddeleri onları bırakmayı da engelleyebiliyor. İçtiğiniz her 1 bardak asitli içeceğin ideal kilonuza ulaşmanızı bir adım daha uzaklaştırdığını unutmayın. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Ketçup

Likopen içeriği zengindir ama bunu domatesi fırınlayıp veya pişirip de alabilirsiniz. İçeriğinin büyük kısmı şeker olan ketçup tuz da içermesi nedeniyle günlük tüketim miktarınıza göre yine diyetinizi sabote eden yiyecekler arasında. Ketçup yerine domatesi rendeleyip çok az sıvı yağ ile pişirip sos olarak tüketmeniz daha sağlıklı bir seçim olacak.

Diyet ürünler

Normal tükettiğiniz beyaz unlu, şekerli, yağlı yiyecekler yerine şekeri veya yağı azaltılmış, beyaz un yerine tam buğday unu kullanılmış ürünler tüketmeniz elbette önerdiğimiz bir yöntem. Ama tüketim miktarınıza bağlı olaraktan diyet üründe olsa fazla tükettiğinizde pek de masum olamayabilmekteler.

Hızlı yemek yemek

Yemeğinizi ne kadar yavaş, ne kadar uzun sürede çiğnerseniz hem sindirim enzimleri salgılanacak, hem doyduğunuzu hissedecek, hem de kilo artışını da önlemiş olacaksınız.

Sıvı kaloriler

Su dışında içtiğiniz her içecek belli bir kaloriye sahiptir. Diyet süresince içmenizde sakınca gözükmeyen aslında bol kalorili birçok içecek var; karamelli, meyve likörlü, tam yağlı sütle yapılan seçenekler size ekstradan 400-500 kalori sağlarlar. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Dışarıda yemek yemek

Diyet süresince illaki dışarıda bir restoranda yemek yiyeceksiniz ama tercih ettiğiniz yemek her zaman tükettiğinizden çok daha yağlı olabilir, salata masum bir seçimdir ama içine bol soslar ilave edilirse diyet yemek olmaktan çıkar. Bu nedenle seçimleriniz ızgara, buğulama tarzı olsun, salata sipariş verdiğinizde sossuz isteyip siz kendiniz ilave edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir