Pazartesi, Ekim 18
Home>>Diyet>>Darıca Diyetisyen>>Diyet ve Psikoloji İlişkisi Nedir?

Diyet ve Psikoloji İlişkisi

Diyet yapmak ya da diyeti sürdürmek pek çok kişi için çok zordur. Diyetisyenlerin hazırladığı beslenme listeleri yaşam tarzı haline gelirse, kesinlikle işe yarar.  Ama bu listeler bir süre sonra bırakılır ve eski alışkanlıklara geri dönülürse, verilen kilolar bir süre sonra tekrar ve fazlasıyla geri alınır. Kilo vermeye, yani diyete bir süreç olarak bakılmamalıdır. Fazla kilolar verildikten ve hedefe ulaşıldıktan sonra da doğru beslenme alışkanlık haline gelerek sürdürülmelidir.

Diyet sözü yani  ( Latince “Diyeta” )  “sağlıklı yaşam” demektir. Oysa tüm kişilerin aklına,  diyet deyince açlık, yoksunluk, işkence gibi duygular gelir.   Diyette yapmak kişiyi mutsuz eder. “diyet bir bitsin gidip şöyle kocaman bir dilim pasta yiyeceğim veya kebapçıya gideceğim’’  gibi duygular içindedirler. Bir an önce diyetin bitmesini ve sevdikleri yiyeceklere tekrar kavuşmayı sabırsızlıkla beklerler…

Diyet ve psikoloji; Özünde sağlıklı yaşam olan diyete yaklaşım “bir gün bitecek” şeklinde olmamalıdır. Sağlıklı ve doğru beslenme hayatın bir parçası olmalıdır. Bu sebeple sağlıklı ve düzenli beslenmenin en önemli kuralı, önce hayatımızı gözden geçirmek ve bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek olmalıdır.  Alışkanlıklarının ve yerleşmiş düşüncelerin davranışların değişmesi gerekir.  Şayet, fazla kilolar fiziksel bir hastalıktan değilse, duygusal, ruhsal veya cinsel anlamda yaşanan boşluklardan kaynaklanır. Bu sebeple fazla yemenin,  altında  yatan asıl sebepleri bulmak gerekir. Kişinin kendini tanıması ve irdelemesi gerekir. Neden kontrolsüz yediğini kendisi bulmalıdır.  Şişman kişiler her gün fazla miktarda yediklerinde kilo alacaklarını bilmektedir.  Fakat içten gelen farklı dürtüler nedeniyle fazla yemeye dur diyememektir.

Beslenme uzmanları tarafından “az tüketilmesi gereken yüksek kalorili gıdalar ” listesi şişman kişiye göre yasak ama vaz geçilmez gelir. Bunları sürekli yemek ister. Ve bu tip yiyecekleri yediğinde de suçluluk ve pişmanlık duygusu yaşar. Kişiyi bir kısır döngüye itilir.

Diyet ve psikoloji ; Şişman kişi yedikçe pişman olur, yediği bittikten sonra  mutsuz olur. Mutsuzluk ve suçlulukla yine yer, bu kısır döngü böyle sürer gider. Onun için, sürekli yemek, sorunlarla başa çıkma mekanizmasıdır. Kişiyi yediği  anda rahatlatsa da bir süre sonra,  kilo alacağını bildiği için yine mutsuz olur.  Sorunlarla başa çıkma yolu olarak yemek değildir.

Bunun yerine, yapılabilecek yeni şeyler keşfedilmelidir.

Diyet ve psikoloji ; diyet süresince bir diyetisyenden destek alınmalıdır. Diyetisyen bu süreçte size yetecek doğru besinleri seçerek aç kalmanızı önler. Sağlıklı ve rahat fazla kilolarınızı verdirmeyi sağlar. Plato yani genelde kilo vermenin durduğu veya çok yavaşladığı dönemlerde, kolayca bu dönemi aşmanıza yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir