Çarşamba, Nisan 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diyet Soda Dişler İçin Zararlı mı ?

Diyet Soda Dişler İçin Zararlı

Diyet sodanın fazla miktarda tüketimi tıpkı gazlı ve şekerli çok soğuk ve çok sıcak içecekler gibi dişlere kötü etki yapar.

Normal mineralli su tavsiye edilir. Bunun da miktarı günde 1 şişeden fazla olmamalıdır. Özellikle katkı maddesi içeren diyet sodadan diş sağlığı için uzak durun.

Diş hekimliği profesörlerinden Dr Mohamed Bassiouny yaptığı çalışmalarda bu sonuca varmıştır. Uyuşturucu yaprakları ve tatlandırıcı ile yapay ve zararlı hale getirilen diyet ürünler ayrıca sağlığa da zararlıdır. Yüksek asidik bazda olan bu ürünler diş sorunlarına neden olur. Soda, asit, sitrik asit ve fosforik asit formundadır.

İyi bir diş hijyeni olmadan sürekli diş erozyonuna maruz kalmamak adına diyet soda içilmemelidir. 3 ve 5 er yıllık araştırmalarında ünlü profesör şu sonuca varmıştır. Diş çürümelerinin büyük bir kısmının günde 2 ve daha fazla diyet soda içenlerde görüldüğü ortaya çıkmıştır. 20 ve 30lu yaşlarda bu alışkanlığa devam edenler ileride daha fazla diş sorunlarıyla boğuşur.

Kadınlarda da kilo artışı, endişe, kaygı ve depresyonla bir ilgisi ortaya çıkmıştır. Diş çürüğü de yine şekerli ve gazlı içeceklerle ilişkilidir. Ayrıca uzun süre diş bakımı yaptırmayan kişiler büyük risk altındadır. Diş rengini kaybeder, yumuşar ve tahrip olur. Hatta harap olan dişler tespit edilip birçok kişinin protezi bile yenilenmiştir.

Metamfetamin gibi uyuşturucu maddeler içeren diyet içecekler dişlerin yenilenmesiyle sonuçlanır. Zararlı asitler tükürük miktarını da azaltarak ağız sağlığını bozar.

Diş temizliği ile çürükler de paralel olarak tedavi edilmelidir. Çok derin kahverengi lekeler ağız içinde de diş yüzeylerinde de rastlanır. Bu maddeleri içeren diyet sodalardan uzak durmak yüksek asitli ve şekerli içecekleri almamak gerekir. Diş temizliği ve sağlığı tüm sağlığı etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir