Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Diyet Nedir Ve Neden Yapılır?

Diyet Yapmanın Faydaları

Diyet, adı üzerinde yapılması zor olan, kilo verme ve aç kalma gibi kavramlarla bağdaştırılmış, bununla birlikte günümüzde sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünün sağlanmasından uzaklaştırılmış bir kavramdır. Sağlıklı bir kişi diyeti, zorunlu olduğu koşullarda uygulamalıdır. Ameliyat sırasında ameliyatın başarısına katkı yapmak için belirli bir kiloya düşmek amacıyla, aşırı kiloların eklemlerde ya da organlarda yaratacağı sağlık sorunlarına engel olmak amacıyla zorunlu olarak uygulanabilir. Ayrıca şeker hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kolesterol yüksekliği, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklarda doktor tavsiyesi ile diyet uygulanabilir. Bu tür sorunlar yaşanmıyorken, sadece kilo vermek amacıyla yapılan şok denilebilecek diyetler, metabolizmayı bozmakta, vücutta kas kaybına sebep olmakta, bağışıklık sistemini zayıflatarak, kişinin strese girmesine neden olmaktadır. Bu tür şok diyetler devamlı olarak uygulanamayacağından, bırakıldığı zaman kaybedilen kiloların aynı hızla geri alınması söz konusudur. Bu nedenle vücut formunun uzun süre korunacağı, sağlıklı kilo vermeyi sağlayacak diyetler tercih edilmelidir.

Diyet sağlıklı beslenme ve fazla kilolardan kurtulmak için yapılmalı

Diyet yapmak denildiğinde, herkese zor gelen uygulamalar söz konusudur. Aslında diyetin beslenme biçimi olarak kabul edilmesi gerekir. İçinde kısıtlı besinlerin tüketildiği, fazla kiloların verilmek zorunda olunduğu bir tanımlamanın bulunmaması gerekir. Vücuttaki fazla kilolar, yağlar çok sayıda hastalığı tetikleyici etkenlerdir. Bunların edinilmesi hareketsiz bir yaşam tarzı, yetersiz ve dengesiz beslenmeyle sağlanır. Bu şekildeki davranışlarla tehlike çanları çalmaya başladığında, diyetle bunu geri döndürmeye çalışmak, bunu yaparken hızlı kilo vermeye yardımcı olacak diyetlerin uygulanması son derece hatalıdır. Bu şekilde verilen kiloların, vücuttan eksilen yağların geri dönüşümü de, bu derece hızlı olur. Çünkü bu diyetler vücutta sadece sıvı ve kas kaybına neden olur.

Fazla kilolarınız varsa, sağlığınız risk altındaysa, sağlıklı beslenmek için diyet yapılmalı

Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlığın korunması söz konusu olduğunda, yeterli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsemek, en uygun diyetin yapılması demektir. Bu şekilde hem sağlıklı kalabilir, hem de istediğiniz vücut ölçülerine sahip olabilirsiniz.

Fazla kilolardan kurtulmak için sizin de bir sebebiniz olabilir

  • Vücudun ağırlığını taşımak zor olabilir. Özellikle belirli bir yaştan sonra kiloların etkisiyle, vücuttaki eklemlerde ağrılar meydana gelir.
  • Fazla kilolar insanlarda psikolojik sorunların yaşanmasına neden olabilir.
  • Fazla kilolar hareketlerin kısıtlanmasına ve fiziksel hareketliliğin verimi azaltır.
  • Fazla kilolar vücutta çeşitli hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar ve yaşam süresinin azalmasına neden olur.

Sizin de böyle bir sebebiniz varsa, bu sorunlardan kurtulmak için, bir beslenme uzmanıyla görüşerek kendinize uygun bir diyet programını uygulamaya başlamalısınız. Herkesin metabolik yapısı farklı olduğundan, her diyet kişiye özel olmalıdır.

Başarılı bir diyet nasıl yapılmalı?

Ani başlayan ve hızlı yapılan diyetler fazla kilo almaya neden olduğu gibi, sağlık açısından riskli olabilir.

Diyet yaparken başarılı olmanın bazı kuralları bulunmaktadır. Bunun için yapılması gerekenler; 

Hedef kilonun belirlenmesi

Diyet yapacak kişinin bu programa sadık kalması oldukça önemlidir. Doğru planlanmış, kişinin normal yaşamını zorlamayacak programla beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve başarılı sonuçlar alınmalıdır. Bu nedenle kişilerin öncelikle vermek istedikleri kiloları gerçekçi olarak tespit etmeleri gerekir. Bu hedefleri sayesinde, strese girmeden diyete başlamaları mümkün olur.

Diyet sırasında sık tartılmamak

Kilonun takip edilmesi için, sıkça tartılmak doğru değildir. Sağlıklı bir şekilde planmış olan diyetle ayda 4-6 kilo verilebilir. Bu haftalık 1-1,5 kilo kaybı demektir. Bunun üstünde olan beklentiler kişilerin hayal kırıklığına uğramasına neden olur. Gün içinde sıkça tartılmak motivasyonun azalmasına ve moralin bozulmasına neden olur. En doğrusu haftada bir defa sabahları aç karnına tartılmaktır.

Diyet yaparken kendinizi ödüllendirin

Diyet yapılırken belirli aralıklarla kilo verilmeye başlandığında, bunun için kişilerin kendisini ödüllendirmesi faydalı olabilir. Ancak bunu yaparken diyet kurallarını bozmamaları gerekir. Ödül olarak saç modeli değişikliği, yeni bir kıyafet, bir gezi yapma gibi tercihler seçilmelidir. Bu kişinin motivasyonunu arttıran bir etken olacaktır.

Her zaman olumlu taraftan bakmak

Diyet sırasında kişinin motivasyonunu yüksek tutması için, verdiği her kiloya sevinmesi gerekir. Bunun devam etmesi halinde, kişinin başarılarını kendisinin takdir etmesi gerekir. Bu diyetin daha uzun süre devam ettirilmesini ve başarılı olmasını sağlar.

Diyet sırasında yaşamın güzelliklerinden dışlanmış olduğunuzu hissetmeyin

Sağlıklı bir yaşamı isteyenler, doğru beslenmeyi kendilerine ilke edinmelidir. Besinlerinde et, sebze, meyve, süt, tahıl gibi gruplara yeterince yer vermelidir. Başkalarının istediği yiyecekleri yerken, kendilerinin kısıtlı besinler tükettiğini düşünmemeleri gerekir.

Canınız yemek yemeyi istediğinde, açlığınızı sorgulamalısınız

Mutsuzluk, can sıkıntısı, sinirlenmek ya da mutlu olmak insanların açlık hissetmesine neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken açılığın sorgulanmasıdır. Bu şekilde duygu yoğunluğu yaşandığı dönemlerde, bir şeyler yenilecekse kalorisi düşük olan çiğ sebzelerin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede diyet programı bozulmadan açlık hissi giderilebilir.

Öğünlerde yenilenlerin not edilmesi

Diyet sırasında tüketilen besinlerin not edilmesi, bir anlamda kontrol mekanizmasının çalışmasına yardımcı olur. Bununla öğünlerdeki doğru besinler belirlenir ve diyet programına uygunluk kontrol edilmiş olur. Kilonun verilememe ya da az verilme durumunda, yapılan hatalar kolaylıkla belirlenebilir.

Atıştırmalıkları düzenlemek

Öğün aralarında kalorisi yüksek olan bisküvi, gofret, çikolata gibi atıştırmalıklar yerine, leblebi, kuru meyve, galeta gibi düşük kalorili yiyeceklere ağırlık vermek, diyet programlarına sadık kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle kolay ulaşacağınız atıştırmalıkları bu şekilde düzenlemeniz gerekir.

Not:! Siz Değerli okuyucularımızın da diyet yapmak istediğini ve zorlandığını biliyoruz. Eğer sizlerinde karşılaştığı sorunlar var ise yorumlarda belirtirseniz soru cevap şeklinde birbirimize yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir