Perşembe, Haziran 17
Home>>Diyet>>Darıca Diyetisyen>>Diyet Nasıl Olmalı? Diyet Nasıl Yapılır? Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi?
Darıca DiyetisyenDiyet

Diyet Nasıl Olmalı? Diyet Nasıl Yapılır? Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi?

DİYET NASIL OLMALI

ARA ÖĞÜN : Doğru, sağlıklı beslenme ve kilo korumda 3 ana öğün ve aralarda da  3 ara öğün beslenme önemlidir. Pek çok birey ana öğün yiyip, araları atlamaktadır. Ara öğün yemeye ya vakit bulamamakta ya da acıkmadığı için ihtiyaç hissetmemektedir

Aslında ara öğün çok önemlidir. Ara öğün yemenin amacı ;  kan şekerini dengeleyerek çabuk acıkmayı geçiktirmek, metabolizmayı çalıştırmak ve bir sonraki öğüne çok aç girmeyi önlemek. Ara öğün yemezseniz, sonraki öğünde kendinizi kontrol edemez çok fazla yersiniz.  Ayrıca düzenli ara öğün yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin metabolizmaları hızlı çalışır. Metabolizması hızlı çalışan kişi ise daha rahat kilo verebilir veya ideal kilosunu koruyabilir.

Ara öğün ne zaman yenmelidir; Ana yemeklerden 2- 3 saat sonra yenmelidir. Ama önemli olan ara öğünlerde ne yeneceğidir. Ara öğün 100-200 kalorilik  sağlıklı besinlerden seçilmelidir ve porsiyon miktarlarına dikkat edilmelidir.

Ara öğün neler olabilir : Taze ve kuru meyveler, tam tahıllı  ürünler. Bol lif içeren besinler. Mide de uzun süre kalarak sizi tok tutarlar. Ayrıca sindirim sitemini ve bağırsakları çalıştırırlar. 1 su bardağı yarım yağlı süt veya ayran veya yoğurt  veya kefir. 1 dilim ekmek ve yanında  1 dilim beyaz peynir. 1 Kepekli peynirli ve domatesli tost. 1 avuç beyaz leblebi yanında 1 yemek kaşığı kuru üzüm

Diyet nasıl olmalı : Günde kaç porsiyon sebze ve meyve tüketmeli.?

Her gün mutlaka çeşitli sebze ve meyvelerden yemeliyiz. Her sebze ve meyvede farklı miktarlarda vitamin ve mineral vardır. Ne kadar  çok çeşit yersek , o kadar değişik vitamin ve mineralden almış oluruz.

Günde 2 porsiyon meyve ( 2 orta boy )  ve 3 porsiyon sebze ( 12 yemek kaşığı ) tüketerek günlük A –  C ve diğer bir çok vitamin gereksinimini karşılamış oluruz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, koyu renkli meyveler, kuru meyveler daha fazla vitamin ve mineral içerirler.

 Diyet nasıl olmalı : ‘ mucize diyet ’ ‘  haftada beş kilo diyeti ’ gibi magazin diyetleri ile iki üç ayda, sağlıklı ve kalıcı olarak kurtulamazsınız. Ayrıca önemli olan fazla kiloları vermek değil, fazla yağları vermektir. Çok düşük kalorili hızlı diyetlerde veya tek çeşit besin grubuna dayalı sadece protein veya karbonhidrat diyetlerinde, kişi yağ değil kas verir. Kas kaybetmek ise metabolizmayı yavaşlatır ve sonrasında tekrar daha hızlı kilo almanıza sebep olur. Doğru ve sağlıklı bir zayıflama diyetinde kaybettiğiniz kilonun yüzde 60, 70’i yağdan olmalıdır. Yağ kaybı size hem sağlık hem de ince bir görüntü sağlar. Dört beş kilo kaybettiğinizde, bir beden küçülmüş olmanız gerekir. Eğer dört beş kilo verdiğinizde, bir beden küçülmediyseniz verdiğiniz kiloya sevinmemelisiniz. Kilo verirken diyetle birlikte fiziksel aktivite yaparsanız yağ kaybı ve dolayısıyla incelmeniz daha fazla olur. Bunun içinde her zaman yapacağınız en kolay ve en ucuz aktivite yürüyüştür. Özellikle sabah ve akşam otuzar dakikalık yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırır. Bunu hayatınızın normal akışı içine koyar ve ömür boyu yaparsanız kesinlikle çok faydasını görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir