Cuma, Kasım 26
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Dişlerinize Zarar Verebilecek 10 Kötü Alışkanlık
Ağız ve Diş SağlığıYararları NedirZararları Nedir

Dişlerinize Zarar Verebilecek 10 Kötü Alışkanlık

Dişlerinize Zarar Verebilecek 10 Kötü Alışkanlık

Ağız hijyeni çok önemlidir. Güçlü ve sağlıklı gülüşlere ve dişlere sahip olmak hem kendimiz için hem toplumda çok önemlidir. Uygunsuz fırçalama ve diş ipi kullanmama, diş hastalıklarına sebep olur. Diş hastalıkları yalnızca diş ipi kullanmama ve uygunsuz yanlış fırçalamadan kaynaklanmaz. Başka kötü alışkanlıklar da vardır. Ağzımızı yiyecekleri çiğnemek dışında çok çeşitli yerlerde kullanırız. Ağız sağlığına zarar verecek bazı ağız alışkanlıklarına sahip olabiliriz. Dişlerimize ne yaptığımıza çok dikkat etmeliyiz. Bu 10 alışkanlığı dikkatle okuyup bu yanlışları gidermeliyiz:

1.Dişlerinizi araç olarak kullanın: Birçok kişi dişlerini bir şeyleri açmak için kullanır. Şişe kapağı, kutunun ağzı, bant, etiket, çanta ve fiş gibi şeyleri açarken zorlanan dişler, bu amaçlar için kullanılmamalıdır. Dişlerin üzerinde travmatik bir etki yaratabilir. Dişleri aşağı kaydırıp zayıf çene uyumuna neden olabilir. Amacınız için makas veya bıçak kullanın.
2.Buz Çiğneme: Çok soğuk içecekler içmek ve kalan buzları çiğnemek dişlerin kırılmasına bile neden olabilir. Diş minesine ya da dolguya zarar verebilir.
3.Sert cisimleri çiğneme: Kalem gibi sert cisimler dişte onarılamaz bozukluklara ve kırıklara neden olabilir.
4.Limon emmek: Düzenli bir şekilde limon emmek, sitrik asidi nedeniyle, diş arası minarellerine zarar verir iç ve dış yüzeyleri aşındırır, dişleri soğuk ve sıcak gıdalara duyarlı hale getirir. Bu, turunçgillerden uzak durma anlamına gelmez sadece ağzımızda fazla tutmamalıyız.
5.Çok sert fırçalama: Daha basınçlı fırçalamanın dişleri parlatacağı düşüncesi yanlıştır. Koruyucu mine tabakasına zarar verir, diş etinde basıklığa ve soğuk ile sıcağa karşı hassasiyete yol açar. Yumuşak bir fırçayla hafif dairesel hareketler önerilir.

6.Tırnak ısırma: Hem tırnağa hem dişe zarar verir. Kırıklara, ön dişlerin yontulmasına, çürük ve diş eti enfeksiyonuna neden olabilir. Tırnaktaki bakteriler ağza yayılır. Genelde stresli zamanlarda tırnak kemirilir.
7.Diş gıcırdatma: Aşınmaya, gevşemeye ve çatlamaya sebep olabilir. Çenede eklem ağrıları, baş ve diş ağrısına yol açar. Geceleri ağız koruyucu takabilirsiniz.
8.Beyaz şarap içme: dişlerde leke yapar, yüksek asiti yüzünden kalıcı hasarlara yol açar, dişleri sarartır.
9.Aşırı meşrubat tüketimi: diş çürümesine vesile olan yüksek asitli ve şekerli sıvılardan uzak durun.
10.Başparmağı emme: Çocuklar arasında yaygın bir huydur. Üst ve ön dişlerin konumlanmasını engeller. Ortodontik tedavi gerektirir.

Diş Hekimi Saadettin Pay – En Uygun Diş Temizleme Yöntemleri

Çay, kahve ve sigara gibi dişte sarı bir tabaka bırakan faktörlere karşı dişin tuz ve karbonatla fırçalanmasının dişi aşındırdığı belirtildi.

Diş Hekimi Saadettin Pay, diş temizliği için bir fırça ve macundan başka hiçbir şeyi önermediklerini söyledi. Pay, yaptığı açıklamada, dişlerin daha iyi temizlenmesi ve beyazlaması için tuz ve karbonatla fırçalandığını belirterek bunun doğru olmadığını kaydetti. Tuz ve karbonatın içerisinde bulunan maddelerin dişi fırçalama ile birlikte dişi aşındırdığını ifade eden Pay, şu uyarılarda bulundu:

“Diş sağlığı açısından uygun sertlikte bir fırça ve macundan başka hiçbir şey önermiyoruz. Dişlerin tuz ve karbonatla fırçalandığı ülkemizde bir gerçek. Ancak bu çok yanlış. Dişli temizlemek istersek aşınmaya sebep olur. Aşınmada dişte hassasiyeti başlatır ve diş kayıplarına kadar gidebilir. Dişinde çürük olmadığı halde bu tarz fırçalamalar sebebiyle dişi aşınanların dişlerini kaplamak sorunda kalıyoruz. Çünkü aşınmış dişler soğuk, sıcak ve gıda ile temasta büyük acı veriyor.”

Dişleri asıl temizleyen etkenin fırça olduğunu, macunun da bunu kolaylaştırdığını dile getiren Pay, dişlerin macunsuz da fırçalanabileceğini vurguladı. Diş temizliğinde önemli olanın dişler arasında gıda kalıntısı bırakmamak olduğunun altını çizen Pay, “Bu gıdalar ağızda zamanla asitlenerek dişlere zarar veriyor. Eğer macun yoksa bir fırça yardımıyla da dişlerin arası temizlenebilir. Bu yeterli olur. Tuz ve karbonata gerek yoktur. Bu maddeler dişe yarardan çok zarar verebilir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir