Çarşamba, Nisan 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Dişler Neden En Çok Yazın Zarar Görüyor?
Ağız ve Diş SağlığıHastalıklarTedaviler

Dişler Neden En Çok Yazın Zarar Görüyor?

Dişler Neden En Çok Yazın Zarar Görüyor?

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu  yazın dişçiye daha sık gidildiğini bildirdi.

Dişlerde hassasiyet, diş çürükleri ve diş minelerinde çatlaklara neden olabilen soğuk içecek ve dondurma tüketimi, yaz aylarında diş hekimlerinin kapısını aşındırma nedenlerinin başında geliyor. Bu sorunlar, diş bakımı konusunda birkaç önemli hususa dikkat ederek önlenebiliyor. Peki, bu konuda yapılması gerekenler neler? Yaz aylarında diş bakımı nasıl olmalı? Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma, masum gibi görünse de dişlere ciddi zararlar verebiliyor. Özellikle de asitli soğuk içecekler, vücudumuzu yaz sıcağına karşı serinleterek damaklarımızda hoş bir tat bıraksa da, beraberinde getireceği sağlık sorunlarıyla yazdan soğutabiliyor.

Soğuk asitli içecekler ve dondurmanın; dişlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini dile getiren Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu; şekerli, asitli ve soğuk içecek tüketiminin ağız içinde asit oluşturarak, dişlerde çürük ve diş minelerinde çatlaklara neden olabileceğini belirtiyor. Kışlaoğlu görüşlerini şu şekilde sürdürüyor; “Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın en önemli sebeplerinden biridir.”

Diş bakımı, yaz aylarında önem kazanıyor

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok ihtiyaç duyulan soğuk yiyecek ve içecekler, vücudu içeriden serinlettiğinden yoğun olarak tüketiliyor. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Soğuk içecek ve dondurma tüketimine bağlı olarak gelişen diş sağlığı sorunları, dikkat ederek önlenebilir. Düzenli yapılan diş bakımı ve uzmanların uyarılarına kulak vererek bu sorunlardan uzak durmak mümkün.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerine şu sözlerle devam ediyor: “ Yaz aylarında, açık havada geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olur. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilir. Düzenli olarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit ama önemli hususlara dikkat ederek, diş sağlığımızı yaz aylarında da korumak mümkün olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir