Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Telleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? Diş Telleri Zararlı mı?
Ağız ve Diş Sağlığıİmplant

Diş Telleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? Diş Telleri Zararlı mı?

Diş Telleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

İnsanlar genelde diş bozuklukları için diş teli tedavisini görsellik amacıyla reddeder. Görünmeyen teller takılarak özgürce hareket edebiliriz..

Günümüzde uygulanan alternatif tedavilerle çocukluktan yetişkinliğe her yaştan hastanın tedavi edilebileceğini söyleyen Liv HOSPITAL Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Fırat Dağcıoğlu yetişkinlerde uygulanan ‘Invasilign ve Lingual’ tedavi yöntemleriyle diş teli takmadan güzel dişlere sahip olunabileceğini söylüyor.

Düzgün dişler ve güzel bir gülümseme, bireylerin kendisini doğru ifade edebilmesi için en etkili yoldur. Genel sağlığınızdan nasıl göründüğünüze kadar yaşam kalitenizde önemli bir yere sahip olan diş sağlığı için alternatif tedaviler her yaştan hasta için kullanılabiliyor. Çocukluk çağında yapılması daha uygun olan ortodontik tedaviler (diş teli tedavisi) pek çok nedenden ötürü ihmal edilmiş ya da ilerleyen yaşlarda çeşitli nedenlerden ötürü dişlerin şekli bozulmuş olabilir.

Yetişkin ortodontik tedavisinin çocuk ortodontik tedavisinden farkı ne?

Erişkin dönemde çene kemiğine iskeletsel yön vermek neredeyse imkânsızdır. Dişlerinin ve destek kemiğin bir kısmını kaybetmiş olabilirler. Ortodontik tedavi daha kapsamlı bir tedavi planının sadece bir parçası olabilir. Aile diş hekimi, ağız cerrahı, ortodontist, periodontist, endodontistin de bulunduğu bir ekip tarafından tedavi kombine bir şekilde yürütülür. Yetişkin tedavisini çocuklarınkinden ayıran başlıca faktör çene gelişiminin tamamlanmış olması. Çene boyutu uyumsuzlukları yetişkinlerde cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir. Örneğin alt çenenin çok kısa olduğu bir vakada alt çene üst çeneyi yakalamaya çalışırken çok ciddi kapanış problemleri meydana gelir. Sadece dişleri ortodontik olarak hareket ettirmek bu problemi çözmez. Alt çenenin üst çeneyi yakalaması için boyunun cerrahi olarak uzatılması gerekir.

Çene eklem ve kaslarda ağrı hissedildiğinde ortodontik tedavinin faydası olur mu?

Çene eklemi sorunlarına yol açan etkenlerden en önemlisi diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığıdır. Genelde gece yapılan bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasına sebep olur ve çene ekleminde travma etkisi yaratır. Kronik ya da akut ağrılar meydana gelebilir. Bir ortodontist problemin tanısını koyabilir. Daha ileri boyutlardaki rahatsızlıklarda eklem cerrahisi gerekebilir.

Invasilign Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Diş tellerinden kaynaklı estetik kaygıların yetişkinleri bu tedaviden uzak tuttuğu bilinen bir gerçek. Bu sorunun tel ve braket kullanmadan ‘Invasilign’ yöntemi ile ortadan kaldırılabilmesi mümkün. Diş hastalıkları tedavisinde uygulanan yeni teknoloji ‘Invasilign’ yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisi yapılıyor. Genellikle genetik sebeplerden kaynaklanan ve erken yaşlarda düzeltilebilen çarpık dişler, ilerleyen yaşlarda da düzeltilebiliyor, ancak tedavi daha uzun soluklu. Invisalign yöntemi, çapraşık dişleri düzeltme amacı ile dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak görünmeyen bir seri şeffaf düzeltici plakla, braket ve teller kullanılmadan dişlerin düzeltilebilmesini sağlayan bir sistemdir. Şeffaf düzelticilerin, üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modellendiği, her bir düzeltici plağın yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılır ve 2 hafta sonra yeni bir düzeltici takılır. Bu yeni düzeltici ile eskisi arasında, dişleri daha düzgün hale getiren küçük farklılıklar bulunur. Bu süreç adım adım ilerler. Belirli aralıklarla tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklık oranına göre 9-15 ay arasında değişiyor. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılıyor. Tellerle ve braketlerle yapılan klasik ortodontik tedavi ise 18-24 ay devam ediyor.

Lingual yönteminin farkı nedir?

Bir diğer tedavi yöntemi ise görünmeyen diş teli veya gizli diş teli olarak adlandırılan ‘Lingual’ ortodonti tedavisi dişlerdeki, çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına uygulandığı ortodontik tedavi çeşididir. Diş hekimliği eğitiminden sonra uzman olan ortodontistler Lingual ortodonti eğitimi için değişik üniversitelerin lingual ortodonti programlarına devam eder ve bu teknikle ilgili yaklaşık 2 yıl süren ek bir eğitim alır. Benzer şekilde Dünya Lingual Ortodonti (WSLO) ve Avrupa Lingual Ortodonti Dernekleri (ESLO) lingual teknik ile ilgili bir klinik yeterlilik sınavı uygulanır. Ancak bu sınavdan başarılı olan ortodontistler bu tedaviyi uygulayabilir. Bu teknik üzerinde uzmanlaşmış yeterli bilgi ve klinik tecrübeye sahip ortodontistler tarafından yapılacak lingual ortodontik tedavi ile labial teknikte (dışarıdan teller) olduğu gibi her çeşit vakayı tedavi etmek mümkündür. 20’lik Dişler Sizi Üzmesin

Yirmilik dişlerin yne zaman çıkacağı belli olmasa da genelde yirmili yaşlarda çıkıyor. Çok ağrı veriyor ve zararları çok. Hemen doktorunuza başvurun.

Yirmilik dişler alt çenede yer yoksa öne doğru baskı yaparak ağızdaki diğer dişlerde çapraşıklığa, iyi fırçalanamadığı için de çürüklere yol açıyor.

Uzmanlar, yirmilik dişlerle ilgili sorunlarda mutlaka diş hekimine başvurulmasını tavsiye ediyor.

Yirmi yaş dişleri, genç yaşlarda görülen en önemli sağlık sorunlarından.

18-20 yaşlar arasında çıkıyor, çenede yer varsa sorun yaratmıyor.

Ancak çene darlığı nedeniyle bazen gömük kalıyor.

Prof. Dr. Sevtap Günbay, Özellikle alt çenedeki gömük kalan dişler en arkadan öne doğru basınç yapıp at kesici dişlerin çapraşık kalmasına neden olabilir ve 8 numaralı akıl dişi adını verdiğimiz diş, öndeki molar dişin üzerine baskı yaparak o dişlerin de erken çürümesine veya kaybına neden olabilir.” dedi.

20 yaş dişleri çene kaslarına da zarar verebiliyor.

Günbay, “Bu yüzden ağız açıklığında kısıtlama, apse, şişlik gibi şikayetler hastada görülebilir.” dedi.

Yirmilik dişler çıksa bile iyi temizlenmediği için çürüyebiliyor.

Günbay, “Böyle şikayetler varsa muhakkak hekime başvurup o bölgedeki enfeksiyonlu ve problemli dişin çıkarılması gerekmektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir