Çarşamba, Nisan 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Sorunlarından Korunmak İçin Doğru Diş Fırçalamak Gerekiyor
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Sorunlarından Korunmak İçin Doğru Diş Fırçalamak Gerekiyor

Diş Sorunlarından Korunmak İçin Doğru Diş Fırçalamak Gerekiyor

Diş eti kanamaları, diş ve ağızda biriken bakteriler gibi sorunları önlemenin önemli bir faktörü doğru diş fırçalamak.

“Diş eti kanamasının sebeplerini sıralamak istersek birinci sıraya yazılması gereken ‘yanlış ve eksik diş fırçalamaya bağlı gelişen diş eti enfeksiyonu’ dur” diyen Diş Hekimi Halil İbrahim Sahi, bunun sonucunda gelişen hastalıkları ve bunları ortadan kaldırmak için yapmamız gerekenleri anlattı.

Etkili diş fırçalamak dişlerin ön, arka, yan ve üst yüzeylerinde herhangi bir kalıntı bırakmamaktır. Böylece diş eti enfeksiyonuna neden olan bakteri plağını ortadan kaldırmış ve diş eti kanamasını önlemiş oluruz. Tabii birçok diş macunu reklamında bahsedilen meşhur bakteri plağını ortadan kaldırmak öyle sanıldığı gibi pek kolay değildir. Peki, bu bakteri plağını ortadan kaldırmak neden kolay değildir ve ne yapmak gerekir?

– Bakteri plağı şekerli bir çay, meyve suyu, sıcak çikolata, kola ve benzeri şeyler içtiğinizde hemen geri oluşur. Bu tarz içecekler içerisinde basit şeker barındırdığından hemen dişlerin üzerine yapışır ve bakteri üremesini artırır. Bunun yerine ya şekersiz ya da basit şeker içermeyen doğal taze sıkılmış meyve suları içilebilir veya tüketildikten hemen sonra dişler fırçalanabilir.

– En ufak bir atıştırma, bakteri plağı oluşumunu başlatır. Ağzınıza attığınız ufak bir kurabiye, birkaç tane kuruyemiş veya patates cipsi gibi… Bunların yerine taze sebze ve meyve ile ara atıştırma yapılabilir.

– Eğer fırçalama süreniz çok kısa ise bu da bakteri plağını kaldırmaya yetmez. Diş fırçası ağızdaki bütün dişlerin her bir yüzeyine en az on defa değmelidir. Bunu da tam olarak yaptığınızda fırçalama yaklaşık iki dakika sürmektedir.

– Fırçanız eskimişse ve kıl demetleri eğilmiş ve düzenini kaybetmişse bakteri plağının uzaklaştırılmasını zorlaştırır. Bu yüzden eğer fırçanızın kıl demetleri eğilmiş ise hemen değiştirilmesi gerekir.

– Diş ipi kullanmıyorsanız diş aralarındaki bakteri plağını hiç uzaklaştıramıyorsunuz demektir. Düzenli diş ipi kullanımı ile fırçanın ulaşamadığı diş aralarını temizlemiş olursunuz.

– Günde ikiden az diş fırçalıyorsanız gün içinde oluşan bakteri plağını ortadan kaldıramadığınız anlamına gelir. Her öğünden sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Çünkü yemek yedikten hemen sonra dişlerin etrafındaki birikintiler bakterilerin üremesine neden olur.

Bu etkenler düzeltilmediği takdirde diş etleri üzerinde biriken gıda artıkları ve çoğalan bakteriler diş etinde enfeksiyona ve kanamaya yol açacaktır. Bu sorunları düzelttiğiniz zaman diş eti sorununuz büyük ölçüde son bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir