Perşembe, Temmuz 29
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar Neler
Ağız ve Diş SağlığıSağlık Haberleri

Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar Neler

Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar Neler

Buz çiğnemek. Doğal ve şekersiz olduğundan zararsız olduğu düşünülür.

Dondurulmuş küpler diş etlerine zarar verir. Çatlaklara yol açar yumuşak doku tahrip olur diş ağrıları görülür. Kalıcı ağrı sıcak ve soğuk gıda tüketiminde artar. Şekersiz sakız çiğnemek önerilir.
Ağız koruyucu takmadan riskli sporları yapmak. Futbol, hokey ya da dövüş.. Ağızlık takmadan çene ve dişleri koruyamazsınız.

Bebeklere gece şişesi vermek. Bebeklik çağında uyurken bile ağzına verilen şeker içerikli meyve suyu, süt veya başka şeyler sürekli dişlerle temas halinde olacaktır. İleriki yaşlarda etkileri görülecektir.
Dil piercingi. Diş etinde çatlaklar ve metalden kapılan enfeksiyonlara yol açar. Diş kaybına yol açar. Bakteriler girer yerleşir ve ağız yaraları görülür.

Diş gıcırdatma. Zamanla dişlerde aşınmaya neden olur. Stres ve uykusuzluk da diş gıcırdatmaya nedendir. Gece ağız koruyucu takılabilir.
Pastil ve damla ilaçları. Her ağız ilacı sağlıklı diye bir şey yok. Şeker içeren pastil ve ağız damlaları riskli olabilir. Asitler plak oluşumuna ve mine hasarına yol açabilir.

Şekerli sakız. Fazla tükürük salgılatır ve diş çürüklerine neden olur.
Soda. Şekersiz içilmelidir. Gazlı içecekler fosfor ve sitrik asit içerir ve diş minesine zarar verir. Sade soda dahi sınırlı içilmelidir.
Dişleri yanlış kullanmak. Dişinizle şişe kapağı ambalaj gibi şeyleri açmaya çalışmayın. Çatlaklara ve kırıklara neden olabilir.

Hiçbir risk faktörü olmayan kişilerde de yine yılda bir kez diş bakımı yeterlidir. Bir veya daha fazla diş risk faktörü genelde ülke nüfusunun yarısında görülür.

Çoğu kişi iki yılda bir ya da daha seyrek dişçiye gider. Hastalar bazı durumlarda diş kontrolüne daha sık gitmelidir.

16 yılda 5100 yetişkinin diş muayenesine bakılmış ve diş eti hastalığı öyküsünün bu hastalarda görüldüğü tespit edilmiştir.

Bu hastalar yılda bir ya da iki kez diş temizliği için başvurmuştur. Üç önemli diş eti hastalığı risk faktörü vardır: sigara, diyabet ve genetik.

Diş temizliği uzun vadeli diş kaybını önler. Risk faktörü sayısı fazla olan kişiler yani hem sigara kullanan hem genetiğinde olan veya hem diyabeti olan kişilerin daha sık muayenesi gerekir.

Yüksek risk altında olanlar belirlenir ve uygun tedavi uygulanır. Diş hastalıklarının ilerlemesi böylece durdurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir