Salı, Mayıs 11
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Renginiz Neyi Ele Veriyor? Önemli Bilgi!
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Renginiz Neyi Ele Veriyor? Önemli Bilgi!

Diş Renginiz Neyi Ele Veriyor?

Beyaz dişlere herkes sahip olamıyor. Fakat rutin ağız diş bakımı ve kontrolleri yaptırılmalı. Diş rengi bakın neleri etkiliyor.. Dişlerinizin rengini beğenmiyor ama diş hekimine de gitmekten korkuyorsunuz. Dişimi piyasadan aldığım ürünlerle de beyazlatabilirim diyorsanız bu yazıyı okumanız da fayda var.

Hisar Intercontinental Hospital Diş Hekimi Banu Okur Çakmakcı ile doğru diş beyazlatmanın nasıl yapılması gerektiğini konuştuk…
Dişin doğal renginin açık gri-sarımsı renk aralığında olduğunu, günümüzde pek çok bireyin estetik bir görünüm, parlak bir gülüş için daha beyaz diş tonlarına sahip olmak istediğini dile getiren Diş Hekimi Banu Okur Çakmakcı; ‘Dişler doğal yaşlanmaya bağlı olarak zamanla kararır. Aynı zamanda tüketilen bazı yiyecek, kahve, çay gibi içecekler ve sigara kullanımının biriktirdiği lekelenmeler dişin rengini dolayısıyla görünümünü önemli ölçüde olumsuz etkiler. Diş beyazlatma işleminin sağladığı estetik, güzel ve kendinden emin bir gülüş; kişinin toplum iletişiminde pozitif bir etki bırakmasının, iletişim başarısının artmasının ve kendine güvenin en önemli etmenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Diş beyazlatma için kullanılan yöntemlerin hekim kontrolünde olması çok önemlidir. Çünkü yanlış diş beyazlatma yöntemleri kişinin diş sağlığını da kaybetmesine neden olabilir.’ açıklamasında bulundu.

Daha Beyaz ve Sağlıklı Dişler İçin…

Diş beyazlatmak için kullanılan iki ana uygulama Diş yüzey beyazlatma ve Ağartma (Bleaching)’dır. Diş yüzey beyazlatma yöntemi özel aşındırıcı ürünler kullanarak diş yüzeyinde yer alan lekelenmeleri yok etmeyi amaçlar. Kullanılan kimyasal macunlar, sıradan diş macunlarından daha ince yapıda olduğu için diş yüzeyine daha az aşındırıcı etki uygulayarak, yüzeyde yer alan lekelenmeleri daha büyük bir başarı oranıyla yok edebilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu uygulama sadece yüzeysel lekeleri temizlemekte başarı sağlarken, profesyonel bir beyazlatma işleminin yerini tutmaz.

Ağartma (Bleaching), dişlerin içyapısına işleyen lekelenmeleri gidermek ve doğal rengini daha açık hale getirebilmek için uygulanan yöntemdir. Yüzeysel beyazlatma işleminden farklı olarak dişlerin doğal renklerini de değiştirebilme yeteneğine sahip olan Bleaching, diş renginin 6-8 tona kadar açılmasını sağlar. Bleaching uygulamasından istenilen sonucun elde edilebilmesi için mutlaka diş hekiminin görüşüne başvurulmalıdır. Bleaching sadece doğal diş yapısına etki ettiğinden diğer estetik uygulamalar öncesinde bleaching yapılması homojen bir görünüm sağlamak için ideal bir başlangıç noktası oluşturur. Kanal tedavisi, kron, dolgu, implant vb uygulamalar üzerinde bleaching etkisi farklı olacağından bu adım önemlidir.  Öncelikle diş etleri bleaching etken maddesine karşı korunmak üzere özel bir bileşik ile kaplanır. Korumanın oluşmasından sonra bleaching karışımı dişlere tatbik edilir. Belirlenmiş tatbik süresi sonrasında karışım ve koruyucu damak temizlenerek işlem sona erdirilir. Bleaching işlemi her iki senede bir güvenle tekrarlanabilir. Bazı kişilerde bleaching sonrasında dış hassasiyeti görülmesi normaldir. Hassasiyet 1-2 gün içerisinde yok olur. Bu süre zarfında sodyum florür içerikli jel ya da ağız gargaraları uygulayarak hissedilen bu kısa süreli hassasiyeti minimuma indirilebilir.

Diş Beyazlatma Uygulamaları Kişiye Özeldir!

Unutulmamalıdır ki kişiye göre en uygun olan beyazlatma yöntemini ve uygulama süresini ancak bir diş hekimi belirleyebilir. Kişinin hekim kontrolünde olmadan yaptığı diş beyazlatma uygulamaları, mine aşınmasına, diş hassasiyetine, diş eti yanmasına, diş eti hastalıklarına, dişin canlılığını yitirerek doğal rengini de kaybetmesine ve en önemlisi sağlam dişlerini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle beyazlatma işlemi bir diş hekimi kontrolünde uygulandığı sürece güvenlidir. Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı Olmalı

Diş Hekimi İsmail Özen, çocuklarda sık rastlanan diş çürüklerine karşı diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması uyarısında bulundu.

Çocukların çok erken yaşlarda diş çürükleri ile karşılaşabildiğini ifade eden Diş Hekimi İsmail Özen, neredeyse çocukların dişleri sürdükten 1-2 sene sonra çürümeye başladığını söyledi. Bu durumda ebeveynlere büyük görev düştüğünü ifade eden Özen, çocuklara diş fırçalama alışkanlıklarını kazandırması gerektiğinin altını çizerek, ‘Hatta daha diş fırçasını bile kullanmayı öğrenmeden büyüklerin tülbent veya yumuşak uçlu diş fırçası ile çocukların dişlerini fırçalamaları gerekiyor. Büyükler bu konuda dikkatli davranırsa çocukların dişlerinde çürük gözükme ihtimali azalıyor’ dedi.

Özen, daimi dişleri sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi (6-12 yaş) arasında çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının kazanılmaması ve şekerli gıdalar yemesi nedeni ile dişlerde çürükler oluştuğuna dikkat çekti. Bu çürüklerin daimi dişlerde olduğu için çocuğun ilerleyen dönemlerde bütün hayatını etkileyecek duruma geldiğini ifade eden Özen, ‘Önerimiz, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama hassasiyetini kazandırması. Bireylerin kendisinin de dişlerini fırçalaması gerekiyor. Çünkü çocuklar onu rol model olarak alıyor. Anne ve babalar dişlerine çok dikkat ediyorsa çocuklarda çoğu zaman dişlerini fırçalıyor oluyor’ diye konuştu.

Daimi dişlerin çürümeye karşı direnci artırmak için film tabakası şeklinde koruyucu dolgu yapıldığını ifade eden Özen, bunu daha çok 6-11 yaş arasındaki çocuklarda uyguladıklarını söyledi. Süt dişleri çürüyen çocuklarda uygulanacak tedavinin alttaki dişin sürme dönemine göre değiştiğini ifade eden Özen, konuşmasına şöyle devam etti: ‘Daimi dişin çıkmasına 2 seneden fazla varsa o zaman süt dişte olsa çekmiyoruz ve üzerine dolgu yapıyoruz. O süreyi atlatmaya çalışıyoruz. Eğer çekersek alttaki daimi diş sürme zamanından daha geç sürüyor. Dişlerin ağızdaki düzeni bozulduğundan dişlerde kayma olabiliyor. Bu da ilerde düşlerin sürmemesine ya da ağızda çapraşık diş oluşmasına neden olan durum meydana getirebiliyor. Bu anlamda çocukların 6 ayda veya sene 1 defa diş hekimince kontrol edilmesinde fayda var.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir